Tepláreň Košice dosiahla vlani zisk 1,5 mil. eur | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Tepláreň Košice dosiahla vlani zisk 1,5 mil. eur

Až 80 % elektriny vyrobenej kombinovaným spôsobom pochádza z čierneho uhlia. Spoločnosť chce v najbližších rokoch znížiť jeho spotrebu o 30 %.

Tepláreň Košice dosiahla vlani zisk 1,5 mil. eur

Foto: TASR

Jedna z najväčších teplární na Slovensku Tepláreň Košice dosiahla vlani zisk 1,5 mil. eur. V najbližšom období chce spoločnosť znížiť spotrebu uhlia o 30 %, čo by sa malo prejaviť na efektívnejšom využívaní zdrojov a znížení uhlíkových emisií. Nová technológia v TEKO I. v podobe plynového motora si vyžiada náklady vo výške 35 miliónov eur.

“V roku 2018 ukončíme výber na zhotoviteľa a projekt posunieme do prvej fázy realizácie. Zvýšenie energetickej efektívnosti, zvýšenie účinnosti kombinovanej výroby tepla a elektrickej energie, šetrenie primárneho paliva, zníženie emisií a vyššia disponibilita sú atribúty tejto investície a zároveň očakávanými prínosmi nie len pre spoločnosť ale i odberateľov tepla a elektrickej energie,” približuje výročná správa spoločnosti za rok 2017. 

Hospodárske výsledky

Celkové výnosy spoločnosti za rok 2017 dosiahli 73,3 mil. eur, celkové náklady 71,8 mil. eur. Zisk po zdanení bol vo výške 1,5 mil. eur. “Z významných nákladov ovplyvňujúcich výsledok hospodárenia z hospodárskej činnosti predstavovala spotreba materiálu, energie a ostatných neskladovateľných dodávok hodnotu 34 601 308 eur, osobné náklady boli vo výške 9 811 035 eur, odpisy a opravné položky k dlhodobému majetku dosiahli sumu 10 430 020 eur,” uvádza spoločnosť.

TEKO dodala teplo v objeme 806 886 MWh, takmer dve tretiny tvoria domácnosti, zvyšok ostatní odberatelia. Okrem tepla vyrába aj elektrickú energiu, poskytuje podporné služby a regulačnú elektrinu pre potreby elektrizačnej sústavy. Hlavným odberateľom elektriny je Východoslovenská distribučná a Slovenská elektrizačná a prenosová sústava.

Graf: Najväčší odberatelia tepla z Teplárne Košice



Zdroj: TEKO

Elektrina z uhlia na 82  %

Tepláreň Košice v roku 2017 prevádzkovala kogeneračný zdroj tepla o tepelnom výkone 501 MWt a elektrickom výkone 113 MWe. Ako palivo používa zemný plyn a čierne uhlie. Na systém CZT je pripojených zhruba 668 odovzdávacích staníc tepla, z čoho 84 staníc je vo vlastníctve alebo prenájme spoločnosti. V roku 2018 chce tepláreň realizovať verejnú súťaž na obstaranie dodávateľov pre realizáciu štyroch etáp projektu postupnej obnovy primárnych horúcovodných a parných rozvodov tepla.

Pri kombinovanej výrobe elektrickej energie používa tepláreň ako palivo čierne energetické uhlie a zemný plyn. V roku 2017 sa uhlie na vyrobenej elektrine podieľalo 82,3 % a zemný plyn 17,7  %. Rozhodujúcimi zdrojmi výroby elektriny sú turbogenerátory s elektrickým výkonom 50 MWe a 63 Mwe.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako sa zmenila cena tepla v mestách Slovenska v roku 2022?

Ako sa zmenila cena tepla v mestách Slovenska v roku 2022?

Cena tepla pre domácnosti zdražela v priemere o 4 eurá mesačne, medzi jednotlivými mestami aj dodávateľmi sú však veľké rozdiely. Tu je prehľad.

Prvá plávajúca fotovoltická elektráreň rastie v Česku

Prvá plávajúca fotovoltická elektráreň rastie v Česku

Energetická spoločnosť testuje fotovoltiku umiestnenú v nádrži prečerpávacej elektrárne.

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

V jednom sektore sa podiel obnoviteľných zdrojov medziročne znížil.