Odberatelia majú dostať možnosť zazmluvniť si aj viacerých dodávateľov. Výrobcovia elektriny zas majú časť „nadmerných príjmov“ prenášať na spotrebiteľov.
Reforma trhu s elektrinou – a najmä spôsob, akým sa kreujú ceny elektrickej energie – je horúcou témou na úrovni EÚ najmä od cenového šoku v lete 2022, kedy ceny elektriny dosiahli rekordné úrovne.
Európska komisia (EK) preto ešte vlani ohlásila, že dizajn trhu prejde zmenami. Urobila tak v reakcií na výzvu Rady EÚ, teda ministrov jednotlivých členských krajín, aby predstavila komplexnú reformu čo najskôr.
„Je to nevyhnutné, keďže pri súčasnom nastavení platia obyvatelia a firmy vysoké ceny elektriny. Deje sa tak napriek veľkým investíciám, ktoré boli vynaložené do jadra a obnoviteľných zdrojov energií, ktoré predstavujú zdroje s nízkymi výrobnými nákladmi. Európska komisia by preto mala čo najskôr predložiť návrh na reformu trhu s elektrinou, vrátane účinného oddelenia cien elektriny a plynu,“ konštatoval v októbri 2022 šéf slovenského rezortu hospodárstva Karel Hirman. Na druhej strane regulátori združení v ACER, vrátane slovenského ÚRSO, upozornili, že zavedenie reformy do praxe bude behom na dlhé trate a zrejme potrvá roky.
Začiatkom roka 2023 Komisia spustila k pripravovanej reforme verejnú konzultáciu a prezradila o nej prvé podrobnosti. Energie-portal.sk vtedy mapoval názory na pripravovanú reformu v paneli expertov medzi šiestimi odborníkmi.
Konkrétny návrh reformy, vrátane legislatívnych zmien, EK predstavila včera, 14. marca. Pozreli sme sa naň bližšie.
V článku sa dozviete:
- čo EK navrhuje v oblasti OZE,
- aké povinnosti majú pribudnúť rôznym účastníkom trhu,
- čo návrh hovorí o cenách elektriny pre priemysel,
- ako sa má zmeniť finančná podpora z verejných zdrojov.
Víťazom krízy majú byť OZE
Návrh Komisie zahŕňa revíziu viacerých platných predpisov EÚ, ktoré upravujú súčasný dizajn trhu s elektrinou. Ide napríklad o nariadenie o vnútornom trhu s elektrinou, smernicu o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE) či nariadenie REMIT, ktoré nastavuje pravidlá pre účastníkov veľkoobchodných trhov.
Hlavným cieľom zmien podľa Komisie bude, aby sa OZE a aby štáty EÚ postupne ukončili využívanie plynu, čím sa má znížiť vplyv kolísavých cien fosílnych palív na účty spotrebiteľov. Navrhované zmeny majú tiež lepšie chrániť spotrebiteľov pred prudkým nárastom cien a „potenciálnou manipuláciou s trhom.“ Vo výsledku tak má reforma podľa eurokomisie zabezpečiť, aby bol priemysel EÚ čistý aj konkurencieschopnejší.
„Dnes navrhujeme opatrenia, ktoré posilnia stabilitu a predvídateľnosť nákladov na energiu v celej EÚ. Podpora investícií do obnoviteľných zdrojov energie nám pomôže dosiahnuť ciele Zelenej dohody a EÚ sa vďaka tomu stane hnacou silou čistej energie v nadchádzajúcich desaťročiach,“ povedala komisárka pre energetiku Kadri Simsonová.
Zostáva vám 74% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.