VSE
VSE
Belimo 2

Vedci z MIT riešia účinnejšiu produkciu i skladovanie solárnej energie

V prvých dňoch nového roka vedci z Massachusetts Institute of Technology (MIT) pustili do sveta hneď niekoľko správ týkajúcich sa vývoja noviniek v sektore solárnej energie. Výskumníci chcú dosiahnuť zvýšenie celkovej účinnosti solárnych článkov aspoň o 30 percent. Vytvorili tiež materiál, ktorý môže zhromažďovať energiu zo slnečného žiarenia a uvoľniť ho v podobe tepla o niekoľko hodín či dní neskôr.

Vedci z MIT riešia účinnejšiu produkciu i skladovanie solárnej energie

Foto: Denis Paiste/Materials Processing Center

Zvýšenie účinnosti solárnych článkov

Cieľom výskumu vedcov z Massachusetts Institute of Technology (MIT) je dospieť k ľahším a účinnejším plochým solárnym článkom. V decembri 2015 odštartovali trojročný projekt s rozpočtom 3,5 milióna USD.

Chcú dosiahnuť zvýšenie celkovej účinnosti aspoň o 30 percent, čo je asi 5 percentuálnych bodov nad dosiaľ najlepšou účinnosťou dosiahnutou prostredníctvom technológie solárnych článkov z kryštalického kremíka. Konečným cieľom je dostať technológiu na trh.

"Sme na začiatku, pre spoluprácu hľadáme spoločnosti, ktoré by mali záujem nájsť spôsob, ako uviesť túto technológiu na trh po skončení financovanie tohto trojročného projektu," hovorí hlavný výskumník Jurgen Michel, vedúci vedecký pracovník MIT Microphotonics Center a odborný asistent na katedre materiálových vied a strojárenstva.

"Najlepším výsledkom pre nás bude, ak budeme mať solárny článok a firmy, ktoré sa jeho rozvoju budú ďalej venovať a budú ho skutočne aj vyrábať“.

Na základe predošlých výskumov sa budú vedci snažiť vyrobiť také solárne články, ktoré by dokázali pokryť celé spektrum slnečného svetla, a to či už priameho v rôznych denných časoch alebo vo fázach tienenia. Navrhovaný solárny systém pozostáva z palety článkov, ktoré by dokázali maximalizovať príjem svetla v rôznych denných hodinách a zaoberá sa tak jedným z kľúčových problémov solárnej energie, ktorou je jej prerušovaný charakter.

Prečítajte si tiež
Solárne panely: všetko čo potrebujete vedieť
Chystáte sa inštalovať solárne panely? Na jednom mieste prinášame všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa orientovali v solárnych paneloch.

Postupom času je nasadzovaných čoraz viac solárnych systémov, s čím súvisí potreba ich integrácie so systémami určenými na akumuláciu energie. Týmito problémami sa zaoberá aj správa MIT Energy Initiative (MITEI), ktorá bola pod názvom "Budúcnosť solárnej energie" vydaná v máji 2015. Bez skladovania sú solárne systémy použiteľné pre poskytovanie elektrickej energie len počas dňa.

„Solár“ má však v dlhodobom horizonte obrovský potenciál. Podľa zmienenej správy MITEI by po inštalácii solárnych systémov na menej ako 0,5 percenta územia kontinentálnych Spojených štátov bolo možné vyrábať toľko elektrickej energie, koľko krajina dnes spotrebuje. Taktiež by sa znížili emisie oxidu uhličitého.

Nový spôsob ako skladovať slnečné teplo

Predstavte si, že vaše oblečenie by na základe vašej požiadavky uvoľnilo len toľko tepla, aby vás udržalo v teple a pohode, čo by vám napríklad umožnilo pohodlný pobyt v chladnejšej miestnosti.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rozdajú dotácie na výrobu vodíka. Ministerstvo spúšťa výzvu z Plánu obnovy

Rozdajú dotácie na výrobu vodíka. Ministerstvo spúšťa výzvu z Plánu obnovy

Výzva nabrala viac ako ročný sklz, štát ju plánoval otvoriť už v apríli 2023.

Spotreba plynu v EÚ sa prepadla o 20 %, je najnižšia od roku 1995

Spotreba plynu v EÚ sa prepadla o 20 %, je najnižšia od roku 1995

Dôvodom je menšia potreba plynu na vykurovanie, ale aj spomalenie priemyslu a nižšia výroba plynových elektrární.

Musia vrátiť státisíce eur. ÚRSO vyhodnotil, ako energofirmy plnia štandardy

Musia vrátiť státisíce eur. ÚRSO vyhodnotil, ako energofirmy plnia štandardy

Najviac nedostatkov regulátor našiel v distribúcii elektriny.