Vďaka rozsiahlym kontrolám distribútorovo budú podľa predsedu ÚRSO na Slovensku lacnejšie energie. Kontrolóri fyzicky posúdili technický stav 14 000 objektov. Externé firmy, ktoré si ÚRSO najal, kontroly ukončili koncom augusta, konkrétne výsledky však ÚRSO zatiaľ nezverejňuje.
V budúcom roku môžeme na Slovensku očakávať pokles koncových cien elektriny aj plynu. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví nižšie ceny očakáva vďaka hĺbkovým kontrolám distribučných spoločností v plynárenstve a elektroenergetike. Na tlačovej konferencii konanej pri príležitosti 15. výročia úradu to včera v Martine uviedol predseda ÚRSO Jozef Holjenčík.
O aké percento by sa v budúcom roku mohli ceny energií znižovať, Jozef Holjenčík nekonkretizoval. „Presné čísla úrad nikdy nezverejňoval,“ vysvetlil.
Kontrolujú majetok započítaný do cien energií
Kontrola tzv. regulovanej bázy aktív (RAB) u distribučných spoločností podľa Holjenčíka slúži na objektívne stanovenie hodnoty majetku, ktorý distribútori využívajú výhradne na výkon regulovaných činností. Za očakávaným poklesom cien energií má pritom byť práve kontrola majetku započítavaného do cien energií.
„Zamerali sme sa predovšetkým na aktuálny technický stav majetku, rozsah jeho využívania na regulované činnosti, jeho skutočné využívanie, jeho existenciu či neexistenciu. Do práce sa zapojilo viac ako 100 znalcov a napísalo sa viac ako 110 znaleckých posudkov, ktoré zachytili aktuálny stav nielen v rovine ekonomickej, to znamená v hodnotovom vyjadrení majetku, ale aj technický stav tohto majetku,“ povedal predseda ÚRSO. Z celkového počtu 27 000 objektov podľa neho počas kontrol fyzicky posúdili približne 14 000 rôznych objektov.
„V znaleckých posudkoch je popísaný aktuálny technický stav majetku a výsledky kontrol, ktoré potom vstúpia do cenotvorby,“ pokračoval Holjenčík. „Odrazí sa to v cenách za sieťové služby. Čiže v novom regulačnom období v roku 2017 sa už v plnom rozsahu premietne skutočný stav hodnoty majetku.“ Aké zložky sa podieľajú na koncovej cene elektriny, si prečítajte v článku Štruktúra ceny elektriny.
„Primeraný neporiadok“
Hoci konkrétne závery kontrol predseda úradu nešpecifikoval, kontrolóri podľa neho viackrát u distribútorov našli majetok, ktorý nebol nijako využívaný. „Bolo zakopané potrubie do zeme a nepretiekol ním ani kubík plynu,“ povedal.
„Elektroenergetické spoločnosti mali primeraný neporiadok,“ povedal zas na margo distribútorov elektriny. Ktoré spoločnosti mali v správe svojho majetku najväčšie nedostatky, Holjenčík nepovedal, rozhodol sa však vyzdvihnúť jeden pozitívny príklad: „Keby som mohol vyzdvihnúť jednu spoločnosť, ktorá sa primerane starala o svoj majetok, tak to bola Východoslovenská distribučná. Táto spoločnosť skutočne veľmi precízne a poctivo konala tak, aby to malo zmysel. Nechcem dehonestovať ostatné, ale tie mali primeraný neporiadok a myslím si, že sa vďaka našej kontrole poučili a budú vedieť, ako sa v budúcnosti o svoj majetok starať.“ V priemere podľa Holjenčíka distribučky vynakladajú na opravy a údržbu náklady vo výške približne 10% z hodnoty majetku.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.