Veterné elektrárne podľa Trumpa spôsobujú rakovinu. Čo na to vraví veda? | ENERGIE-PORTAL.SK
SAPY Energy Conference 2022
VSDS
Belimo

Veterné elektrárne podľa Trumpa spôsobujú rakovinu. Čo na to vraví veda?

Americký prezident pobúril verejnosť po tom, čo vyhlásil, že hluk z veterných turbín spôsobuje rakovinu. Proti jeho tvrdeniam stoja jeho politický odporcovia, médiá i vedecký výskum.

Veterné elektrárne spôsobujú rakovinu: Trumpove výroky opäť pobúrili

Foto: Air National Guard/Pixabay

Donald Trump hovoril o nebezpečenstve hluku pred dvoma týždňami na konferencii republikánskeho kongresového národného výboru, ktorý má podporovať volebné ambície republikánskych kandidátov.

Hovoria, že hluk (turbín) spôsobuje rakovinu. Ak máte veternú elektráreň niekde v blízkosti svojho domu, potom vám blahoželám – váš dom má o 75 percent menšiu hodnotu,“ citoval Trumpa denník Pravda.

Ak nefúka, rozlúčte sa večer s televíziou,“ dodal Trump k predchádzajúcej poznámke.

Za svoj výrok si už vyslúžil odsúdenie zo strany amerických médií. Časopis Vanity Fair označil hlavu USA za „prevereného blbca“.

Takéto poznámky sú idiotské“, komentoval prezidentov výrok Grassley, republikánsky senátor zo štátu Iowa, ktorý dve pätiny svojich energetických potrieb čerpá práve z využitia sily vetra. Iowa vo využití veternej energie v USA vedie, v štáte je viac ako 4000 veterných elektrární.

Grassleyho Trumpov výrok pohoršil hlavne preto, že senátor je považovaný za jedného z iniciátorov legislatívnej podpory alternatívnych zdrojov. Už pred 26 rokmi presadil federálnu daňovú úľavu, ktorá v USA odštartovala masové využitie veternej energie.

Chuck Grassley, senátor štátu Iowa. Foto: Wikimedia Commons

Trumpove tvrdenie je z malej časti pravdivé - veterné farmy môžu v niektorých prípadoch negatívne ovplyvniť ceny nehnuteľností. Trumpom uvedených 75 percent je však podľa stránky Science Alert veľmi prehnaných.

Rôzne štúdie uvádzajú vo väčšine prípadov stratu hodnoty do 10 % a nie vždy ich dávajú do súvisu s blízkosťou veterných turbín. Trumpove tvrdenie ohľadom nebezpečenstva rakoviny však nie je ničím podložené.

Ak by sa veterné turbíny nachádzali v tesnej blízkosti domova, hluk z nich by mohol byť nanajvýš nepríjemný. Väčšina regiónov má však zákony, ktoré upravujú, ako blízko môže byť veterná turbína umiestnená od obytného domu.

Spravidla sa jedná o vzdialenosť najviac 300 metrov. V tejto vzdialenosti je podľa GE hladina zvuku asi 43 decibelov.

Aby sme to uviedli do kontextu, priemerná klimatizácia môže dosiahnuť 50 decibelov hluku a väčšina chladničiek dosahuje približne 40 decibelov,“ napísal šéfredaktor GE Reports Thomas Kellner v roku 2014 na internetovej stránke spoločnosti.

Tieto údaje sú v súlade so zisteniami Viktoriánskej agentúry na ochranu životného prostredia v Austrálii. Vo vzdialenosti 500 až 1 000 metrov je úroveň decibelov okolo 35-45, čo je hluk menší, než 60 decibelov nameraných v rušnom kancelárskom prostredí.


Turbíny tiež produkujú infrazvuk. Pri dostatočne vysokej intenzite sa zistilo, že infrazvuk vyvoláva závraty, nevoľnosť a bolesť hlavy. Všeobecne však platí, že tento efekt nastáva len nad 110 decibelov .

Pretože počujeme infrazvuk s hlasitosťou viac ako 85 decibelov (zvuk o niečo hlasnejší ako vysávač), určite by si bol človek takejto intenzity vedomý.

Môže však takýto hluk spôsobiť rakovinu? Rakovina je výsledkom génových mutácií a doteraz neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by mohla byť vyvolaná šumom.

„Americká spoločnosť pre rakovinu nevie o žiadnych dôveryhodných dôkazoch spájajúcich hluk z veterných mlynov s rakovinou,“ vydala ACS vyhlásenie na margo Trumpovho výroku.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Dodávateľ tepla z odpadového dreva sa nebojí vypnutia ruského plynu

Dodávateľ tepla z odpadového dreva sa nebojí vypnutia ruského plynu

Ľudia majú pocit, že lesy sa rúbu kvôli energetike. Nie je to pravda, hovorí Ivan Ďuďák zo spoločnosti, ktorá vyrába teplo z drevnej biomasy.

Stav núdze v elektroenergetike a plynárenstve v dôsledku cenovej nedostupnosti energií (PRÁVNY POHĽAD)

Stav núdze v elektroenergetike a plynárenstve v dôsledku cenovej nedostupnosti energií (PRÁVNY POHĽAD)

Novela zákona o energetike rozšírila právo ministerstva vydať rozhodnutie o všeobecnom hospodárskom záujme, píšu Annamária Tóthová a Paulína Šlauková z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.

Editoriál. Zastropovať ceny, zatvoriť oči

Editoriál. Zastropovať ceny, zatvoriť oči

Extrémne ceny signalizujú extrémne problémy, potláčanie príznakov je len krízovým opatrením. Úvodník Radovana Potočára vyšiel v októbrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/10 s prílohou ENERGO.