Akumulačný zásobník niekedy pomôže, aby tepelné čerpadlo fungovalo efektívnejšie a kompresor sa zopínal menej často, vysvetľuje Peter Kuliaček zo spoločnosti Viessmann.
Slovenský trh s tepelnými čerpadlami má za sebou dynamický vývoj. Po „boome“ v rokoch 2022 a 2023 vlaňajšok priniesol ochladenie a tepelné čerpadlá vzduch - voda sa predávali menej. Celkovú štatistiku odvetvia potiahli hlavne klimatizácie, teda tepelné čerpadlá vzduch - vzduch.
Výrobca Viessmann, od ktorého pochádza takmer každé štvrté tepelné čerpadlo predané na Slovensku, však už hlási, že v roku 2025 predaje opäť mierne rastú. O aktuálnej situácii i trendoch v sektore vykurovania, vetrania a chladenia (HVAC) sme sa rozprávali s expertom Viessmann na marcovej konferencii Vykurovanie 2025.
Trendy v odvetví však nie sú len o číslach predaja, ale aj o technológiách, inováciách a zlepšovaní energetického manažmentu. Peter Kuliaček, produktový manažér spoločnosti pre alternatívne zdroje, sa vo svojej tohtoročnej prednáške zameral na možnosti, ktoré pre fungovanie tepelného čerpadla prináša akumulácia.
Peter Kuliaček | Foto: Energie-portal.sk
Tepelné čerpadlá sa predávajú lepšie
„Trh s tepelnými čerpadlami v minulom roku vo všeobecnosti zaznamenal pokles,“ hovorí P. Kuliaček s tým, že pod prepad sa podpísalo viacero faktorov. Jeden z nich vidí v tom, že dotácie na tepelné čerpadlá cez projekt Zelená domácnostiam sa nanovo rozbehli až v polovici minulého roka.
Okrem toho pre tepelné čerpadlá dlhodobo nie je príliš výhodný ani cenový pomer medzi elektrinou a plynom. „Pomer je na úrovni jedna ku trom. Kilowatthodina z elektriny je oproti kilowatthodine z plynu trikrát drahšia. Na to, aby pre vás bolo tepelné čerpadlo efektívne, musíte mať COP, resp. účinnosť, vyššiu ako tri. Tým pádom sme na tom horšie ako napríklad Škandinávia,“ vysvetľuje P. Kuliaček.
Štart roka 2025 však už podľa neho naznačuje, že predaje tepelných čerpadiel zrejme stúpnu. Ako stále dominantný segment pritom vníma tepelné čerpadlá vzduch-voda. Zariadenia vzduch-voda tvoria okolo 98 % predaja na Slovensku. Zvyšné dve percentá tvoria tepelné čerpadlá zem-voda a voda-voda.
Významný nárast vlani zaznamenali tepelné čerpadlá vzduch - vzduch, teda klimatizačné jednotky, vďaka veľkému dopytu po chladení. To potiahlo celkovú štatistiku. P. Kuliaček túto skutočnosť dáva do súvisu najmä s mimoriadne vysokými teplotami v letných mesiacoch 2024.
Na druhej strane veľké tepelné čerpadlá, napríklad v novostavbách developerských projektov, tvoria do počtu len malú časť predaja, ale z hľadiska výkonu nejde o malý segment. „Mnohí developeri sa dnes snažia klientom rovno ponúkať zdroje, ktoré nielen vykurujú, ale aj chladia. Tieto dve požiadavky vie tepelné čerpadlo zosúladiť v rámci jedného zdroja.“
Akumulačná nádoba môže pomôcť
Kým niektoré vonkajšie faktory, najmä cenový pomer medzi elektrinou a plynom sú dané – projektant, inštalatér či developer ich nedokážu ovplyvniť - efektívnejšej prevádzke tepelných čerpadiel môžu pomôcť viaceré „vychytávky.“ Jednou z nich sú akumulačné nádrže, ktorým sa P. Kuliaček venoval vo svojej prednáške na konferencii.
Ide o nádrže, ktoré pomáhajú udržať zásobu tepla vykurovacej vody, vďaka čomu môže tepelné čerpadlo fungovať stabilnejšie. To znamená menej časté vypínanie a zapínanie. Vo výsledku sa tak predlžuje životnosť kompresora, teda srdca celého tepelného čerpadla. Tá je daná hlavne počtom zapnutí a vypnutí.
Otázku, či doplniť tepelné čerpadlo hneď aj o akumulačnú nádrž, je podľa P. Kuliačeka ideálne vyriešiť hneď na začiatku každého projektu. Viessmann preto v tejto téme intenzívne spolupracuje s inštalačnými firmami.
Univerzálna odpoveď na otázku „áno alebo nie“ podľa odborníka neexistuje a nedáva zmysel postaviť sa k akumulácii a priori odmietavo alebo, naopak, lipnúť na jej využití v každom projekte. „Viessmann vlani na Slovensku predal 1 500 tepelných čerpadiel. Zhruba 60 až 70 % z tohto počtu bolo bez akumulácie,“ priblížil P. Kuliaček štatistiku spoločnosti za minulý rok.
„Najpredávanejším segmentom je u nás kombinácia tepelného čerpadla s fotovoltikou, pričom práve fotovoltika dokáže zákazníkovi veľmi jasne ukázať, ako často sa mu kompresor tepelného čerpadla spúšťa,“ vysvetľuje odborník s tým, že práve frekvenciu vypínania a zapínania kompresora treba zvážiť pri rozhodovaní, či do akumulácie ísť alebo nie.
Dobre navrhnutý systém by si podľa experta Viessmann nemal v priemere vyžadovať zapínanie kompresora viac ako dvakrát za hodinu. „Na druhej strane keď priemerná stredná hodnota chodu kompresora predstavuje necelé štyri hodiny a kompresor má napríklad 1 000 zapnutí, je zrejmé, že niečo nebude v poriadku.“
Zdroj: Viessmann
Ako ilustruje obrázok, pri zapojení tepelných čerpadiel v rodinnom dome existujú v princípe štyri základné možnosti. Prvou je inštalácia bez akumulácie. Druhou alternatívou je malá nástenná akumulácia, ktorá je vradená do spiatočky. Treťou možnosťou môže byť klasické zapojenie, napríklad s objemom 100 litrov. Ako štvrtá možnosť pre väčšie projekty sa zas môže hodiť zásobník s objemom 400 či 500 litrov.
Pri rozhodovaní o veľkosti akumulačnej nádoby však treba mať na zreteli, že by nemala byť príliš veľká. Vo všeobecnosti totiž platí, že čím má nádrž väčší objem, tým je väčšia napríklad strata povrchom zásobníka.
Ako univerzálne pravidlo pri inštaláciách tepelných čerpadiel P. Kuliaček vyzdvihuje, že ak je tepelné čerpado predimenzované, treba ho doplniť o akumulačný zásobník, čo sa určite oplatí. „Pokiaľ sa vám stane, že máte predimenzovanú jednotku na daný vykurovací systém, vždy je to obrovský problém,“ uzavrel.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.