Okrem geotermálnych sond sa na získavanie tepla zo zeme používajú čoraz viac aj základové konštrukcie budov.
Tepelné čerpadlá zem-voda, ktoré získavajú tepelnú energiu zo zeme, nepatria na špicu v počte inštalácií podľa typov čerpadiel. Predajom kraľujú tepelné čerpadlá vzduch-voda. Aj tak však majú svoje miesto pri využívaní obnoviteľnej energie z okolitého prostredia.
Geotermálne teplo sa cez tepelné čerpadlo získava viacerými spôsobmi. Slúžia na to geotermálne vrty až do hĺbky niekoľko kilometrov pod zemou, geotermálne sondy do zhruba 200 metrov alebo zemné kolektory položené pár metrov pod povrchom.
O čoraz rozšírenejších geotermálnych sondách a najnovších trendoch získavania tepelnej energie hovoril na konferencii Vykurovanie 2024 Igor Maco, technický špecialista spoločnosti Rehau.
V článku sa dozviete:
- ako sa líši typická hĺbka geotermálnych sond podľa krajín a do akej hĺbky sa vŕta na Slovensku,
- aké systémy využívania tepelnej energie zeme sa používajú v kombinácii s tepelnými čerpadlami,
- prečo tepelné čerpadlá zem-voda fungujú efektívnejšie ako čerpadlá vzduch-voda,
- ako funguje akumulácia tepla v betónových stenách,
- kde sa na Slovensku získava teplo cez energetické pilóty,
- ako súvisí správny návrh veľkosti čerpadla s efektívnym využívaním sond a vrtov.
Sondy sa vŕtajú zvyčajne do hĺbky 100 až 200 metrov. Ako pri každom projekte využívania tohto spôsobu energie závisí od daností lokality. „Zatiaľ čo vo Švajčiarsku sa vŕta väčšinou aj nad 200 metrov, v Česku sú radi, ak kvôli komplikovanosti podložia navŕtajú 100 metrov. Slovensko je niekde medzi týmito hodnotami,“ hovorí.
Okrem zemných sond sa na energetické účely používajú aj základové konštrukcie budov, steny či tzv. energetické pilóty. Avšak vyžadujú vhodné geologické podmienky a vlastnosti daného pozemku. Na Slovensku sú preto zaujímavé lokality v blízkosti veľkých riek ako Dunaj, Váh, či Hron.
Expert vysvetľuje, že kľúčom k efektívnemu používaniu zemných výmenníkov tepla je vykurovanie a zároveň chladenie. „Čo si zo zeme požičiame, to tam aj vrátime. Vtedy je systém stabilný a v horizonte 100 rokov aj dobre fungujúci.“
Za príklad využívania geotermálnych vrtov a sond dáva srbský Belehrad, kde je týmto spôsobom zabezpečované vykurovanie a chladenie v mnohých verejných budovách. Hoci musia aj aktívne chladiť, keďže je tam o niečo teplejšie ako v Bratislave. Energia geotermálnych vrtov je už štandardným riešením aj v bytových domoch vo Viedni.
V porovnaní s tepelnými čerpadlami vzduch-voda sa čerpadlá zem-voda vyznačujú vyššou účinnosťou, čo sa prejavuje na efektivite prevádzky. Súvisí to s faktom, že fungujú nezávisle na klimatických podmienkach, keďže od určitej hĺbky je teplota zeme stabilná a neovplyvňuje ju teplota vzduchu.
Zostáva vám 56% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.