Projekt realizuje slovenská firma, špeciálne rezacie zariadenie vyvinuli v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach.
V odstavenej jadrovej elektrárni V1 v Jaslovských Bohuniciach v týchto dňoch začali rezať posledný z dvanástich parogenerátorov. Informovala o tom štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS), ktorá na Slovensku zabezpečuje činnosti v záverečnej fáze jadrovej energetike.
Prvý zo 145-tonových parogenerátorov prepravili na fragmentačné pracovisko v bývalej strojovni jadrovej elektrárne na jar 2019 a s jeho fragmentizáciou sa začalo v decembri toho istého roka. Vlani v lete JAVYS informovala, že sa podarilo rozrezať polovicu zo zariadení a po necelom polroku prichádza na rad posledný parogenerátor.
„Je to významný míľnik celého procesu bezpečného a ekonomického vyraďovania jadrových zariadení na Slovensku,“ skonštatoval generálny riaditeľ JAVYS Pavol Štuller.
Fragmentáciu parogenerátora s dĺžkou 11,8 m a vnútorným priemerom 3,2 m realizuje spoločnosť VUJE, a. s. Jej odborníci v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach vyvinuli špeciálne prototypové rezacie zariadenie. Na samotnom procese rezania parogenerátorov sa pritom 24 hodín denne a sedem dní v týždni pracuje tím 20 až 30 pracovníkov.
„Veľmi významným a dôležitým výsledkom tohto projektu je, že viac ako dve tretiny parogenerátora vieme uvoľniť do životného prostredia na druhotné spracovanie. Takto uvoľnené materiály sú z rádiologického hľadiska čisté, a preto neexistujú žiadne obmedzenia na ich ďalšie použitie,“ vysvetlil Matej Korec, generálny riaditeľ VUJE, Trnava
Foto: JAVYS
„To, že náš dodávateľ bol schopný dosiahnuť takýto významný výsledok je vizitkou slovenského priemyslu a dodávateľov jadrovej energetiky,“ podotkol P. Štuller.
Ako priblížil Matej Zachar, vedúci projektu za VUJE, proces fragmentácie spočíva vo viacerých krokoch: „Ako prvý je odstraňovaný plášť parogenerátora, ktorý je ďalej fragmentovaný na rozmery vhodné do umiestnenia pre ohradové palety, to je do hmotnosti jednej tony. Následne sú manipulátorom fragmentované samotné teplovýmenné rúrky parogenerátora a v závere, pomocou pásovej píly sa fragmentuje kolektor parogenerátora.“
Foto: JAVYS
Zisťujú, ako sa opotrebovali materiály
Významnou súčasťou projektu je aj výskum materiálov a ich opotrebovania počas prevádzky jadrovej elektrárne.
„Materiálové vzorky odoberané kolegami z parogenerátorov a iných častí primárneho okruhu sú ďalej vyhodnocované a môžu pomôcť pri zlepšovaní prevádzkových parametrov jadrových elektrární, resp. pri vývoji nových veľkých komponentov, pričom o výsledky je záujem nie len na Slovensku, ale aj v zahraničí,“ uviedol M. Zachar.
Foto: JAVYS
Spoločnosť VUJE sa počas realizácie fragmentácie dvanástich parogenerátorov musela popasovať aj s viacerými neočakávanými technickými úlohami. „Všetky sa podarilo vyriešiť úspešne, a preto ak projekt nenarušia žiadne nepredvídateľné okolnosti, bude ukončený približne dva mesiace skôr, ako bolo definované v harmonograme,“ priblížila Miriam Žiaková, tím líderka komunikácie JAVYS.
Špeciálne zariadenie prišlo z Rakúska
Dva bloky jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach boli odstavené v rokoch 2006 a 2008. Vyraďovanie atómky by sa podľa plánu malo dokončiť necelých 20 rokov od jej „vypnutia,“ a to v roku 2027.
Unikátnou „operáciou,“ ktorá dovtedy nemala na Slovensku obdobu, bola už samotná preprava dvanástich parogenerátorov z jadrovej elektrárne V1 do bývalej strojovne, kde je umiestnené rezacie pracovisko.
„Prvý parogenerátor bol prepravený 13. marca 2019 o 11,00 hod., posledný, dvanásty parogenerátor, 11. 07. 2019 o 11.00 hod. Prepravy sa realizovali na špeciálnom zariadení, ktoré bolo zapožičané z Rakúska a celkovo sa prepravilo 1 872 ton materiálu,“ zhrnula M. Žiaková.
Vysoká hmotnosť parogenerátorov si podľa jej slov pri vyberaní týchto zariadení z ich pôvodného miesta vyžiadala aj zväčšenie otvorov nad parogenerátormi, ako i špeciálny náves.
„Viazači bremien ju museli naplánovať tak, aby bolo možné každý kus samostatne a bezpečne vybrať z pôvodného miesta a preložiť na prepravné, diaľkovo ovládané vozidlo. Vybratiu každého kusa parogenerátora predchádzala dôsledná príprava tímu špecialistov a aj preto neboli počas prepráv nezaznamenané žiadne závažné technické problémy,“ doplnil M. Žiaková.
Spoločnosť JAVYS je komunikačným partnerom Energie-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.