VSE
VSE
Belimo

Termostatické hlavice sú výhodné riešenie. Poradíme, ako s nimi ušetriť viac

Termostatické hlavice pre radiátory môžu vašej domácnosti pri správnom používaní znížiť náklady na kúrenie až o 15%. Ako fungujú? Ako ich nastaviť? Prečítajte si všetko dôležité na jednom mieste.

Termostatické hlavice sú výhodné riešenie. Poradíme, ako s nimi ušetriť viac

Foto: Fotolia

  • Téma |  24.02.2017 |  Radovan Potočár

Nájsť v prípade bytových či rodinných domov investíciu, ktorá by mala rýchlejšiu návratnosť než investícia do radiátorových ventilov s termostatickými hlavicami, je tvrdý oriešok. Termostatický ventil na každom vykurovacom zariadení v domácnosti je dnes už celkom bežná súčasť vykurovacích systémov.

Tento základný stupeň regulácie podľa rôznych odhadov pomáha oproti používaniu ručných ventilov ušetriť 5 – 30% nákladov za kúrenie.

VIESSMANN

Doba návratnosti v bežnom panelovom dome vykurovanom prostredníctvom centrálneho zásobovania teplom (CZT) sa tak pohybuje v rozmedzí jedného až štyroch vykurovacích sezón. Väčšinou pritom platí, že čím väčší byt alebo dom, tým je návratnosť investície rýchlejšia.

Ako termostatické hlavice fungujú?

Termostatická hlavica sa technicky skladá z dvoch častí. Prvou je ventil, kovová časť, ktorá je napevno osadená v potrubí. V prípade, že vaše radiátory majú iba uzatvárací ventil, ktorý dokáže radiátory len úplne otvoriť alebo zatvoriť, pred ich výmenou budete určite musieť osloviť odborníka, ktorý ventily po vypustení vody vymení. Odborník bude takisto musieť vykonať reguláciu vykurovacieho systému celého domu na základe hydraulických výpočtov.

Termostatický ventil po odskrutkovaní hlavice ľahko spoznáte podľa valčeka, ktorý sa podľa teploty prostredia vysúva alebo zasúva do samotného ventilu. Pri výmene hlavíc nie je nevyhnutné radiátory vypúšťať – starú hlavicu stačí jednoducho odskrutkovať a nahradiť ju novou.

Druhou časťou termostatickej hlavice je ovládací prvok, ktorý má na starosti manipuláciu s ventilom, jeho otváranie a zatváranie.

Ovládací prvok môže mať rôznu podobu – okrem klasického otočného mechanizmu či termostatickej hlavice so stupnicou až po najmodernejšie digitálne hlavice a zariadenia ovládateľné na diaľku.

Ako však prebieha samotná regulácia? Základnou funkciou ventilu je v prípade, že miestnosť je dostatočne vykúrená, uzavrieť prívod teplej vody do radiátora. Požadovanú teplotu nastavujeme pomocou ovládacieho prvku na termostatickej hlavici.

Rozsah stupnice na termostatickej hlavici je spravidla v rozmedzí čísel jedna až päť, pričom orientačne sa dá povedať, že jednotka bude znamenať teplotu okolo 14 stupňov Celzia a v prípade piateho stupňa pôjde o teplotu približne 28 stupňov Celzia.

Nastavenie vhodnej teploty je však potrebné overiť podľa návodu na použitie alebo vypozorovať z praxe – každá termostatická hlavica sa správa trochu inak.

VSE

Kde sa dajú tieto hlavice použiť?

Dobrou správou je, že termostatické hlavice sú vhodné na akýkoľvek teplovodný radiátor, ktorý je vybavený termostatickým ventilom. Môže ísť pritom o rodinné domy s vlastným vykurovacím zariadením ako i byty vykurované prostredníctvom CZT.

Určite je však výhodné o vykurovacom systéme rozmýšľať ako o celku. Vykurovacia sústava  si musí vedieť poradiť prebytočnou energiou, ktorá sa vďaka regulácii prostredníctvom termostatických hlavíc vracia naspäť do kotla.

Tento problém pomáhajú riešiť ďalšie termostaty – či už izbové alebo priamo na kotle – ktoré dávajú kotlu pokyn, aby prestal vykurovať.

Z tohto dôvodu si treba dať pozor na inštaláciu termostatických hlavíc do miestnosti priestorovým termostatom. V praxi by totiž mohlo dôjsť k situácii, že teplota nastavená na hlavici bude nižšia oproti teplote izbového termostatu.

Kotol by tak naďalej dostával informáciu, že je potrebné  kúriť, no termostatické hlavice by jednotlivým radiátorom nedovoľovali priestor vykurovať na vyššiu teplotu. Dochádzalo by tak k zbytočnému plytvaniu energiami a peniazmi.

Za iných okolností zas môže dôjsť k tomu, že miestnosť s izbovým termostatom sa vykúri ako prvá, kvôli čomu termostat odstaví vykurovanie vo všetkých ostatných izbách.

Termostatické hlavice pritom môžu byť v týchto miestnostiach nastavené na vyšších teplotách než termostat, kvôli čomu v niektorých častiach domácnosti systém nebude schopný dosiahnuť nami požadovanú teplotu.

Na čo si treba dať pozor?

Pravdepodobne najčastejšou chybou pri používaní termostatických hlavíc je príliš časté zasahovanie do nastavenej teploty. Správne by mala byť na termostatickom ventile vždy nastavená požadovaná teplota, na ktorú chceme daný priestor vyhriať.


V prípade, že kúrenie zapíname v studenej miestnosti, ktorú chceme vykúriť čo najrýchlejšie, dosiahneme to rovnako rýchlo, či na hlavici nastavíme maximálnu teplotu alebo rovno teplotu, na ktorú chceme mať izbu vo finále vyhriatu.

Nastavovanie či už maximálnej alebo minimálnej teploty na stupnici termostatickej hlavice zákonite vedie k neefektivite.

Platí pritom známe pravidlo, že pri zvýšení teploty o každý stupeň stúpa spotreba energie na vykurovanie asi o 6%.

Okrem toho sa treba vyhýbať i úplnému vypínaniu vykurovania. Okrem toho, že vykúrenie domácnosti z veľmi nízkej teploty naspäť na požadovanú teplotu môže v konečnom dôsledku „vymazať“ zamýšľané úspory, riskujeme aj poškodenie radiátoru.

Pokiaľ sa teda chystáte domov na dlhú dobu opustiť, voľte na termostatickej hlavici symbol snehovej vločky, vďaka čomu bude radiátorom prúdiť voda mierne nad bodom mrazu.

A pozor si určite treba dať i na umiestnenie termostatických hlavíc v miestnostiach. Otvorené okno priamo nad radiátorom bude znamenať, že ventil síce bude kvôli prísunu chladného vzduchu dávať pokyn na vykurovanie, teplo z rozžeraveného radiátora ale bude unikať von.

Dôležité je taktiež dbať na to, aby hlavica nebola zakrytá závesom alebo schovaná pod krytom vykurovacieho telesa, kde je úplne iná teplota než v samotnej miestnosti.

Ako si vybrať?

Bežná životnosť termostatických hlavíc je 10 až 15 rokov. Počas dlhšej letnej sezóny sa môže stávať, že hlavicu je potrebné odskrutkovať a ventil ručne rozpohybovať.

Modernejšie elektronické hlavice tomu dokážu predchádzať  - preventívne ventil v nastavenou intervale otvoria a uzatvoria, čím zabránia jeho zatuhnutiu. Cenovo čoraz dostupnejším trendom sú inteligentné hlavice s displejom. 


Termostatické hlavice rôznych značiek má na Slovensku v ponuke množstvo predajcov. Z globálne pôsobiacich producentov u nás termostatické hlavice ponúkajú výrobcovia ako (abecedne) Danfoss, Elektrobock, Heimeier, Herz, Ivar, Honeywell, Netatmo, Oventrop, Salus či Samtek.

Ceny najjednoduchších a najlacnejších hlavíc začínajú okolo úrovne 10 eur. Pri niektorých sofistikovanejších modeloch môže byť koncová cena navýšená aj kvôli centrálnej jednotke, ktorú si budete musieť zaobstarať na to, aby ste inteligentné hlavice mohli ovládať pomocou smartfónu či telefónu.

Súčasťou balenia drahších hlavíc takisto bývajú redukcie k najpoužívanejším rozmerom ventilov.

V prípade, že sa rozhodnete pre lacnejší model a ten sa nebude hodiť na závit ventilu vášho radiátora, redukcia pre vás bude nákladom navyše.


Mohlo by vás zaujímať

Koľko stoja tepelné čerpadlá? O tom, či sa tepelné čerpadlo oplatí, nerozhoduje len cena

Koľko stoja tepelné čerpadlá? O tom, či sa tepelné čerpadlo oplatí, nerozhoduje len cena

Energie-portal.sk medzi predajcami zisťoval, od čoho závisí cena tepelných čerpadiel a za akých podmienok bude tepelné čerpadlo pre vás výhodné riešenie. Ceny tepelných čerpadiel pre malé rodinné domy sa podľa nášho prieskumu pohybujú od 7000 eur.

Koľko stoja slnečné kolektory? Cena kolektorov závisí nielen od výkonu

Koľko stoja slnečné kolektory? Cena kolektorov závisí nielen od výkonu

Uvažujete, či budú slnečné kolektory výhodné riešenie aj pre vašu domácnosť či firmu? Energie-portal.sk medzi predajcami zisťoval, od čoho cena slnečných kolektorov závisí a za akých podmienok sa investícia oplatí.

Koľko stoja solárne panely? Cena fotovoltiky závisí od viacerých faktorov

Koľko stoja solárne panely? Cena fotovoltiky závisí od viacerých faktorov

Zaujíma vás cena solárnych panelov? Energie-portal.sk medzi predajcami zisťoval, od čoho cena solárnych panelov závisí a kedy sa investícia oplatí. Fotovoltika môže byť výhodné riešenie pre mnohé domácnosti.