Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

VIDEO: Podpredseda ÚRSO Hodosy o Regulačnej politike a energetickom využití odpadov

Energetické zhodnocovanie odpadov by sa nemalo podporovať cez výkup takto vyrobenej elektriny alebo tepla, tvrdí podpredseda ÚRSO Szabolcs Hodosy.

Szabolcs Hodosy

Podpredseda ÚRSO Szabolcs Hodosy / Foto: Energie-portal.sk

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) na budúci rok určite začne s prípravou novej Regulačnej politiky a pri jej tvorbe bude pracovať aj s témou energetického zhodnocovania odpadov.

Na zasadnutí Komisie pre energetiku a obehové hospodárstvo pri Výbore NR SR pre hospodárske záležitosti to včera, 15. októbra, uviedol podpredseda regulačného úradu Szabolcs Hodosy. Témou zasadnutia bolo energetické zhodnocovanie odpadov na Slovensku.

S. Hodosy vo svojom príspevku načrtol, ako si regulačný úrad predstavuje podporu pre zdroje elektrickej energie a tepla, ktoré pri výrobe využijú odpady. 

Hodosy: Sme pod priemerom EÚ

Ako podpredseda ÚRSO zdôraznil hneď v úvode svojho vystúpenia, regulačný úrad síce vydáva cenové rozhodnutia a vyhlášky a je tvorcom sekundárnej legislatívy, musí sa však opierať o existujúci právny rámec.

„My štátnu politiku nestanovujeme, ale vykonávame. Preto je dôležité povedať, že existujú nástroje ako napríklad Regulačná politika, ktorá sa zanedlho ide kreovať,“ povedal S. Hodosy.

Ako pripomenul, súčasné regulačné obdobie skončí už v roku 2021, ÚRSO sa však usiluje o jeho predĺženie do konca roku 2022. Týmto spôsobom chce regulátor získať na prípravu strategického dokumentu rok času navyše. Jedným z dôvodov sú aj rozsiahle zmeny v legislatíve ohlásené ministerstvom hospodárstva, ktoré chce ÚRSO premietnuť do novej Regulačnej politiky.

„Na budúci rok sa určite začne proces prípravy Regulačnej politiky. Témy, ktorú tu dnes odzneli, podpora energetického zhodnocovania odpadov, výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov, využívanie vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla, sú pre nás veľmi pozitívne a určite s nimi budeme pracovať,“ povedal S. Hodosy.

„Keďže priemer EÚ v roku 2017 bol okolo 26 % energetického zhodnocovania odpadov a Slovensko bolo na úrovni ôsmich percent, je sa kam dostávať. Nejaké účinné mechanizmy by určite mali byť,“ uviedol podpredseda ÚRSO.

Ďalšia podpora pre energetické zhodnocovanie odpadov by však podľa neho nemala smerovať do výkupu takto vyrobenej elektriny alebo tepla. ÚRSO si ju predstavuje inak.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Povinnej prolongácii podpory sa chce vyhnúť 97 fotovoltík, ÚRSO posudzuje ich dôvody

Povinnej prolongácii podpory sa chce vyhnúť 97 fotovoltík, ÚRSO posudzuje ich dôvody

Regulátor z vlastného podnetu spustil konania voči 20 výrobcom elektriny, ktorý v stanovenej lehote nepredložili žiaden cenový návrh.

Zásoby plynu sú dostatočné, Slovensko je na zimu pripravené, ukázal test SPP – distribúcia

Zásoby plynu sú dostatočné, Slovensko je na zimu pripravené, ukázal test SPP – distribúcia

Distribučná spoločnosť zrealizovala stress test, do ktorého sa zapojili všetci dodávatelia plynu na Slovensku.

Toto sú možnosti, ako kompenzovať priemysel za nepriame náklady uhlíka

Toto sú možnosti, ako kompenzovať priemysel za nepriame náklady uhlíka

Štúdia INESS navrhuje, aby príjmy z predaja emisných povoleniek v Envirofonde slúžili na určený účel, nie financovanie štátu.