Útlm výroby elektriny a tepla z uhlia, znižovanie emisií skleníkových plynov či trvalo udržateľná ťažba dreva. Prečítajte si, aké ciele by podľa ministerstva životného prostredia mala mať naša enviropolitika v najbližších 12 rokoch.
Dlho očakávaná Envirostratégia 2030, ktorá má priniesť zásadné zmeny do fungovania chránených území, odpadového hospodárstva aj energetiky, je o čosi bližšie k schváleniu. Dokument po strategickom environmentálnom posudzovaní vstúpil do medzirezortného pripomienkového konania.
Na tvorbe „vlajkovej lode ochrany životného prostredia“ do roku 2030 sa okrem pracovníkov vládnych rezortov podieľali odborníci z akademickej pôdy, vedeckých inštitúcií, podnikateľského aj neziskového sektora, ktorí pracovali v siedmich odborných pracovných skupinách.
Podrobnejšie sme o Envirostratégii 2030 z dielne Inštitútu environmentálnej politiky informovali na Odpady-portal.sk v tomto článku. Celý materiál vrátane sprievodnej dokumentáie si môžete stiahnuť pomocou tohto odkazu.
20 cieľov do roku 2030
„Základnou víziou Envirostratégie 2030 je dosiahnuť lepšiu kvalitu životného prostredia a udržateľné obehové hospodárstvo využívajúce čo najmenej neobnoviteľných prírodných zdrojov a nebezpečných látok,“ píše ministerstvo v predkladacej správe, ktorú predložilo spolu s Envirostratégiou 2030.
V správe sa uvádza 20 konkrétnych cieľov, ktoré by Slovensko malo podľa predstáv rezortu naplniť do roku 2030. Viaceré z nich sa týkajú aj sektora energetiky. Prinášame vám ich prehľad:
1. V ochrane ovzdušia Slovensko dosiahne stanovené ciele a zníži emisie skleníkových plynov v sektoroch obchodovania s emisiami o 43 % a mimo týchto sektorov o 20 % oproti roku 2005.
Kvôli zlej kvalite ovzdušia Slovensko prednedávnom čelilo kritike aj zo strany Európskej komisie, ktorá nám hrozila žalobou. Ministerstvá životného prostredia, dopravy, hospodárstva, poľnohospodárstva a zdravotníctva na to reagovali prijatím spoločného záväzku zlepšiť stav ovzdušia.
2. Budú odstránené environmentálne škodlivé dotácie a regulácie tam, kde sú neefektívne.
V tejto oblasti by malo ísť predovšetkým o zrušenie dotácií, ktorými na Slovensku podporujeme ťažbu a spaľovanie domáceho uhlia na Hornej Nitre.
3. Adaptačné opatrenia budú v regiónoch a okresoch v dostatočnej miere reagovať na zmenu klímy.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.