VSDS
INNOGY
INNOGY

Veľké európske ropné spoločnosti si už zvykli na nízku cenu ropy

Ešte pred tromi rokmi tradičné ropné spoločnosti, ako napríklad Shell alebo BP, len veľmi ťažko dokázali byť ziskové. Dnes, keď cena čierneho zlata padla o viac ako 50 percent, sa týmto firmám darí oveľa viac.

cena ropy

Foto: Fotolia

Nižšie ceny, vyššie výnosy

Podľa agentúry Bloomberg tradičné ťažiarske spoločnosti v tomto roku zarábajú oveľa viac než v roku 2014. Napriek tomu, že priemerná cena ropy bola v prvom polroku 2014 približne 109 USD (93,2 EUR), výnosy (voľný cash-flow) týchto podnikov dosahovali zhruba 2 percentá.

Aktuálne cena v prvom polroku 2017 sa pohybovala na úrovni 52 USD (44,5 EUR) a výnosy firiem sa dostali až na úroveň vyše 5 percent. Ako uviedla agentúra Bloomberg, dôvodom je veľmi dobrá adaptácia na lacné čierne zlato. Firmy pred tromi rokmi totiž investovali značné sumy a navyše sa pustili do optimalizácie nákladov.

To sa samozrejme pretavilo do aktuálne veľmi dobrých finančných ukazovateľov.

Aj preto americká banka Goldman Sachs očakáva na budúci rok, že by európske ropné spoločnosti mohli dosiahnuť až 6-percentný dividendový výnos. To by malo byť výrazne viac oproti trhovému priemeru.

Pre index Eurostoxx 600 (600 najväčších európskych firiem) banka odhaduje priemerný výnos z dividend na úrovni 3,6 percenta.

cena ropy

Zdroj: Bloomberg

Stabilizácia cien ropy

Samotné ťažiarske firmy predpokladajú, že v budúcom roku by sa mohli ceny stabilizovať okolo úrovne 50 USD (42,8 EUR) za barel a nemalo by dochádzať k väčším cenovým výkyvom. BP počíta v roku 2017 s cenovým pásmom 45-55 USD.

Podľa BP globálny dopyt by sa mal pozviechať a narásť z úrovne 95 mil. bpd v roku 2016 o 1,5-1,7 mil. bpd.

„Tento rast bude kompenzovať zvýšená produkcia najmä z USA,“ uviedla BP vo svojom stanovisku. Firma odhaduje, že nárast ceny čierneho zlata k úrovni 52-53 USD spôsobí zvýšenie produkcie na druhej strane Atlantiku, pri poklese k cene 45 USD uvidíme jej zmenšenie.

Ropa z bridlíc už dosiahla vrchol

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
cena ropyropa

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Marcel Slávik narazil. Sulík podáva trestné oznámenie kvôli prieťahom pri EIA

Marcel Slávik narazil. Sulík podáva trestné oznámenie kvôli prieťahom pri EIA

Združenie domových samospráv sa podľa rezortu hospodárstva zapája do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) s nezmyselnými požiadavkami voči stavebníkom a investorom.

České teplárne investovali do znižovania emisií už miliardu eur

České teplárne investovali do znižovania emisií už miliardu eur

Ak domácnosť používa na vykurovanie nevyhovujúci kotol na uhlie či drevo, vyprodukuje viac než 100-násobok emisií oproti domácnostiam pripojeným na diaľkové kúrenie, upozorňujú teplári.

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Európsky trh s plynom môže významne ovplyvniť viacero nových iniciatív, dôležitá bude integrácia energetických systémov aj vodík, upozorňuje Komisia.