Tepelné čerpadlá Viessmann pomáhajú stabilizovať distribučné a prenosové siete | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Tepelné čerpadlá Viessmann pomáhajú stabilizovať distribučné a prenosové siete

Výrobca vykurovacej techniky testuje používanie čerpadiel energetickej komunity pri poskytovaní flexibility aj prevádzkovateľom prenosových sústav.

Tepelné čerpadlá Viessmann pomáhajú stabilizovať distribučné a prenosové siete

Foto: 50Hertz

Tepelné čerpadlá sa stávajú bežnou súčasťou vykurovacích systémov domácností. Ich výkon zároveň možno prispôsobovať tak, že dokážu poskytovať aj ďalšie služby okrem samotného vykurovania. Zoskupením veľkého počtu takýchto domácností do komunity vzniká objem elektriny zaujímavý aj z pohľadu prevádzkovateľov sietí.

Práve poskytovanie služieb flexibility stálo za vznikom energetickej komunity Viessmann ViShare, s ktorým prišiel pred pár rokmi výrobca vykurovacej techniky. Domácnosti s tepelným čerpadlom môžu využívať zvýhodnenú sadzbu za elektrinu od roku 2017.   

Zákazníci tak majú možnosť znížiť si cenu elektriny o niekoľko centov za kilowatthodinu ako odmenu za pomoc pri stabilizovaní miestnej distribučnej sústavy a odovzdaním časti kontroly nad čerpadlom do rúk prevádzkovateľa siete. Výška úspory pre domácnosť môže podľa spoločnosti Viessmann dosiahnuť v závislosti od množstva odobratej elektriny aj stovky eur ročne. 

Doteraz túto flexibilitu využívali iba distribučné sústavy. Vlani sa už rozbehla spolupráca aj s prevádzkovateľom prenosovej sústavy TenneT a v súčasnosti sa rozširuje aj o prenosovku 50Hertz. Tieto dve prenosové siete pokrývajú prakticky celé východné Nemecko, spolkové krajiny Šlezvicko-Holnštajnsko, Hessensko a veľkú časť Bavorska. Tiež mestá Berlín, Brémy a Hamburg.

Flexibilitu zdrojov možno využiť aj pri riešení preťaženia siete veľmi vysokého napätia. Prenosovka monitoruje zaťaženie v sústave a v prípade potreby dopytuje zníženie odberu čerpadiel o požadovanú úroveň v danej hodine. Viessmann platforma požiadavku zaregistruje a prispôsobí výkon tepelných čerpadiel v domácnostiach zapojených do programu.

Pre zachovanie tepelného komfortu domácností platforma zohľadňuje údaje z vykurovacieho systému, ako napríklad teplota zásobníka, alebo či a ako dlho už čerpadlo predtým bežalo.

 

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 21. - 26. 9. 2023

Monitoring energetiky | 21. - 26. 9. 2023

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

SPP otvoril ďalšiu LNG čerpaciu stanicu na diaľnici D2

SPP otvoril ďalšiu LNG čerpaciu stanicu na diaľnici D2

V poradí tretia čerpacia stanica na D2 na skvapalnený zemný plyn LNG, kde je možné natankovať aj stlačený zemný plyn CNG.

Simulovali požiar aj zásah bleskom. V Jaslovských Bohuniciach preverili pripravenosť na havárie

Simulovali požiar aj zásah bleskom. V Jaslovských Bohuniciach preverili pripravenosť na havárie

Havarijné cvičenie „Pínia 2023“ preverilo pripravenosť havarijnej odozvy a splnilo zákonné požiadavky. Zúčastnilo sa na ňom 611 osôb.