Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Uhoľná elektráreň sa zmení na najväčšiu vodíkovú továreň v Európe

Prevádzkovateľ odstavil novú elektráreň po piatich rokoch. Plánuje vyrábať vodík z veternej elektriny v 100 MW elektrolyzéri.

Uhoľná elektráreň sa zmení na najväčšiu vodíkovú továreň v Európe

Foto: Vattenfall

Jedna z najnovších a najväčších uhoľných elektrární v Nemecku sa má premeniť na fabriku produkujúcu zelený vodík. Prevádzkovateľ elektrárne v Hamburgu, švédska spoločnosť Vattenfall, sa dohodla na zámere vybudovať elektrolyzér s kapacitou 100 MW spolu s ďalšími partnermi – spoločnosťami Shell, Mitsubishi Heavy Industries a miestnym dodávateľom tepla Wärme Hamburg.

Prevádzka takmer novej elektrárne Moorburg sa zastavila koncom minulého roku, pričom naplno fungovala od roku 2015. Predtým elektráreň využívala ako palivo zemný plyn. Spoločnosti plánujú na mieste vybudovať “Green Energy Hub” a preskúmať, v akom rozsahu možno využiť existujúcu infraštruktúru pre obnoviteľné zdroje.

S výrobou vodíka sa plánuje začať od roku 2025, pričom by išlo o jednu z najväčších tovární tohto druhu v Európe aj vo svete. Podľa Vattenfallu disponuje areál infraštruktúrou potrebnou pre produkciu vodíka z vetra vo veľkom rozsahu.

Elektráreň Moorburg patrí k prvým, ktoré prestali dodávať elektrinu z uhlia v krajine, ktorá sa zaviazala odstaviť uhoľné zdroje najneskôr do roku 2038. Vattenfall investoval do novej uhoľnej elektrárne s pôvodným zámerom prevádzkovania do tohto dátumu. Za jej odstavenie obdrží kompenzáciu od nemeckej vlády. V tomto roku by malo ukončiť prevádzku ešte ďalších desať uhoľných elektrární.

Výhodná poloha, viacero otáznikov

Existujúci areál sa nachádza vo výhodnej lokalite z pohľadu výroby vodíka. V blízkosti sú situované početné pozemské aj morské veterné elektrárne, z ktorých sa vodík bude vyrábať. Existuje tu výhodné napojenie na plynárenskú sieť, cez ktorú sa, po jej prispôsobení, bude plyn prepravovať. V okolí sa nachádza množstvo podnikov ťažkého priemyslu, ktoré by mohli vodík používať ako alternatívne palivo.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Jalový výkon je čoraz väčší problém, priznáva SEPS. Pomôcť má dohoda s distribučkami

Jalový výkon je čoraz väčší problém, priznáva SEPS. Pomôcť má dohoda s distribučkami

Ak bude prietok jaloviny ďalej narastať, súčasné kompenzačné nástroje nemusia stačiť, upozorňujú prevádzkovatelia sústav. Pretok jalového výkonu sa má podľa dohody SEPS a distribučných spoločností kompenzovať v tej časti sústavy, kde vzniká.

Všetky veľké podniky budú musieť povinne merať a zverejňovať svoju uhlíkovú stopu

Všetky veľké podniky budú musieť povinne merať a zverejňovať svoju uhlíkovú stopu

Podnikateľské subjekty majú vyhodnocovať rôzne ukazovatele udržateľnosti, inak banka nemusí požičať peniaze.

Jedno z centier SPP na výrobu biometánu z bioodpadov má vyrásť v Nitrianskom kraji

Jedno z centier SPP na výrobu biometánu z bioodpadov má vyrásť v Nitrianskom kraji

O zámere vybudovať spracovateľské centrá energetického a biologického zhodnotenia odpadu minimálne v šiestich oblastiach informovali štátni plynári a Brantner už koncom minulého roka.