VSDS
VSDS
INNOGY

USA sa môžu pri znižovaní emisií inšpirovať v EÚ. K dispozícii majú lacný a nízkoemisný zdroj

Solárna a veterná energia prispievajú k znižovaniu emisií v USA veľkým dielom. Ďalší zelený zdroj však Američania zatiaľ využívajú len málo.

USA

Foto: Fotolia

Tento text bol 29. mája 2019 publikovaný na portáli Real Clear Energy.

Globálne otepľovanie dnes znepokojuje sedem z desiatich Američanov – najviac v histórii. Američania podľa toho aj konajú: voliči oboch veľkých strán, demokratov aj republikánov, vyzývajú svojich zástupcov, aby zvýšili podporu pre obnoviteľné zdroje energie, akými sú veterná a solárna energia.

Oveľa menej sa však už v USA hovorí o jednom z najlacnejších a najdostupnejších obnoviteľných zdrojov. O zdroji, ktorý v Európe prispieva k znižovaniu emisií veľkým dielom.

EÚ sa k svojmu cieľu blíži

Drevná biomasa. Drevo, ktoré drevospracujúci priemysel nemôže používať. V porovnaní s fosílnymi palivami je to ekologickejší a zároveň rovnako spoľahlivý zdroj. Američania, ktorí chcú bojovať proti klimatickej zmene, môžu nasledovať príklad Európy a presadzovať väčšie využívanie tohto osvedčeného zdroja energie.

Európa je v súčasnosti uprostred energetickej revolúcie. Pred desiatimi rokmi sa členské štáty EÚ zaviazali zvýšiť podiel obnoviteľnej energie do roku 2020 na 20 %. Výroba energie z obnoviteľných zdrojov v rokoch 2007 až 2017 vzrástla o 64 % a EÚ je na ceste k dosiahnutiu svojho cieľa.

Solárna a veterná energia už bez pochýb zohrali veľkú úlohu. V roku 2017 predstavovala slnečná energia približne šesť percent výroby obnoviteľnej energie, veterná energia dokonca 14 percent.

Ešte väčšiu úlohu však zohralo drevo a ďalšie biopalivá. Predstavovali 42 % výroby energie z obnoviteľných zdrojov v EÚ a boli tak zďaleka najväčším zeleným zdrojom.

V porovnaní s uhlím o 90 % menej emisií

Proces výroby drevnej biomasy je jednoduchý. Výrobcovia zhromaždia piliny, vetvičky a ďalšie časti stromov, ktoré by inak nenašli využitie, rozomelú ich a zlisujú na pelety, ktoré sa napokon spaľujú na energiu. Väčšina tohto dreva by sa inak stala odpadom.

Solárna a veterná energia sú pri prechode na obnoviteľnú energiu nevyhnutné. Produkcia solárnej aj veternej energie je však závislá na počasí a dennej dobe. Energiu, ktorú produkujú solárne a veterné elektrárne, je tiež ťažké prepravovať. Drevná biomasa je, naopak, spravidla spoľahlivejší zdroj energie a dá sa prepraviť ľahko.

Biomasa môže tiež nahrádzať špinavé fosílne palivá tam, kde vietor ani slnko možnosťou nie sú.

Americké elektrárne v súčasnosti spaľujú uhlie a zemný plyn, ktoré sú lacné aj spoľahlivé. Fosílne palivá ale škodia životnému prostrediu. V roku 2017 uhlie pokrývalo 14 % energetickej spotreby energie USA, ale pochádzalo z neho až 26 % emisií uhlíka.

Pri spaľovaní uhlia navyše vznikajú toxíny, ktoré prispievajú k rozšíreniu rakoviny pľúc, astmy a ďalších ochorení. Zemný plyn je o čosi zelenší, ale pri jeho spaľovaní vzniká približne polovica emisií uhlíka ako pri uhlí.

Drevná biomasa je oproti fosílnym palivám čistejšia. V porovnaní s uhlím je z biomasy o 90 % emisií uhlíka menej.

Udržateľná biomasa môže pokryť 20 % spotreby

Biomasa má v americkej energetike veľký potenciál aj vďaka relatívne nízkym nákladom, ktoré treba vynaložiť na prechod existujúcich uhoľných elektrární na drevné palivo. Veľká časť americkej infraštruktúry je už v súčasnosti navrhnutá tak, že elektrárne môžu kombinovať biomasu a uhlie. Tieto zariadenia je možné prebudovať na 100-percentné využívanie biomasy s malými nákladmi.

Ďalšou výhodou biomasy je jej dostupnosť. Podľa analýzy UCS by mohli Spojené štáty každý rok až do roku 2030 trvalo udržateľným spôsobom vyrobiť takmer 680 miliónov ton biomasy. To by postačilo na pokrytie približne jednej pätiny americkej energetickej spotreby.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Bez výfuku neznamená bez emisií. Aká je uhlíková stopa elektromobilov?

Bez výfuku neznamená bez emisií. Aká je uhlíková stopa elektromobilov?

Samotná prevádzka elektromobilov je bezemisná, pri výrobe elektriny ale emisie vznikajú. Celková uhlíková stopa elektromobilov závisí od viacerých faktorov.

Aká je cena elektriny z jadra na Slovensku?

Aká je cena elektriny z jadra na Slovensku?

Význam atómových elektrární vo svete klesá aj pre vysoké investičné náklady. Dokážu tŕň z päty jadrového odvetvia vytrhnúť moderné reaktory?

Oplatí sa elektromobil? Analytici spočítali náklady na pohon, prevádzku a údržbu

Oplatí sa elektromobil? Analytici spočítali náklady na pohon, prevádzku a údržbu

Najlacnejší elektromobil prejde 100 km za jedno euro a 15 najúspornejších elektromobilov dostupných na Slovensku má náklady do 2,20 eur. Pozrite si porovnanie.