Dvořák Hager & Partners
Dny teplárenství a energetiky
INNOGY

Viac ako polovica Čechov nevie, koľko platia za teplo v domácnostiach

Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT) považuje výsledky českého prieskumu medzi zákazníkmi za prekvapivé: viac ako polovica Čechov nemá prehľad o výške platieb za teplo, pričom väčšina ľudí je zároveň kvôli drahému teplu s dodávateľom nespokojná.

tepláreň

Foto: Energie-portal.sk

Prieskum agentúry FOCUS z apríla 2017 v Českej republike tvrdí, že 50% až 75% zákazníkov nevie, koľko ročne platí za teplo. Nielen že nepoznajú celkovú ročnú výšku nákladov na teplo, ale ani výšku mesačných záloh. Zo zvyšných zákazníkov len 5% pozná cenu tepla za jednotku giga joule.

Paradoxne však podľa prieskumu, práve cena je najväčším problémom až takmer pre tretinu zákazníkov, ktorí sú nespokojní so svojím dodávateľom. Nespokojnosť s cenou, ako dôvod zmeny dodávateľa, uviedlo až 26% opýtaných.

Štvrtina až polovica všetkých zákazníkov vôbec nevie, kto im teplo do domácnosti dodáva. Uviesť celý názov spoločnosti, ktorá zákazníkovi dodáva teplo, dokáže len tretina.

V prieskume niektorí respondenti dokonca uviedli, že negatívne vnímajú aj nezrozumiteľné vyúčtovanie od dodávateľa tepla, resp. málo informácií v ňom. Neuvedomujú si, že vyúčtovanie je plne v kompetencii správcov a spoločenstiev vlastníkov bytov, ktorí ho vykonajú na základe platných predpisov a s prihliadnutím aj na rozhodnutia vlastníkov a dodávateľ tepla doň vôbec nevstupuje.

A že ho v zmysle platnej legislatívy svojím aktívnym prístupom na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov môžu aj ovplyvniť.

Prieskum poukazuje na sporný fakt: na jednej strane zákazníci nepoznajú cenu tepla a nevedia, koľko za teplo platia, na strane druhej je práve výška ceny za teplo jeden z hlavných dôvodov ich nespokojnosti.

Je z neho zjavné, že ľudia k dodávateľom tepla pristupujú apriori negatívne, problematiku vnímajú zjednodušene a vidia len náklady, ktoré majú s dodávkou tepla spojené, ale zabúdajú si uvedomiť, aké dôležité sú pre nich ich služby. Preto často objektívne nehodnotia ich kvalitu ani cenu.

 

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 12. - 18. 3. 2018

Monitoring energetiky | 12. - 18. 3. 2018

Služba pre predplatiteľov.

SHMÚ varuje pred smogom. Situácia je najvážnejšia v dvoch oblastiach

SHMÚ varuje pred smogom. Situácia je najvážnejšia v dvoch oblastiach

Za vzniknutú situáciu podľa meteorológov zodpovedá vykurovanie tuhými palivami, priemysel a doprava v kombinácii s nepriaznivými rozptylovými podmienkami.

Monitoring energetiky | 4. - 11. 3. 2018

Monitoring energetiky | 4. - 11. 3. 2018

Služba pre predplatiteľov.