Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Veľké solárne parky bez dotácií? Zatiaľ skôr mýtus

Obnoviteľné projekty bez priamej podpory štátu avizuje Čína, viaceré sa chystajú aj v Európe.

Veľké solárne parky bez dotácií? Zatiaľ skôr mýtus

Foto: Flickr

Masívne štátne dotácie smerujúce do obnoviteľných zdrojov energie za ostatných desať rokov spôsobili obrovský rozmach solárnej, či veternej technológie po celom svete. Investori a developeri veľkých parkov mali zaručené vysoké výkupné ceny elektriny na dlhé roky do budúcnosti.

Tento model podpory sa však mení a hráči na trhu si teraz musia dobre spočítať, či sa im takáto produkcia oplatí. Vďaka prudko klesajúcim nákladom na obnoviteľné zdroje však už môžu konkurovať minimálne uhliu.

Za rovnakú cenu ako uhoľné elektrárne

Politiku podporu obnoviteľných zdrojov mení aj Čína. Už v tomto roku sa má spustiť niekoľko projektov solárnych a veterných elektrární bez štátom garantovanej výkupnej ceny takejto elektriny ani inej priamej podpory. Po rekordnom zvýšení kapacity veľkých solárnych parkov o 53 GW v roku 2017 čínska vláda už nezvládala dotovať každý takýto projekt a po manku vo výške 18 miliárd dolárov sa rozhodla obmedziť výstavbu nových dotovaných projektov a prejsť na schému certifikátov.

Certifikát zelenej elektriny zodpovedá jednému MWh vyrobenej energie. Tieto možno následne predávať záujemcom (verejné inštitúcie, veľké podniky, firmy) v aukciách. Certifikáty majú slúžiť ako dôkaz pre nakupujúcich o spotrebovávaní obnoviteľnej elektriny.

Solárne elektrárne bez priamych dotácií však môžu vznikať naďalej a podľa čínskych úradov budú produkovať obnoviteľnú elektrinu za rovnakú cenu ako uhoľné elektrárne. “Niektoré regióny s vhodnými prírodnými zdrojmi a solídnym dopytom už dosiahli podmienky bez nutnosti dotácií,” cituje agentúra Reuters vyhlásenie tamojšej Národnej komisie pre rozvoj a reformu.

VIESSMANN

Nie úplne bez dotácií

Projekty bez priamej štátnej dotácie však neostanú úplne bez podpory. Tá sa však presunie na plecia regionálnych vlád v podobe zabezpečenia pozemkov a zvýhodneného financovania projektov. Náklady na výstavbu solárnych parkov v Číne klesli podľa odhadov medzi rokmi 2012 až 2017 o 45 %, zatiaľ čo náklady pri veterných parkoch zaznamenali zníženie o 20 %.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Názor Karola Galeka. Po Ficovi ostanú v Slovenských elektrárňach iba dlhy a tunely

Názor Karola Galeka. Po Ficovi ostanú v Slovenských elektrárňach iba dlhy a tunely

Na ministerstve hospodárstva objavili minulý týždeň Ameriku! Pravicová liberálna strana chce doprivatizovať Slovenské elektrárne! A ešte k tomu vraj škandalózne. No áno, máme to v programe a nehanbíme sa za to. Otázkou však je, či po bačovaní Smeru z elektrární ešte vôbec niečo ostane.

Veterné elektrárne podľa Trumpa spôsobujú rakovinu. Čo na to vraví veda?

Veterné elektrárne podľa Trumpa spôsobujú rakovinu. Čo na to vraví veda?

Americký prezident pobúril verejnosť po tom, čo vyhlásil, že hluk z veterných turbín spôsobuje rakovinu. Proti jeho tvrdeniam stoja jeho politický odporcovia, médiá i vedecký výskum.

Výnosy z predaja emisných povoleniek rastú s cenou. Ako s nimi štát naloží?

Výnosy z predaja emisných povoleniek rastú s cenou. Ako s nimi štát naloží?

Nové pravidlá pri používaní príjmov z aukcií kvót zvyšujú podiel schém štátnej pomoci. Envirorezort chce viac vracať naspäť podnikom.