Medzinárodná agentúra pre obnoviteľnú energiu identifikovala príčiny klesajúcich investícií do biopalív druhej generácie.
Biopalivá v doprave majú predstavovať dôležitú súčasť prechodu na nízkouhlíkovú ekonomiku. Podľa odhadov Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) však ich miera používania v doprave nie je dostatočná na to, aby sa dosiahli ciele do roku 2030. Spotreba by musela vzrásť trojnásobne, to znamená rýchly nárast nielen dopytu, ale aj produkcie.
Trh s biopalivami závisí aj od politického prostredia, pretože je výsledkom povinných kvót a stimulov zo strany štátu. Ani to však nezaručuje ďalší rozvoj. “Väčšina krajín, kde sa biopalivá predávajú, má už zavedené politické rámce pre ich podporu. Nové regulácie preto pravdepodobne nepovedú k výraznejšiemu nárastu spotreby biopalív v krátkodobom až strednodobom časovom horizonte,” uvádza správa o stave trhu.
Okrem politického prostredia je ďalším významným faktorom rozvoja biopalív cena ropy, resp. vstupných surovín. Cena komodít sa môže prudko pohybovať a narúšať tak dlhodobé plány farmárov, výrobcov biopalív a ovplyvňovať rentabilnosť produkcie etanolu a bionafty.
V tomto článku sa dozviete:
- prečo sa výroba biopalív momentálne neoplatí a ako reagujú producenti
- v ktorých európskych krajinách je zavedený predaj ekologického benzínu E10
- ako sa vyvíjajú celosvetové investície do produkcie biopalív prvej aj druhej generácie od roku 2004
- čo je dôvodom klesajúceho objemu investícií do pokročilých biopalív
- aké bariéry pri rozvoji produkcie pokročilých palív uvádzajú výrobcovia
- aké sú základné technológie výroby pokročilých palív a v čom sa odlišujú
- aká je výška investičných nákladov na jednotlivé technológie
Produkcia biopalív je v súčasnosti stratová
Na zvyšujúcu sa výrobu biopalív to v súčasnosti nevyzerá. Skôr naopak. Produkcia vo svete v tomto roku klesne prvýkrát za posledné dve dekády. Biopalivárom nehrá do kariet ani súčasná ekonomická situácia.
Výroba bionafty v Európe je v červených číslach. Súvisí to s rastúcimi nákladmi na vstupné suroviny, ako je napríklad rastlinný olej v čase neistého dopytu trhu v dôsledku pandémie. Niektorí výrobcovia v južnej a strednej Európe zvažujú zníženie alebo úplné zastavenie produkcie.
Rastie cena sójových bôbov v USA, palmového oleja v Malajzii, aj futures kontrakty repky olejnej v Európe. Navyše k tomu sa pridáva slabšia úroda tejto komodity na európskom kontinente a slnečnice v Ázii.
Ceny biodieselu sa však hýbu opačným smerom. Biodiesel z repky (RME) klesá, a hoci cena bionafty z metylesteru vzrástla, výroba aj tohto paliva je stratová.
“Niektorí výrobcovia v strednej Európe už fungujú na minimálnej kapacite. Hráči na trhu tvrdia, že dopyt po biodieseli je iba o niečo nižší ako vlani, ale kupujúci nechcú objednávať dodatočné objemy okrem okamžitej spotreby, pretože sa obávajú ďalšieho obmedzovania pohybu v rámci protipandemických opatrení,” opisoval situáciu portál Argus Media už na jeseň.
Používanie benzínu E10 v Európe
Etanol ako biozložka pohonných hmôt sa primiešava do benzínu, pričom tento podiel by sa mal postupne zvyšovať až po maximálnu technologickú hranicu. Štrnásť krajín EÚ zaviedlo benzín s označením E10 (10 % podiel biozložky), čo ďalej znižuje emisie áut s benzínovým pohonom a pomáha krajinám plniť ciele v oblasti zvyšovania podielu obnoviteľnej energie.
Benzín E10 zavádzajú štáty EÚ od roku 2009 a v súčasnosti ho možno tankovať na čerpacích staniciach v týchto krajinách: Belgicko, Bulharsko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Holandsko, Rumunsko a Slovensko.
Graf č.1: Európske krajiny ponúkajúce benzín E10 a podiel paliva na trhu

Zdroj: ePURE
Podiel tohto paliva predstavoval v SR v septembri 2020 90 %, v Bulharsku, Rumunsku 100 %, v Holandsku, Dánsku a Maďarsku takmer 100 %. Menej sa E10 ujal v Belgicku, Fínsku. Ani nie polovičný podiel zo všetkých benzínov na trhu dosahuje vo Francúzsku, Estónsku. Najmenej E 10 používajú vodiči v Nemecku, iba 14 %. Ostatných 14 krajín EÚ benzín s 10 % podielom biozložky nemá.
Zostáva vám 67% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.