Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Termostatické ventily. Ako nastaviť hlavice po sezóne?

Viete, čo máte robiť po skončení vykurovacej sezóny?

termostatický ventil

Teplejšie počasie a stúpajúce hodnoty na teplomeroch sú predzvesťou, že čas dodávky tepla na vykurovanie v našich domácnostiach sa blíži ku koncu. Avšak málo ľudí z nás vie čo robiť po skončení vykurovacieho obdobia a ako správne používať termostatické hlavice.

Odborník prináša pár tipov a rád ako možno predĺžiť životnosť ventilov na našich radiátoroch.

Otvoriť ventil

Prvým krokom po skončení vykurovacieho obdobia sa odporúča nastaviť termostatickú hlavicu na najvyšší stupeň, tj. úplné otvorenie ventilu. Znižuje sa takto opotrebenie ventilu a tým sa predlžuje jeho životnosť. V priebehu opráv a revízií zariadení pre dodávku tepla pri letných odstávkach sa prípadné nečistoty neusádzajú v potrubí a ich plynulé odplavenie znižuje riziko nefunkčnosti termostatického ventilu pri zahájení ďalšej vykurovacej sezóny,“ uviedol Peter Jančula, technický a obchodný riaditeľ spoločnosti ista Slovakia.

Ako funguje termostatický ventil?

Termostatický ventil je súčasťou vykurovacej sústavy a spája potrubie s radiátorom. Na ventile je naskrutkovaná termostatická hlavica so stupnicou, pomocou ktorej nastavujeme teplotu v miestnosti. Uzatváraním alebo otváraním ventilu sa udržiava v miestnosti nami zvolená teplota vzduchu na termostatickej hlavici na konštantnej úrovni.

5 dôležitých rád od odborníka ako správne používať termostatické ventily

  • Pre správnu funkciu nesmie byť termostatická hlavica zakrytá záclonami, nábytkom a pod. Pokiaľ nie je možné prekážku pred termostatickou hlavicou odstrániť, odporúča sa problém správnej funkcie snímača teploty riešiť inštaláciou hlavice s oddeleným teplotným snímačom.

  • Keď je teplota v miestnosti príjemná, i pri studených radiátoroch, netreba sa znepokojovať, hlavice pracujú správne. Hlavica otvára ventil len vtedy, keď teplota v miestnosti klesne pod vami nastavený stupeň na termostatické hlavici.

  • V noci je možné energiu na vykurovanie šetriť privretím hlavice o jeden stupeň.

  • Pri vetraní by mala byť hlavica nastavená na najnižší stupeň, nakoľko pri znížení teploty v miestnosti dochádza pri otvorenom ventile k zvýšeniu prietoku vody do vykurovacieho telesa a dochádza k plytvaniu. Na teplotné rozdiely reagujú aj pomerové rozdeľovače tepla, čo sa môže odraziť na konečnom rozpočítaní nákladov za teplo.

  • Po skončení vykurovacieho obdobia je doporučené nastaviť termostatickú hlavicu na najvyšší stupeň (úplné otvorenie ventilu). Znížime tak opotrebenie ventilu, čím predĺžime jeho životnosť.

Väčší komfort v regulácii teploty behom dňa je možné dosiahnuť používaním termostatických hlavíc s programovateľným termostatom. V čase, keď sa zdržujeme mimo domova, je možné načasovať zníženie teploty v miestnostiach a šetriť tak náklady na teplo. Úspory môžu predstavovať až 5 - 15%“, dodal na záver Peter Jančula, technický a obchodný riaditeľ spoločnosti ista Slovakia.

Termostaty ovládateľné na diaľku pomocou Wi-Fi sa napriek stále vysokej cene tešia vo svete postupne rastúcemu dopytu. V novom roku by rozvoj technológie mohol priniesť nižšie ceny a Wi-Fi termostaty by mali získavať na trhu čoraz väčší podiel.

Ako fungujú termostatické hlavice?

Termostatická hlavica sa technicky skladá z dvoch častí. Prvou je ventil, kovová časť, ktorá je napevno osadená v potrubí. V prípade, že vaše radiátory majú iba uzatvárací ventil, ktorý dokáže radiátory len úplne otvoriť alebo zatvoriť, pred ich výmenou budete určite musieť osloviť odborníka, ktorý ventily po vypustení vody vymení.

Odborník bude takisto musieť vykonať reguláciu vykurovacieho systému celého domu na základe hydraulických výpočtov.

Skúsili ste Wi-Fi termostat?

V domácnostiach rastie čoraz viac dopyt po Wi-Fi termostatoch. Predaj technologickej novinky rastie s tým, ako čoraz viac spotrebiteľov je ochotných priplatiť si za možnosť ovládať teplotu vo svojom domove či kancelárii na diaľku pomocou smartfónu či tabletu.

„Tento trend je ďalej posilňovaný intenzívnym marketingom nových elegantných modelov, akým je napríklad termostat Nest-u,“ píše Del Williams na blogu Contracting Businees.

Wi-Fi termostaty sú však v porovnaní s bežnými termostatmi až štyri až päťkrát drahšie.

Termostaty na slovenskom trhu

Izbové programovateľné termostaty a manuálne termostaty slúžia na nastavenie optimálnej izbovej teploty v dome, alebo v byte. Snímajú izbovú teplotu a na základe toho sa snažia kotol regulovať vykurovací výkon kotla tak, aby teplota v dome bola vždy podľa užívateľského nastavenia.

Na slovenskom trhu sa predáva viacero značiek, najmä Honeywell, Salus, tiež termostaty Protherm a Emos.

Štandardné takéto zariadenie má týždenný program s dvoma nastaveniami teploty, dennej a nočnej. Iným typom sú ekvitermické termostaty, ktoré nastavujú vykurovanie kotla podľa vonkajšej teploty a ekvitermickej krivky.


Mohlo by vás zaujímať

Prekvapenie: Znižujú atómové elektrárne emisie CO2?

Prekvapenie: Znižujú atómové elektrárne emisie CO2?

Obnoviteľné zdroje energie vs. jadro. Štúdia skúmala vplyv OZE a jadrovej energie na znižovanie uhlíkových emisií a ich vzájomný vzťah v energetickom mixe.

TOP 10 najčítanejších článkov o energetike v roku 2020

TOP 10 najčítanejších článkov o energetike v roku 2020

Medzi najpopulárnejšími témami vlani dominovali koronavírus, kauzy, zmeny na ÚRSO, ale aj ceny energií.

Ktoré technológie uskladňovania elektriny sú najekologickejšie a potrebujú najmenej zdrojov?

Ktoré technológie uskladňovania elektriny sú najekologickejšie a potrebujú najmenej zdrojov?

Štúdia porovnáva uhlíkovú a materiálovú stopu ôsmich rozvíjajúcich sa riešení akumulácie elektrickej energie.