INNOGY
Dny teplárenství a energetiky
INNOGY

Uhoľné Poľsko sa podvolilo tlaku EÚ a získalo výnimku

Členské krajiny EÚ sa dohodli na “balíčku čistej energie”, ktorý prinesie aj koniec uhlia od roku 2025. Kapacitný mechanizmus sa už nemá zneužívať na jeho dotovanie.

Uhoľné Poľsko sa podvolilo tlaku EÚ a získalo výnimku

Foto: Flickr

Zástupcovia členských krajín Európskej únie sa minulý týždeň dohodli na nových pravidlách pre trh s elektrinou, vrátane ukončenia dotácií pre uhoľné elektrárne od roku 2025. Takzvaný “balíček čistej energie” predstavila Európska komisia pred dvoma rokmi.

“Ak členské štáty potvrdia dnešný výsledok, máme politickú dohodu na celom balíčku,” hovorí Elisabeth Köstinger, ministerka pre udržateľný rozvoj a cestovný ruch v Rakúsku, ktorá v súčasnosti predsedá Európskej rade ministrov.

Pravidlo 550 a koniec uhlia

Súčasťou nových regulácií týkajúcich sa trhu s elektrinou je aj obmedzenie dotácií pri výrobe elektriny z uhlia. Zavedenie limitu emisií oxidu uhličitého na úrovni maximálne 550 gramov na kilowatthodinu pre všetky nové elektrárne prakticky vylučuje z prevádzky všetky uhoľné zdroje.  

Práve uhoľné dotácie predstavovali doteraz najspornejší bod balíčka, na ktorom sa členské krajiny nevedeli dohodnúť. Koniec uhlia sa bude týkať všetkých novopostavených elektrární po nadobudnutí platnosti smernice a od 1. júla 2025 aj existujúcich elektrární.  

Na Slovensku uhlie nepatrí medzi významné energetické zdroje. Vláda sa s jeho odstavovaním neponáhľa, no posunula koniec dotácií na skorší termín. Odberatelia elektriny by sa mali prestať skladať na jeho spaľovanie v Elektrárni Nováky o päť rokov. Termín trvania tzv. “všeobecného hospodárskeho záujmu” na výrobe elektriny z domáceho uhlia sa skráti z pôvodného roku 2030 na 2023.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ako funguje podpora OZE inde v EÚ? Česko a Rakúsko poskytujú dva rozdielne príklady

Ako funguje podpora OZE inde v EÚ? Česko a Rakúsko poskytujú dva rozdielne príklady

Obnoviteľné zdroje energie sa v Európe najčastejšie podporujú cez garantované výkupné ceny. Podpora zelenej energie tvorí v priemere 6 % koncovej ceny elektriny pre domácnosti.

Rekonštrukcia rodinného domu môže vyzerať aj takto. V Šali začali ukážkovú renováciu

Rekonštrukcia rodinného domu môže vyzerať aj takto. V Šali začali ukážkovú renováciu

Menšia spotreba energia a menšia uhlíková stopa. Ukážková rekonštrukcia štvorcového domu zo 70. rokov má ukázať, ako premeniť staré domy na bývanie s nízkou energetickou náročnosťou.

Aj slovenské mestá chcú byť Smart Cities. Čo Smart City znamená?

Aj slovenské mestá chcú byť Smart Cities. Čo Smart City znamená?

Kvalitnejšie služby pre ľudí či menšia záťaž pre životné prostredie. Koncept Smart City mestám sľubuje optimalizáciu procesov a efektívnejšie nakladanie so zdrojmi.