Enesco

Nulová potreba energie v existujúcich bytovkách? Teoreticky áno, no drahý špás

Vedecká štúdia STU porovnávala spotrebu energie na vykurovanie po aplikácii zateplenia, fotovoltiky a tepelných čerpadiel.

Nulová potreba energie v existujúcich bytovkách? Teoreticky áno, no drahý špás
Foto: Flickr
Budovy predstavujú najväčších žrútov energie. Všetky novostavby za pár rokov budú musieť byť energeticky efektívne s nulovou spotrebou energie. Tak prikazuje smernica EÚ.

Je však možné dosiahnuť nulovú potrebu energie aj v už existujúcich bytových domoch, ktorých bude stále väčšina? Touto otázkou sa zaoberali vedci zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Za vzorový príklad na účely výskumu zvolili vedci desaťposchodový bytový dom v Bratislave, v ktorom sa byty nachádzajú na posledných siedmych podlažiach. Rekonštrukciou v roku 2013 sa zateplila obvodová stena s izoláciou EPS hrúbky 0,1 m a strecha hrúbkou 0,12 m.

Ako vyplýva z publikovaného výskumu, celková dodaná energia v pôvodnom stave činí 105 kWh/(m 2.rok) a celková dodaná energia po rekonštrukcii k dosiahnutiu nulovej potreby činí 64 kWh/(m 2 .rok).

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)