Materiály, ktoré spĺňajú limity, sa využívajú ako druhotná surovina na ďalšie spracovanie alebo recykláciu mimo priestorov elektrárne.
Jedna z technicky unikátnych činností vyraďovania jadrovej elektrárne V1, fragmentácia dvanástich parogenerátorov, sa posunula do druhej polovice vyraďovacieho procesu.
Na pracovisko suchej fragmentácie vybudované v bývalej strojovni JE V1, v ktorej sú parogenerátory dočasne uložené, 11. augusta prepravili v poradí už siedmy parogenerátor. Z predchádzajúcich šiestich sú po sedemnástich mesiacoch už iba fragmenty.
„Počas fragmentácie týchto zariadení sú prednostne odrezané čelá parogenerátora a postupne odrezávané prstence plášťa, ktoré sú premiestňované na páliace pracovisko, kde je realizovaná sekundárna fragmentácia,“ informovala Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS).
„Narezané segmenty vložené do ohradových paliet prechádzajú radiačnou kontrolou. Materiály spĺňajúce limity uvoľnenia do životného prostredia sú využívané ako druhotná surovina na ďalšie spracovanie alebo recykláciu mimo priestorov elektrárne. Snahou spoločnosti je uvoľniť do životného prostredia maximálne množstvo kovového materiálu, čo zo šiestich parogenerátorov predstavuje vyše 600 ton.“
Vyradený parogenetáror | Foto: JAVYS
Po odstránení časti plášťa parogenerátora sa následne realizuje fragmentácia teplovýmenných rúrok, ktorých je v každom parogenerátore 5 536 kusov. Na rezanie rúrok sa využíva špeciálny diaľkovo ovládaný manipulátor, pomocou ktorého sú narezané fragmenty rúrok zachytávané do zásobníka – koša, resp. priamo do pripraveného 200-litrového suda.
„Technologickou novinkou pri rezaní rúrok siedmeho parogenerátora bude paralelné použitie dvoch manipulátorov – kotúčových píl, pričom každá bude ovládaná robotickým ramenom. Zvoleným postupom sa skoriguje časová náročnosť fragmentačných činností a zefektívni sa proces vyraďovania JE V1,“ uviedla JAVYS.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.