VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo 2

Ventil na radiátoroch v lete otvorte

Letné mesiace sú vhodné na kontroly a údržbu vykurovacích zariadení. Čo všetko teraz realizujú dodávatelia tepla a ako sa na novú vykurovaciu sezónu môžu pripraviť vlastníci bytov a bytových kotolní?

Ventil na radiátoroch v lete otvorte

Foto: Fotolia

Teplári pracujú aj v lete a pripravujú sa na vykurovaciu sezónu. S prípravami začnú hneď po ukončení vykurovacej sezóny, ktorá podľa vyhlášky končí 31. mája. Teplári využívajú práve letné obdobie na pravidelné kontroly a údržbu vykurovacích zariadení. Vtedy je dopad odstávok na odberateľov najnižší.

Pravidelná mimosezónna odstávka teplej vody je nutná z dôvodu revízie a údržby všetkých výrobných a distribučných zariadení. Počas odstávok výrobcovia tepla zabezpečujú:

PROCES

ZARIADENIE

POPIS

kontrola

kotle, tlakové nádoby, elektrické zariadenia, plynové zariadenia, tepelné rozvody

Kontrolujú sa všetky tepelnotechnické zariadenia a ich komponenty pre čo najlepší chod.

oprava/ výmena

všetky zariadenia

Všetky zariadenia, ktoré môžu obmedziť bezporuchovú dodávku tepla počas sezóny sa musia opraviť, prípadne vymeniť.

rekonštrukcie

odovzdávacie stanice tepla

Odovzdávacie stanice tepla slúžia na zmenu parametrov primárneho média a na samostatnú reguláciu dodávky teplej vody. Vďaka nej si dokážu jednotliví odberatelia tepla prispôsobiť prípravu teplej vody presne podľa svojich potrieb a ušetriť na nákladoch. Je potrebné, aby boli neustále vo výbornom stave.

prekládky a výmeny

tepelné rozvody

Tepelné rozvody tvoria neoddeliteľnú súčasť systému CZT. Staré predimenzované, poruchové potrubné rozvody alebo rozvody s nevyhovujúcou izoláciou sa nahrádzajú novými predizolovanými potrubiami. Zároveň sa prispôsobuje ich veľkosť, prípadne trasa aktuálnej situácii v dodávke tepla. Modernizované tepelné rozvody významne prispievajú k zníženiu strát pri dodávke tepla, a tým k   celkovému zefektívneniu jej dodávky.  

                                                                                                                                                       Zdroj: SZVT


Výrobcovia a dodávatelia tepla

V letnom období, kedy je nízky odber tepla, výrobcovia a dodávatelia tepla zároveň realizujú finančne aj časovo náročné renovácie a investície, aby narušenie komfortu odberateľov spojených s dodávkou tepla bolo čo najmenšie.

„Naše investovanie realizujeme najmä preto, aby sme znížili náklady na teplo pre odberateľov, zvýšili efektivitu tepelných sústav a ušetrili primárnu energiu. V prvom rade sa rekonštruujú a modernizujú tepelné zariadenia, zavádzajú a rozširujú sa nové technológie, ktoré pozitívne pôsobia na efektivitu, spoľahlivosť a bezpečnosť celého systému výroby a dodávky tepla pre konečných spotrebiteľov,“ priblížil situáciu Stanislav Janiš, predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla.

Vďaka inovácii systémov a riadiacich dispečingov sa doba odstávok výrazne skrátila, a naďalej aj skracuje. V minulosti bolo bežnou rutinou, že odstávky teplej vody trvali aj niekoľko týždňov. V súčasnosti odstávky teplej vody trvajú vo väčšine prípadov len niekoľko dní, prípadne hodín. V niektorých mestách má výrobca tepla k dispozícii viac zdrojov na výrobu tepla, takže  počas odstávky jednej kotolne vie výrobca zabezpečiť dodávku tepla z inej kotolne. V takom prípade odberatelia odstávku nepocítia.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Obnoviteľné zdroje energie 2024

Pozvánka na konferenciu: Obnoviteľné zdroje energie 2024

22. ročník medzinárodnej odbornej konferencie s témou "Aplikácia OZE pri napĺňaní cieľov zelenej dohody" sa uskutoční na začiatku mája v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.

Daň z nadmerných ziskov. Ako má fungovať a aké má negatíva

Daň z nadmerných ziskov. Ako má fungovať a aké má negatíva

Zdaňovanie neočakávaných príjmov má veľa negatívnych dôsledkov a často neprináša cielený výsledok. Vysvetľujeme, čo je windfall tax a ako má fungovať v EÚ.

Pozvánka na konferenciu: SSCHI 2024

Pozvánka na konferenciu: SSCHI 2024

Priemysel, legislatíva a akadémia sa stretnú pod jednou strechou v druhej polovici mája v čarokrásnom prostredí Vysokých Tatier.