Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

V USA sa zatvára čoraz viac jadrových elektrární – to je zlá správa pre klímu

„Za posledné dva roky ohlásili americké energetické spoločnosti uzavretie piatich jadrových reaktorov - na Floride, vo Wisconsine, vo Vermonte a dvoch v Kalifornii. Niektoré z nich začali byť jednoducho príliš drahé, keďže museli čeliť rastúcim nákladom na údržbu a konkurencii zo strany lacnej energie zo zemného plynu a veternej energie. To však ani zďaleka nie je koniec jadrovej energii v USA: v krajine ešte stále zostalo sto reaktorov, ktoré pokrývajú devätnásť percent vyrobenej elektriny v USA a ktoré neprodukujú skleníkové plyny zodpovedné za globálne otepľovanie“, konštatuje Brad Plumer v komentári na portáli Vox.com.

V USA sa zatvára čoraz viac jadrových elektrární – to je zlá správa pre klímu

Dreamstime

Mnohé z týchto zostávajúcich reaktorov však tiež čelia tlaku. Ak sa ich bude musieť v nasledujúcich rokoch zatvoriť ešte viac, pre USA bude oveľa ťažšie udržať znižovanie emisií oxidu uhličitého a venovať sa zmene klímy. Nedávna štúdia zistila, že americké emisie by mohli v najbližších rokoch vzrásť o ďalšie štyri percentá, ak budú existujúce reaktory aj naďalej musieť čeliť týmto tlakom.

Tlaky, ktorým čelia americké jadrové elektrárne

Nedávny článok od Douga Vinea z Centra pre energetické a klimatické riešenia (Center for Energy and Climate Solutions (C2ES) – pozn. prekl.) vysvetlil mnoho ťažkostí, ktorým čelia americké jadrové elektrárne.

Asi polovica jadrových elektrární je vo vlastníctve nezávislých „merchant generators“, ktorí predávajú elektrinu na neregulovaných veľkoobchodných trhoch. Na rozdiel od regulovaných subjektov („regulated utilities“), títo nedostávajú garantovanú cenu za elektrinu, ktorú predávajú.

V posledných rokoch boli „generators“ zasiahnutí konkurenciou z iných zdrojov energie. Americký boom frakovania (ťažba bridlicového plynu - pozn. red.) produkuje nadbytok lacného bridlicového plynu. Veterné turbíny vyrástli na každom kroku. Tieto dva zdroje energie znižujú cenu za elektrinu, čím znižujú aj marže pre prevádzkovateľov jadrových elektrární.

Americký jadrový park naviac starne a mnohé elektrárne potrebujú opravu a nákladnú údržbu. V posledných rokoch sa niektorí „merchant generators“ rozhodli, že nemôžu elektrinu predávať za takú vysokú cenu, aká by pokryla náklady na opravy – a preto sa rozhodli zatvoriť svoje reaktory. Práve to bolo dôvodom, prečo spoločnosť Entergy uzavrela svoju elektráreň Vermont Yankee a spoločnosť Dominion reaktor v Kewaunee vo Wisconsine.

Na obzore sa však nečrtá príliš veľa náhrad: v dohľadnej budúcnosti sa má postaviť iba päť nových reaktorov – dva v Georgii, dva v Južnej Karolíne a jeden v Tennessee. (Všimnite si, že väčšina nových reaktorov má byť postavená v regulovaných štátoch, kde môžu subjekty pokryť svoje náklady prostredníctvom zvyšovania sadzieb.) Niektorí prevádzkovatelia získali povolenie, známe ako „uprating“, zvýšiť výrobu elektriny, ale pre väčšinu prevádzkovateľov sa ekonomika stala nepoddajnou.

Uzavreté jadrové elektrárne sú často nahradzované elektrárňami na fosílne palivá

Čo sa stane, keď sa uzavrie jadrová elektráreň? To záleží na regióne. Avšak jedna nedávna štúdia uzavretej jadrovej elektrárne v Kalifornii zistila, že emisie skleníkových plynov vzrástli, potom, čo bola jadrová elektráreň nahradená elektrárňou na fosílne palivá.

Ešte vo februári 2012 vypla severokalifornská Edison dva jadrové reaktory v elektrárni San Onofre potom, čo našla trhliny v parnom systéme generátora. (O rok neskôr spoločnosť oznámila, že reaktory nadobro uzavrie, pretože oprava a licenčný proces by trvali príliš dlho a zahŕňali by príliš veľa súdnych sporov.)

Táto elektráreň bola gigantická a vyrábala okolo osem percent elektriny v Kalifornii. Štát sa preto pustil do zúrivej výstavby mnohých nových elektrární na zemný plyn a niekoľkých veterných elektrární. Elektrárne na fosílne palivá sa však nakoniec dali najľahšie rozmiestniť. Celkové emisie oxidu uhličitého v regióne sa tak v nasledujúcom roku zvýšili o 9,2 milióna ton, čoho ekvivalentom by bolo zaradenie do obehu ďalších dvoch miliónov automobilov.

Štúdia C2ES naznačuje, že toto sa pravdepodobne stane trendom, ak sa zatvorí ešte viac jadrových reaktorov. Veterná a slnečná energia sú veľkými zdrojmi čistej energie, ale nemôžu poskytovať rovnako stabilnú a nepretržitú energiu ako jadrové elektrárne. To sa v budúcnosti môže zmeniť – najmä ak sa zlepší technológia batérií alebo ak sa veterná energia viac rozšíri. Avšak nateraz sa väčšina jadrových elektrární s väčšou pravdepodobnosťou nahradí elektrárňami na fosílne palivá.

Čo by sa stalo, ak by sa muselo uzavrieť veľa jadrových elektrární?

US Energy Information Administration (Americký úrad pre energetické informácie) sa nedávno rozhodol pozrieť bližšie na túto otázku a zistil, že budúcnosť amerických emisií sa citlivo odvíja od toho, koľko jadrových elektrární bolo uzavretých. Tu je graf vytvorený za použitia ich dát.

Graf ukazuje dva rôzne scenáre, ktoré preskúmala EIA. „Referenčný prípad („the reference case“) predpokladá, že USA neurobí ďalšie zmeny v energetickej politike a emisie porastú iba jemne. (Predpovedať toto nie je až také ťažké ako modelovanie východiskového stavu.)

Scenár „rýchlejších zatváraní jadrových elektrární“ potom predpokladá, že náklady na údržbu jadrových elektrární vzrastú o tri percentá za rok – čo sa v skutočnosti deje už od roku 2008. Tento scenár tiež predpokladá, že Nuclear Regulatory Commission (Komisia pre reguláciu jadrových elektrární) v nesledujúcich desaťročiach neobnoví licencie pre žiadnu elektráreň staršiu ako šesťdesiat rokov. (Jadrový priemysel v súčasnosti pripravuje žiadosti o rozšírenie svojich elektrární na dlhšie ako túto dobu, ale nikto nevie, ako NRC rozhodne.)

Teraz je ťažké povedať, ktorý scenár je pravdepodobnejší – ako už bolo povedané, vyriecť takéto predpovede nie je až také ťažké. Môžete si tu však všimnúť, že americké emisie z elektrární sú o štyri percentá vyššie v scenári, kde je uzavretých veľa jadrových elektrární.

EIA tiež vytvorilo oddelený scenár, v ktorom je uzatváraných stále viac a viac amerických uhoľných elektrární – povedzme, že vzhľadom na nové predpisy o oxide uhličitom od EPA. V tomto scenári celkové emisie z amerických elektrární v nasledujúcich rokoch klesnú. Avšak emisie by klesali pomalšie, ak by boli tepelné elektrárne uzatvárané spolu s viacerými jadrovými.

Jednoducho zhrnuté: jadrová energia je veľmi rozhodujúca pre budúci vývoj amerických emisií. Čím viac uzatvorených jadrových elektrární, tým viac emisií.

Je nejaká nádej pre jadrovú energiu?

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

M. Pokorný: Ak náklady na TPS-ku nebudú kryté výnosmi, systém podpory OZE skolabuje

M. Pokorný: Ak náklady na TPS-ku nebudú kryté výnosmi, systém podpory OZE skolabuje

Okrem historického dlhu štátu voči distribučným spoločnostiam vo výške 300 mil. eur sa cez TPS začal vytvárať nový dlh kvôli covid-u.

Tepelné čerpadlá majú výhody aj nevýhody. Uhlíkovú neutralitu bez nich nedosiahneme

Tepelné čerpadlá majú výhody aj nevýhody. Uhlíkovú neutralitu bez nich nedosiahneme

Z ekonomického hľadiska nie je výhodné tepelné čerpadlá kombinovať s inými nákladnými zariadeniami, píše doc. Ing. Peter Tomlein, CSc.

Fúzny reaktor má poskytnúť jadrovú energiu bez odpadu. Na projekte pracujú aj Slováci

Fúzny reaktor má poskytnúť jadrovú energiu bez odpadu. Na projekte pracujú aj Slováci

Najväčší fúzny reaktor na svete plánujú spustiť v roku 2025.