Slovak Emission Trading
DTE
INNOGY

Uhol pohľadu. Energetika a investície

Posledné roky ukázali, že ani energetika nie je „krízevzdorná“ investícia. Viaceré energetické skupiny sa dokonca zoznámili i s červenými číslami vo finančných výsledkoch. Pozrite si problematiku energetiky a investícií očami Michala Ďuricu a Vladimira Boleka, portfóliových manažérov spoločnosti IAD.

Uhol pohľadu. Energetika a investície

IAD

Michal_Durica1.jpgZmenila sa atraktivita akcií energetických firiem za posledné tri roky? V respektíve, ktoré európske skupiny sú dnes atraktívnou investičnou príležitosťou?

Michal Ďurica: Posledné tri roky boli pre akcie energetických firiem zväčša málo úspešné. Pretrvávajúce problémy v eurozóne spôsobené neriešením dlhovej krízy stáli za tým, že väčšina cien akcií energetických spoločností nedosahuje úrovne spred troch rokov a nedokázala udržať stav z roku 2009.

Svetlé výnimky ako holandský Shell, či maďarský MOL, dokázali aj napriek narastajúcim makroekonomickým problémom získavať na hodnote. Kompozitný index STOXX 600 Oil and Gas, zastrešujúci európske firmy pôsobiace v tomto segmente, aj napriek výraznej volatilite, stagnuje na úrovniach spred troch rokov. Naštartovanie riešenia európskych problémov a obnovenie dôvery v akciové investície v periférnych krajinách ako Španielsko a Taliansko, môžu výrazne pomôcť cenám akcií energetických firiem z juhu Európy.

V strednodobom horizonte firmy ako Enel, Eni, či Repsol môžu pozitívne prekvapiť. Vyriešenie dlhovej krízy môže opätovne zatraktívniť investície do OZE zo strany štátov i komerčných bánk.

Ako hodnotíte vývoj energokomodít za posledný rok a ktoré sú v súčasnosti najlepšou investičnou príležitosťou?

Michal Ďurica: Komodity sú už zo svojej podstaty aktívum podliehajúce výrazným cenovým výkyvom. Ropa ako hlavná energokomodita tento rok nebola žiadnou výnimkou. Za cenovou volatilitou stáli hlavne geopolitické problémy na blízkom východe a klesajúci dopyt z dôvodu spomaľovania svetovej ekonomiky. Efekt klesajúceho dopytu, ktorý stojí za poklesom cien, bol vykompenzovaný neistotou ohľadom ďalšieho vývoja v Iráne i Sýrii. Naopak ceny uhlia z dôvodu nadmernej ponuky dlhodobo klesajú. Atraktivite uhlia do budúcnosti však pridáva odstúpenie niektorých krajín od jadrovej energie. Výrobné kapacity jadrových elektrární zvyšujúci sa podiel OZE nedokážu v krátkodobom ani v strednodobom horizonte úplne nahradiť.

Bolke IAM.jpgMaáte v portfóliu aj obnoviteľné zdroje energie. Ako sa vyvíja táto oblasť? Viaceré krajiny v Európe, napríklad Česká republika, či Bulharsko však začínajú napríklad fotovoltické zariadenia dodatočne zdaňovať.

Vladimír Bolek: Táto oblasť sa vyvíja dobre, vzhľadom k použitej technológii (natáčacie panely) sa nám darí dosahovať plánované výkony. Vzhľadom k tomu, že na Slovensku nebol taký boom výstavby FVE ako v Českej republike si myslíme, že k pomer vyprodukovanej el. energie prostredníctvom FVE k celkovej výrobe elektrickej energie je zanedbateľný a tak nevidím priame prepojenie s dianím v iných krajinách v oblasti obmedzovania výstavby prostredníctvom dodatočného zdaňovania.

Iný je pohľad z úrovne politického rozhodnutia, keď v rámci celkovej makroekonomickej situácie a v snahe štátu a špeciálne politikov môže byť hľadanie dodatočných príjmov. To sa však deje aj v iných odvetviach ekonomiky.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Karol Galek: Ako Fico zháňal peniaze v energetike vlastnou hlavou

Karol Galek: Ako Fico zháňal peniaze v energetike vlastnou hlavou

Potopa, nášľapná mína, Čierny Peter, spúšť. To, čo tu ostane po tejto vláde by sa dalo určite opísať aj ďalšími prirovnaniami. A to nielen v súdnictve, zdravotníctve, školstve, ale aj v energetike.

Trend nárastu katastrofického sucha vo svete vedci nepotvrdili

Trend nárastu katastrofického sucha vo svete vedci nepotvrdili

Medzivládny panel pre zmenu klímy vychádzal zo zjednodušujúceho modelu. “Suchá sa za posledných 60 rokov veľmi nezmenili,” konštatovala vedecká štúdia v roku 2012.

Komentár. Klimatická núdza je hlúposť roka

Komentár. Klimatická núdza je hlúposť roka

Európsky parlament hlasoval o tom, či sú klimatické problémy.