Slovak Emission Trading
INNOGY
SPP - Distribúcia

ÚRSO upozorňuje: energetických šmejdov pribúda. Najviac sťažností je na Slovakia Energy

Odberatelia elektriny a plynu v tomto roku doručili úradu už 130 podaní, v ktorých upozorňujú na nekalé praktiky podomových predajcov elektriny a plynu. Každý tretí podnet smeroval voči spoločnosti Slovakia Energy. ÚRSO už momentálne vykonáva vo firme kontrolu.

ÚRSO upozorňuje: energetických šmejdov pribúda. Najviac sťažností je na Slovakia Energy

Foto: Fotolia

Zaklopú na dvere, predstavia sa ako zamestnanci "slovenských plynární" či "slovenských elektrární" a od dôverčivých ľudí vymámia faktúry za elektrinu a plyn, aby získali čísla odberných miest. Podľa ÚRSO sú obeťami tzv. energetických šmejdov najmä seniori.

Medzi najčastejšie manipulačné metódy podľa skúseností ÚRSO patrí presviedčanie nič netušiacich odberateľov, že ich pôvodný dodávateľ končí - všetkých odberateľov má údajne prevziať nová spoločnosť a ak odberateľ ihneď neuzatvorí zmluvu, môže zostať bez elektriny či plynu.

Kandidáti OKS na SaS

Ďalšou metódou je tvrdenie podvodníkov, že podpisom zmluvy získava zákazník lacnejšie energie, nič sa pre neho nezmení, iba faktúra mu bude chodiť od iného subjektu. Prípadne sa snažia dôverčivých ľudí presvedčiť, že podpisujú iba "predbežnú zmluvu", pričom podvodníci úmyselne zamlčia, že na základe splnomocnení, ktoré odberateľ udelí pri podpisovaní zmluvy bude pôvodná zmluva vypovedaná.

Najviac podaní voči Slovakia Energy 

Nečestných praktík obchodných zástupcov podľa počtu podnetov adresovaných ÚRSO v poslednom období pribúda. "V roku 2016 ich bolo zatiaľ 130, pričom ich počet neustále rastie," informoval úrad. Údaj sa viaže k 24. marcu. V minulom roku odberatelia poslali regulačnému úradu dovedna 512 podaní.

Najviac podaní už vlani podľa štatistiky úradu smerovalo voči spoločnosti Slovakia Energy s.r.o. - odberatelia sa na túto spoločnosť sťažovali 152-krát. V tomto roku eviduje ÚRSO voči tejto spoločnosti už 46 podnetov - ide o viac než tretinu z celkového počtu. "ÚRSO preto momentálne vykonáva v spoločnosti Slovakia Energy s.r.o.  kontrolu," potvrdil úrad. Stanovisko hovorkyne spoločnosti sa nám doposiaľ nepodarilo získať.

Spoločnosti, ktorá patrí do skupiny Bohemia Energy, sa na Slovensku v poslednom období darí. Počet zákazníkov tohto alternatívneho dodávateľa elektriny a plynu v minulom roku narástol až o 21%.

"Aktívna akvizičná politika je jedným z nástrojov, ktorý aj v budúcnosti chceme využívať k rastu a upevňovaniu našej pozície na trhu," povedal na margo tohto úspechu konateľ Jiří Písařík. Spoločnosť pôsobiaca na slovenskom trhu od roku 2007 má u nás už 200 000 zákazníkov. Potenciálnym zákazníkom umožňuje dohodnúť si novú zmluvu na svojom webe ako i na bezplatnej "predajnej linke."

zdroj: Slovakia Energy

V novembri minulého roka sme informovali o vlastníckych sporoch v materskej Bohemia Energy. Väčšinový majiteľ Jiří Písařík sa už po druhýkrát pokúša zväčšiť imanie svojej spoločnosti. Tomuto kroku sa však bráni minoritný vlastník Tomáš Bárta, ktorý ovláda desatinový podiel v Bohemia Energy. Ide tak o spor vo výške zhruba 240 miliónov korún (8,9 mil. eur)

Distribútor? Dodávateľ? Neviem

Dôvodom, prečo končia mnohí odberatelia oklamaní, je podľa ÚRSO okrem "vyhroteného boja firiem o zákazníkov" aj to, že obchodní zástupcovia veľmi často zámerne manipulujú s pojmami dodávateľ a distribútor, aby u zákazníkov vyvolali dojem, že podpis zmluvy je iba formalita.

V snahe zlepšiť informovanosť spotrebiteľov, ÚRSO preto vypracoval informačnú brožúru pre domácnosti. A štruktúre ceny elektriny sme sa venovali aj na Energie-portal - prečítajte si, kam smerujú peniaze z uhradenej faktúry za elektrinu.

"Oklamaný odberateľ si  zvyčajne až neskôr uvedomí, že po návšteve obchodného zástupcu bude nasledovať vypovedanie jeho zmluvných vzťahov s pôvodným dodávateľom a zmena dodávateľa. Odrazu zisťuje, na čo udelil splnomocnenie a že sa svojím konaním vystavil zmluvnej pokute, ktorá je často v stovkách eur, na čo ho už obchodný zástupca "pozabudol" upozorniť. Mnohí ľudia sa tak odrazu ocitajú v zúfalej situácii," prízvukuje ÚRSO.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

 • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
 • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
 • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
 • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (6)

 1. Peter02.02.2018 (12:13)
  Myslím si, že je to celé o tom že ľudia nepočúvajú a potom ešte k tomu ani nečítajú. Ja keby som mal dávať podpis na všetko čo sa mi pri dverách objaví, tak podľa mňa už ani dom kde žijem mi nevraví pane. So Slovakia energy mám svoje vlastné skúsenosti, pre mňa je to firma ako každá iná, a čo zákazník tak to iná prax. Zásadne sa na nich sťažovať nemožem, muchy boli a budú všade, ale vždycky som s ich zamestnancom našiel riešenie, takže v zásade s nimi naozaj problém nemám.
 2. crazylenka@azet.sk07.10.2018 (22:59)
  Ja mám slovakia energy už pár rokov. Aký šmejdi? Kto toto písal? Mám vlastné a iba kladné skusenosti. Sú naozaj najlacnejší majú bezproblemovy telefonický servis, jednajú férovo a ludsky. To že túto možnosť lacnejšej elektriny a plynu vysvetlujú podomovo je predsa jasné. Ako inak by som to pochopila neviem. Ako vravím roky spokojnosti u mňa a všetkých známych čo slovakiu majú. My by sme nikde inde už neprešli. Veď aj načo ked máme konečne večšie preplatky a konečne nás fakturujú naši bez zbytočných poplatkov. Ja ich odporúčam každému.
 3. crazylenka@azet.sk07.10.2018 (23:01)
  Ja mám slovakia energy už pár rokov. Aký šmejdi? Kto toto písal? Mám vlastné a iba kladné skusenosti. Sú naozaj najlacnejší majú bezproblemovy telefonický servis, jednajú férovo a ludsky. To že túto možnosť lacnejšej elektriny a plynu vysvetlujú podomovo je predsa jasné. Ako inak by som to pochopila neviem. Ako vravím roky spokojnosti u mňa a všetkých známych čo slovakiu majú. My by sme nikde inde už neprešli. Veď aj načo ked máme konečne večšie preplatky a konečne nás fakturujú naši bez zbytočných poplatkov. Ja ich odporúčam každému.
 4. Peter Pisarčik07.10.2018 (23:10)
  Mám.ich 2 roky a som nadmieeu spokojný s cenami servisom. Preto mi tento članok príde ako od konkurenta. Typujem neludské nemecké innogy vydávajúce sa za vse, ktoré slovakii energy nesiaha ani po členky cenami ani ničim. Som nadmieru štastný že som ich pustil dnu a vysvetlili my ako to funguje a mali čistu pravdu. Apropo Slováci a fakt lacnejší. Bez debaty najlepšia firma pre energie- Slovakia energy
 5. Ing. Simon Sneider07.10.2018 (23:16)
  Dlho som zvažoval túto alternatívu a rozhodol som sa správne. Niesu to žiadny šmejdi ale najväčši a najlacneší dodavatelia energií na Slovensku. Hned na prvej faktúre som to zistil a pri dalších potvrdil a plánujem u nich zostať.
 6. Lubo13.10.2018 (07:35)
  Ako dodávateľa elektriky aj plynu mám už 5 rokov Slovakia Energy. Každý rok si kontrolujem vyúčtovanie /Faktúru/ a porovnávam s inými dodávateľmi. Vždy najnižšia cenu mám vo vyúčtovaní oproti ostatným dodávateľom. Nemusel som ich o zníženie žiadať, firma to robí automaticky a vždy má najnižšiu cenu na Slovensku. A to som si ich vybral slobodne, nikto ma nenútil. To čo mi v zmluve garantovali, že vždy budem mať najnižšiu cenu to je pravdou. Pred tým som mal dodávateľa SSE a SPP. Viac ako 30 rokov. Nikdy ma neoslovili " Či nechcem nižšiu cenu". Nevážia si dlhoročných zákazníkov. Ja naopak môžem každému len doporučiť firmu Slovakia Energy, Je to férový predajca a hlavne ušetrím. Osobne si myslím, že najnižšiu cenu majú aj pre to, že nemajú tak vysoké náklady na honosné budovy, administratívu a pod., ako SSE a SPP, kde v konečnom poňatí niekto ten luxus musí zaplatiť. Čiže konečný spotrebiteľ.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO udelil SEPS dočasnú výnimku z legislatívy EÚ, SEPS pracuje na riešení

ÚRSO udelil SEPS dočasnú výnimku z legislatívy EÚ, SEPS pracuje na riešení

SEPS vďaka výnimke nemusí do konca tohto roka poskytovať 70 % prenosovej kapacity cezhraničnému obchodovaniu.

Křetínského EPH ovládne hnedouhoľnú elektráreň v Nemecku

Křetínského EPH ovládne hnedouhoľnú elektráreň v Nemecku

Dcérska spoločnosť Energetického a průmyslového holdingu (EPH) odkupuje 58 % elektrárne Schkopau.

Verejné obstarávania majú po novom zohľadňovať aj dopady na klímu

Verejné obstarávania majú po novom zohľadňovať aj dopady na klímu

Ministerstvo pripravuje metodiku pre zelené verejné obstarávania. Pravidlá však budú povinné len pre niektorých obstarávateľov.