V Poprade – Matejovciach vyrastie nová bioplynová stanica | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

V Poprade – Matejovciach vyrastie nová bioplynová stanica

Trh investícií do bioplynu sa oživuje.

V Poprade – Matejovciach vyrastie nová bioplynová stanica

Spoločnosť EnergoTerra plánuje spustiť v septembri tohto roku do prevádzky poľnohospodársku bioplynovú stanicu s inštalovaným elektrickým výkonom 999 kW. Projekt má efektívne využívať takmer celé vyrobené teplo na vykurovanie základnej školy, materskej školy a sídliska v Poprade - Matejovciach. Stanica bude spracovávať substráty rastlinného a živočíšneho pôvodu z poľnohospodárskej produkcie.

Bioplynovú stanicu pre spoločnosť EnergoTerra dodá na kľúč česká spoločnosť BPS PROJEKT CZ.

Vyrobený bioplyn bude spaľovaný v dvoch vysokoúčinných vznetových kogeneračných motoroch spoločnosti SCHNELL MOTOREN AG, s typovým označením 6R41.1B, s celkovým inštalovaným elektrickým výkonom 999 kW. Tepelný výkon zariadenia bude dosahovať 786 kW. Rovnaké kogeneračné jednotky budú inštalované v technickej budove aj v projekte BPS Dvory nad Žitavou. Rozdiel spočíva v tom, že kogeneračné jednotky v Poprade budú v kontajnerovom vyhotovení s rozmerom kontajnera: šírka 3,6 m, dĺžka 12,6 m a výška 2,96 m.

Spracovávanými substrátmi budú hnoj v množstve 5 000 t, GPS v množstve 5 000 t a kukuričná siláž v množstve 7 500 t ročne.

Elektrická energia bude prednostne spotrebovávaná v areáli poľnohospodárskej prevádzky investora a prebytok bude dodávaný do verejnej distribučnej sústavy. Vyrobené teplo bude transportované 1,5 km dlhým teplovodným rozvodom a bude využité na vykurovanie a na ohrev teplej vody pre potreby obyvateľov sídliska Poprad – Matejovce. Zostatkový materiál z anaeróbnej fermentácie v podobe humusového materiálu zbaveného nečistôt spoločnosť využije ako hodnotné hnojivo.

Ročná produkcia elektrickej energie by mala dosahovať viac ako 8 000 MWh, čo by malo postačiť na pokrytie spotreby až niekoľko tisíc domácností. Dobrá logistika celej spoločnosti BPS vrátane servisu kogeneračných jednotiek je predpokladom dosiahnutia až 8 400 prevádzkových hodín kogeneračných jednotiek.

Celý proces sa uskutočňuje pri neutrálnom množstve vzniknutých skleníkových plynov. Zámer zapadá do konceptov modernej zelenej energetiky 21. storočia.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovnaft: Špeciálna daň je dvakrát vyššia, ako odporúča EÚ a ohrozí energetickú bezpečnosť

Slovnaft: Špeciálna daň je dvakrát vyššia, ako odporúča EÚ a ohrozí energetickú bezpečnosť

Vláda schválila zavedenie solidárneho príspevku pre ropné odvetvie, ktorý sa má použiť na zmiernenie vysokých cien energií pre odberateľov.

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák predložil v októbri na rokovanie parlamentu novelu zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.