Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Uhoľné impérium v Poľsku pomaly končí, prichádza energetická zmena

V krajine, ktorá je postavená na využívaní uhlia, začínajú politici aj energetické odvetvie hľadať alternatívne riešenia. Energetická nezávislosť je ilúziou.

Uhoľné impérium v Poľsku pomaly končí, prichádza energetická zmena

Foto: Fotolia

Poľsko patrí v Európe k uhoľným mocnostiam. Tento zdroj energie využíva väčšina elektrární a spoločnosť ťažiaca čierne uhlie Polska Grupa Górnicza je najväčším producentom fosílneho paliva nielen v Poľsku, ale aj v celej Európe. Aj preto snahy o znižovanie vypúšťania emisií skleníkových plynov a utlmovanie ťažby a využívania uhlia ako zdroja pri výrobe elektrickej energie a tepla sa v tejto časti Európy nestretávali s pochopením.

No zdá sa, že situácia sa začína meniť. Politici, ktorí uchopili moc s klima-skeptickou rétorikou a označovaním Poľska ako krajiny postavenej na ťažbe uhlia, začínajú stále viac hovoriť o zmene energetického portfólia. “Myšlienka, že Poľsko je postavené na uhlí je mýtus čoraz viac vzdialenejší od reality, sa presadzuje už častejšie aj v energetickom odvetví a medzi politikmi,” píše Michal Olszewski na internetovej stránke Energy Transition.

Stop predaja uhoľného odpadu

Výrazným signálom prichádzajúcich zmien je vyhlásenie najväčšieho producenta uhlia v krajine Polska Grupa Górnica, že končí s predajom uhoľného kalu a ďalších produktov pochádzajúcich z uhoľného odpadu, vznikajúceho pri prvotnom spracovaní energetickej suroviny. Spoločnosť doteraz ročne predávala zhruba 900-tisíc ton takýchto produktov, čo tvorilo takmer 3 % z celkových príjmov.

Podľa M. Olszewskeho má toto gesto “veľký význam, pretože sa chápe ako krok ku znižovaniu znečisťovania ovzdušia. Produkty uhoľného odpadu môžu za vysoké znečistenie vzduchu v poľských mestách a stiahnutie najlacnejších druhov uhlia môže znížiť súčasný dopyt po uhlí, vrátane kvalitnejšieho uhlia. Ostatné uhoľné spoločnosti budú nasledovať PGG.”

Obmedzenie predaja uhoľných pecí

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Darí sa inštaláciám v českých domácnostiach. Pridať musíme vo veľkých zdrojoch a batériách, vraví Jan Fousek z Asociácie pre akumuláciu energie.

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok opisuje vybrané aspekty procesu EIA a povoľovacích procesov vo svetle legislatívnych úprav účinných od 1. 4. 2024, ako aj návrhov, ktoré sú aktuálne v legislatívnom procese.

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nestačí sa pozerať na jednotlivé zariadenia, kľúčové je, ako funguje celý systém, hovorí Daniel Hrčka zo spoločnosti Viessmann.

X
X
X
X