Zo šiestich parogenerátorov bohunickej atómky sú už iba fragmenty, siedmy čaká rezanie | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo

Zo šiestich parogenerátorov bohunickej atómky sú už iba fragmenty, siedmy čaká rezanie

Materiály, ktoré spĺňajú limity, sa využívajú ako druhotná surovina na ďalšie spracovanie alebo recykláciu mimo priestorov elektrárne.

parogenerátor

Vyradený parogenerátor / Foto: JAVYS

Jedna z technicky unikátnych činností vyraďovania jadrovej elektrárne V1, fragmentácia dvanástich parogenerátorov, sa posunula do druhej polovice vyraďovacieho procesu. 

Na pracovisko suchej fragmentácie vybudované v bývalej strojovni JE V1, v ktorej sú parogenerátory dočasne uložené, 11. augusta prepravili v poradí už siedmy parogenerátor. Z predchádzajúcich šiestich sú po sedemnástich mesiacoch už iba fragmenty.

„Počas fragmentácie týchto zariadení sú prednostne odrezané čelá parogenerátora a postupne odrezávané prstence plášťa, ktoré sú premiestňované na páliace pracovisko, kde je realizovaná sekundárna fragmentácia,“ informovala Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS).

„Narezané segmenty vložené do ohradových paliet prechádzajú radiačnou kontrolou. Materiály spĺňajúce limity uvoľnenia do životného prostredia sú využívané ako druhotná surovina na ďalšie spracovanie alebo recykláciu mimo priestorov elektrárne. Snahou spoločnosti je uvoľniť do životného prostredia maximálne množstvo kovového materiálu, čo zo šiestich parogenerátorov predstavuje vyše 600 ton.“

Vyradený parogenetáror | Foto: JAVYS

Po odstránení časti plášťa parogenerátora sa následne realizuje fragmentácia teplovýmenných rúrok, ktorých je v každom parogenerátore 5 536 kusov. Na rezanie rúrok sa využíva špeciálny diaľkovo ovládaný manipulátor, pomocou ktorého sú narezané fragmenty rúrok zachytávané do zásobníka – koša, resp. priamo do pripraveného 200-litrového suda.

„Technologickou novinkou pri rezaní rúrok siedmeho parogenerátora bude paralelné použitie dvoch manipulátorov – kotúčových píl, pričom každá bude ovládaná robotickým ramenom. Zvoleným postupom sa skoriguje časová náročnosť fragmentačných činností a zefektívni sa proces vyraďovania JE V1,“ uviedla JAVYS.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 16. - 21. 3. 2023

Monitoring energetiky | 16. - 21. 3. 2023

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Slovenské plynárenstvo sa za 30 rokov stalo moderným a flexibilným odvetvím

Slovenské plynárenstvo sa za 30 rokov stalo moderným a flexibilným odvetvím

Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) si v tomto roku pripomína 30 rokov činnosti.

Stavajú najväčšie batériové úložisko v Česku v rámci tradičnej elektrárne

Stavajú najväčšie batériové úložisko v Česku v rámci tradičnej elektrárne

Akumulátor vzniká v areáli tepelnej elektrárne, slúžiť bude najmä pre podporné služby v sieti.