Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Toyota predstavila nové auto s vodíkovým pohonom

Japonský výrobca predstavil druhú generáciu sedanu Mirai. Auto na vodíkový pohon má dojazd 650 kilometrov a jediným odpadom je voda.

Toyota predstavila nové auto s vodíkovým pohonom

Zdroj: Toyota

Vodík pre mnohých predstavuje skutočnú čistú energiu budúcnosti a v rámci pohonu dopravných prostriedkov ide o vážnu konkurenciu elektromobilov. K tomu prispieva aj fakt, že niektoré štúdie predpokladajú pokles jeho ceny do roku 2030 až o 80%.

Vodíkovým technológiám prišli na chuť dokonca aj ropní magnáti zo Saudskej Arábie, ktorí uzatvárajú miliardové zmluvy s vývojármi vodíkových technológii. Plánujú tak vyvíjať zariadenia na splyňovanie, výrobu elektriny a vodíka z ropy.

Toyota je skutočným priekopníkom v oblasti vývoja automobilov na alternatívny pohon. Napríklad jedným z prvých hybridov, ktorý sa objavil aj na slovenských cestách bola Toyota Prius, informuje portál Interez.

Výskumu technológie vodíkových palív sa táto spoločnosť venuje už viac ako dve desaťročia. V roku 2015 Toyota uviedla na trh prvé elektrické auto na vodíkový pohon Mirai. Nedávno Toyota predstavila jeho druhú generáciu, ktorá preukázala výrazný posun vpred.

Mirai (v japončine budúcnosť) je druhou generáciou sedanu, ktorý predstavuje alternatívu k súčasným elektromobilom. V skutočnosti však ide o FCEV elektromobil, teda elektromobil s palivovými článkami, ktoré sú napájané energiou vyrobenou z vodíka, ktorý sa tankuje do nádrže vozidla.

Zdroj: Toyota

Oproti tradičným elektromobilom je nespornou výhodou najmä rýchlosť tankovania, ktorá je porovnateľná s klasickým tankovaním benzínu, či nafty.

Druhá generácia oplýva mnohými vylepšeniami. Najzásadnejším je 650-kilometrový dojazd, ktorý je o 30 % vyšší, než tomu bolo u jej predchodcu.

Navyše, pribudlo jedno miesto na sedenie, takže nový model pojme pohodlne 5 pasažierov. Oproti predchodcovi je toto športovo-elegantné auto dlhšie, širšie a má 20-palcové kolesá.

O vodíkové autá je veľký záujem v arabských krajinách. Sedany Mirai si objednala saudskoarabská ropná spoločnosť Saudi Aramco, spolupracujúca s americkou spoločnosťou Air Products, ktorá sa zameriava na vodíkové technológie.

Zdroj: Toyota

Aj vláda v Dubaji spustila v minulom roku pilotný program vodíkových taxíkov prvej generácie Toyoty Mirai. Al-Futtaim Motors uviedla do prevádzky prvú vodíkovú čerpaciu stanicu v Dubaji a začala s výstavbou druhej v Abu Zabi.

Vodíkové palivové články sú vhodným spôsobom elektrifikácie dopravy. Umožňujú jednoduché tankovanie za niekoľko minút a jazdu na dlhé vzdialenosti. Používanie vodíka vyrobeného z ropy alebo z plynu na pohon elektromobilov je vynikajúci spôsob, ako využiť ropu pre čistú dopravu,” povedal podľa portálu Pod kapotou Ahmad Al Khowaiter, technický riaditeľ spoločnosti Saudi Aramco.

Foto: Gas World

Spolupráca spoločnosti Toyota so Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi má strategický význam aj pre Japonsko, ktoré nedisponuje vlastnými zásobami fosílnych palív.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Nové čísla OKTE ukázali, z akých zdrojov pochádza elektrina na Slovensku

Nové čísla OKTE ukázali, z akých zdrojov pochádza elektrina na Slovensku

V energetickom mixe na Slovensku stále dominuje jadro, druhým najvýznamnejším zdrojom elektriny je zemný plyn.

Záujem o dotovanú strešnú fotovoltiku v Česku nepoľavuje ani počas pandémie

Záujem o dotovanú strešnú fotovoltiku v Česku nepoľavuje ani počas pandémie

Spoločnosť ČEZ Prodej eviduje nárast počtu inštalácií fotovoltických elektrární oproti vlaňajšku. Rastie záujem o menšie systémy s batériami.

Tepláreň v Žiari nad Hronom chce vymeniť kotol na uhlie za kotly na zemný plyn

Tepláreň v Žiari nad Hronom chce vymeniť kotol na uhlie za kotly na zemný plyn

Nové kotly na zemný plyn majú slúžiť ako záložná jednotka pre hlavný kotol, ktorý bude naďalej spaľovať biomasu.