Ultra efektívny HouseZero: žiadna elektrina zo siete, či hlučné zariadenia pre vykurovanie a chladenie | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Ultra efektívny HouseZero: žiadna elektrina zo siete, či hlučné zariadenia pre vykurovanie a chladenie

V americkom Cambridgi zrekonštruovali starý dom na energeticky pasívnu budovu, ktorá denne vyhodnocuje 17 miliónov dát zo senzorov. Budova nemá byť izolovanou krabicou, tvrdia vedci.

Ultra efektívny HouseZero: žiadna elektrina zo siete, či hlučné zariadenia pre vykurovanie a chladenie

Foto: Stu Rosner, Harvard Magazine

Žiadna potreba elektrickej energie zo siete, žiadne elektrické osvetlenie počas dňa, nulová potreba fosílnych palív pri vykurovaní alebo chladení. To je stručná charakteristika domu v americkom Cambridgi. S jedným podstatným dodatkom: nejde o novostavbu, ale rekonštruovaný dom z 30. rokov minulého storočia.

Pasívne alebo nízko energetické domy nie sú už žiadnou novinkou vo svete architektúry a stavebníctva. Väčšinou však takéto budovy vznikajú v rámci novej výstavby, nie rekoštrukciou starších existujúcich objektov. Práve o toto sa pokúsili univerzitní vedci v americkom Harvarde.

Rekonštruovaný pasívny dom

Dom s drevenou konštrukciou postavený v 30.rokoch minulého storočia sa po dokončení rekonštrukcie stal novým sídlom harvardského Centra pre zelené budovy a mestá. Má predstavovať vzor premeny starších budov na energeticky pasívne domy. Zároveň slúži ako akési výskumné laboratórium, kde sa denne spracovávajú milióny dát z rôznych senzorov umiestnených v dome.

Počas svojej naprojektovanej životnosti 60 rokov má HouseZero vyprodukovať viac energie ako jej minúť. Ventilácia prebieha iba prirodzeným prúdením vzduchu, v budove sa nenachádza žiadne technické zariadenie v podobe chladiaceho alebo vykurovacieho zdroja. A to aj napriek striedaniu ročných období a nie zrovna miernym zimám v tejto časti USA.

Automatické okná

Pri rekonštrukcii trvajúcej štyri roky vyberali architekti materiály, ktoré dokážu účinne zadržiavať teplo. Hlavným prvkom budovy sú okná. Dokážu sa automaticky otvárať a prispôsobovať situáciam na základe riadiaceho softvéru a snímačov v miestnosti, ktorá takto regulujú ventiláciu a úroveň oxidu uhličitého. Systém je samozrejme schopný reagovať aj na vonkajšie poveternostné podmienky, pričom zberá a vyhodnocuje údaje z vlastnej meteorologickej stanice.

“Samotná budova sa snaží o dosiahnutie maximálneho možného komfortu, ale okná sa vždy dajú otvoriť aj manuálne,” opisuje systém Ali Malkawi, zakladateľ harvardského centra. Pre lepšie stabilizovanie a udržovanie teploty vo vnútri viacpodlažnej budovy bolo pri rekonštrukcii potrebné spevniť a izolovať jednotlivé podlažia hrubou vrstvou betónu.

Na vonkajšej strane okien sa nachádzajú tieniace prvky. Počas letných mesiacov sa okná automaticky otvárajú v nočných hodinách, ak teplota vonku klesne pod 10 stupňov Celzia. Zatvárajú sa ráno, ešte pred príchodom ľudí do budovy.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2023

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2023

Deviaty ročník medzinárodnej konferencie sa uskutoční v polovici apríla v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.

Ako bolo na konferencii Energetický manažment 2022 (FOTO)

Ako bolo na konferencii Energetický manažment 2022 (FOTO)

K hlavným témam podujatia patrili garantované energetickú služby, energetická efektívnosť, budovy, obnoviteľné zdroje energie, ale aj podporné nástroje a energetická legislatíva.

Tepelné čerpadlá sú vhodné aj pre vykurovanie starších domov, tvrdí štúdia

Tepelné čerpadlá sú vhodné aj pre vykurovanie starších domov, tvrdí štúdia

Prípadová štúdia porovnáva návrh tepelného čerpadla pre rodinný dom na severe Slovenska v pôvodnom aj rekonštruovanom stave.