INNOGY
VSDS
INNOGY

Produkcia biopalív vo svete klesne prvýkrát za posledných 20 rokov

Množstvo bionafty vyrobenej v EÚ sa v tomto roku zníži o 13,5 %. Ak by neexistovala povinnosť primiešavania do motorových palív, pokles mohol byť výraznejší, uvádza správa IEA.

Produkcia biopalív vo svete klesne prvýkrát za posledných 20 rokov

Foto: Flickr

Protipandemické opatrenia vo svete zasahujú aj odvetvie dopravných biopalív. Produkcia sa má v tomto roku znížiť medziročne o 11,6 % na 144 miliárd litrov. Ide tak o prvý pokles za ostatných 20 rokov, pričom najviac zasiahnutá je produkcia etanolu v USA a Brazílii a bionafty v Európe.

Znižovanie spotreby biopalív súvisí s poklesom dopytu po motorových palivách v krajinách s povinným primiešavaním ekologickej zložky. Medzinárodná energetická agentúra odhaduje, že dopyt po benzíne sa v tomto roku zníži o 10 %, dopyt po motorovej nafte o 6 %. Miernejší pokles pri nafte súvisí s používaním paliva najmä pri doprave tovaru, ktorá je zasiahnutá menej ako mobilita obyvateľov.

Situáciu s biopalivami nepriaznivo ovplyvňuje aj nízka cena ropy. Ekologické palivá sa stávajú menej konkurencieschopnými oproti fosílnym palivám. Dopyt po etanole v Brazílii klesol za prvý polrok 2020 o 17 %. Viaceré ázijské krajiny odkladajú zvyšovanie povinného podielu zelenej zložky v palivách, pretože inak by to znamenalo vyššie náklady štátov na dotovanie biopalív v záujme zachovania konkurencieschopnosti s benzínom a naftou.

“Nižšia cena ropy spôsobila zároveň pokles cien biopalív, čo negatívne vplýva na ekonomiku niektorých výrobných závodov,” uvádza správa IEA.

Produkcia bionafty vo svete sa má v tomto roku znížiť o zhruba 5 % na 46 miliárd litrov. Najväčšia časť výpadku produkcie sa týka európskych trhov. “Produkcia v Európe by sa mala odraziť nahor v roku 2021, čo sa spolu s pokračujúcim rastom v Ázii a USA prejaví na zvýšení produkcie v nasledujúcich rokoch,” predpokladá IEA.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rozkrádanie je najmenší problém, v Mochovciach je ohrozená bezpečnosť, hovorí šéf SIS

Rozkrádanie je najmenší problém, v Mochovciach je ohrozená bezpečnosť, hovorí šéf SIS

Tajná služba podľa jej nového riaditeľa v minulosti opakovane upozorňovala najvyšších štátnych predstaviteľov na zanedbávanie bezpečnosti pri dostavbe jadrovej elektrárne Mochovce.

Z Mochoviec prepravili 150 palivových článkov vyhoretého jadrového paliva

Z Mochoviec prepravili 150 palivových článkov vyhoretého jadrového paliva

Železničný transport sprevádzali ozbrojené zložky.

Zo Zelenej domácnostiam II pôjdu ďalšie dotácie na biomasové kotly a slnečné kolektory

Zo Zelenej domácnostiam II pôjdu ďalšie dotácie na biomasové kotly a slnečné kolektory

Na inštaláciu zariadení budú mať domácnosti päť mesiacov.