VSDS
VSDS
INNOGY

Tepláreň Košice hospodárila vlani so ziskom 1,2 mil. eur

Rast ceny dodávaného tepla zdôvodňuje TEKO prudkým zvýšením nákladov na emisné kvóty. Od tohto roku spúšťa nové plynové motory, ktorými zníži spotrebu uhlia o 30 %.

Tepláreň Košice hospodárila vlani so ziskom 1,2 mil. eur

Foto: TASR

Hospodársky výsledok Teplárne Košice za rok 2018 predstavoval zisk po zdanení vo výške takmer 1,3 milióna eur, čo je zhruba o 200-tisíc eur menej ako v roku 2017. Celkové výnosy teplárne dosiahli zhruba 74 mil. eur, celkové náklady 73 mil. eur.

Rok 2018 sa aj v teplárenskom odvetví niesol v znamení prudkého rastu energetických komodít, na čo museli výrobcovia a dodávatelia reagovať. Tým hlavným faktorom však bola cena emisných povoleniek. “Zásadným spôsobom ovplyvnil naše rozhodnutia nárast ceny za tonu oxidu uhličitého, ktorá vystúpala z 8 € v roku 2017 na takmer 24 € v roku 2018."

"Aj napriek tomu, že spoločnosť v uplynulých desiatich rokoch preinvestovala vyše 125 miliónov eur do projektov ekologizácie a zaradila sa tak medzi najekologickejšie svojho druhu na Slovensku, technologické minimá pre spaľovanie uhlia vyžadujú dokupovanie časti emisných povoleniek za burzové ceny,” uvádza vo svojej výročnej správe za rok 2018 Tepláreň Košice.

Všetko o plyne

Vyššia cena dodávaného tepla

“Na negatívny vývoj cien emisných povoleniek sme museli reagovať tak, aby sme nepreniesli celú ťarchu nákladov na plecia koncového odberateľa, ale zároveň tak, aby sme obhájili naše konanie aj pred akcionárom a odbornou verejnosťou. Po dôslednom zvážení vlastných rezerv a akceptovaní časti zvýšených nákladov sme požiadali Úrad pre reguláciu sieťových odvetví o prehodnotenie cenového rozhodnutia, a to s účinnosťou od 1. augusta 2018,” zdôvodňuje spoločnosť.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Eustream otestuje prepravu vodíka v slovenských plynovodoch

Eustream otestuje prepravu vodíka v slovenských plynovodoch

SPP – distribúcia v rámci spoločného projektu plynárenských spoločností preskúma možnosti distribúcie vodíka, Nafta sa zameria na uskladňovanie vodíka.

Matka Slovnaftu mení stratégiu, zameria sa na vodík, pokročilé biopalivá a odpad

Matka Slovnaftu mení stratégiu, zameria sa na vodík, pokročilé biopalivá a odpad

Nemôžete byť udržateľní bez generovania výnosov, zdôrazňuje šéf skupiny MOL Hernádi.

VSD sa presadila v zahraničí, elektroenergetické stavby buduje v Maďarsku aj Česku

VSD sa presadila v zahraničí, elektroenergetické stavby buduje v Maďarsku aj Česku

Špecifické projekty Východoslovenská distribučná realizuje aj na úrovniach veľmi vysokého a zvlášť vysokého napätia. Využíva pri tom najmodernejšie technológie.