VSDS
INNOGY
INNOGY

Produkcia biopalív vo svete klesne prvýkrát za posledných 20 rokov

Množstvo bionafty vyrobenej v EÚ sa v tomto roku zníži o 13,5 %. Ak by neexistovala povinnosť primiešavania do motorových palív, pokles mohol byť výraznejší, uvádza správa IEA.

Produkcia biopalív vo svete klesne prvýkrát za posledných 20 rokov

Foto: Flickr

Protipandemické opatrenia vo svete zasahujú aj odvetvie dopravných biopalív. Produkcia sa má v tomto roku znížiť medziročne o 11,6 % na 144 miliárd litrov. Ide tak o prvý pokles za ostatných 20 rokov, pričom najviac zasiahnutá je produkcia etanolu v USA a Brazílii a bionafty v Európe.

Znižovanie spotreby biopalív súvisí s poklesom dopytu po motorových palivách v krajinách s povinným primiešavaním ekologickej zložky. Medzinárodná energetická agentúra odhaduje, že dopyt po benzíne sa v tomto roku zníži o 10 %, dopyt po motorovej nafte o 6 %. Miernejší pokles pri nafte súvisí s používaním paliva najmä pri doprave tovaru, ktorá je zasiahnutá menej ako mobilita obyvateľov.

Situáciu s biopalivami nepriaznivo ovplyvňuje aj nízka cena ropy. Ekologické palivá sa stávajú menej konkurencieschopnými oproti fosílnym palivám. Dopyt po etanole v Brazílii klesol za prvý polrok 2020 o 17 %. Viaceré ázijské krajiny odkladajú zvyšovanie povinného podielu zelenej zložky v palivách, pretože inak by to znamenalo vyššie náklady štátov na dotovanie biopalív v záujme zachovania konkurencieschopnosti s benzínom a naftou.

“Nižšia cena ropy spôsobila zároveň pokles cien biopalív, čo negatívne vplýva na ekonomiku niektorých výrobných závodov,” uvádza správa IEA.

Produkcia bionafty vo svete sa má v tomto roku znížiť o zhruba 5 % na 46 miliárd litrov. Najväčšia časť výpadku produkcie sa týka európskych trhov. “Produkcia v Európe by sa mala odraziť nahor v roku 2021, čo sa spolu s pokračujúcim rastom v Ázii a USA prejaví na zvýšení produkcie v nasledujúcich rokoch,” predpokladá IEA.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pripájanie nových OZE do sústavy bude už čoskoro ľahšie, avizuje SEPS

Pripájanie nových OZE do sústavy bude už čoskoro ľahšie, avizuje SEPS

Jedna z najväčších prekážok pre pripájanie nových zdrojov by mala byť minulosťou na prelome marca a apríla tohto roka.

Monitoring energetiky | 19. - 25. 2. 2021

Monitoring energetiky | 19. - 25. 2. 2021

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Spoločnosť Chemes investovala takmer štyri milióny eur do ekológie

Spoločnosť Chemes investovala takmer štyri milióny eur do ekológie

Vďaka modernizácii technológií hradených z vlastných zdrojov sa hlavným palivom na výrobu tepla stáva namiesto uhlia, zemný plyn.