Tepelné čerpadlá Viessmann pomáhajú stabilizovať distribučné a prenosové siete | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Tepelné čerpadlá Viessmann pomáhajú stabilizovať distribučné a prenosové siete

Výrobca vykurovacej techniky testuje používanie čerpadiel energetickej komunity pri poskytovaní flexibility aj prevádzkovateľom prenosových sústav.

Tepelné čerpadlá Viessmann pomáhajú stabilizovať distribučné a prenosové siete

Foto: 50Hertz

Tepelné čerpadlá sa stávajú bežnou súčasťou vykurovacích systémov domácností. Ich výkon zároveň možno prispôsobovať tak, že dokážu poskytovať aj ďalšie služby okrem samotného vykurovania. Zoskupením veľkého počtu takýchto domácností do komunity vzniká objem elektriny zaujímavý aj z pohľadu prevádzkovateľov sietí.

Práve poskytovanie služieb flexibility stálo za vznikom energetickej komunity Viessmann ViShare, s ktorým prišiel pred pár rokmi výrobca vykurovacej techniky. Domácnosti s tepelným čerpadlom môžu využívať zvýhodnenú sadzbu za elektrinu od roku 2017.   

Zákazníci tak majú možnosť znížiť si cenu elektriny o niekoľko centov za kilowatthodinu ako odmenu za pomoc pri stabilizovaní miestnej distribučnej sústavy a odovzdaním časti kontroly nad čerpadlom do rúk prevádzkovateľa siete. Výška úspory pre domácnosť môže podľa spoločnosti Viessmann dosiahnuť v závislosti od množstva odobratej elektriny aj stovky eur ročne. 

Doteraz túto flexibilitu využívali iba distribučné sústavy. Vlani sa už rozbehla spolupráca aj s prevádzkovateľom prenosovej sústavy TenneT a v súčasnosti sa rozširuje aj o prenosovku 50Hertz. Tieto dve prenosové siete pokrývajú prakticky celé východné Nemecko, spolkové krajiny Šlezvicko-Holnštajnsko, Hessensko a veľkú časť Bavorska. Tiež mestá Berlín, Brémy a Hamburg.

Flexibilitu zdrojov možno využiť aj pri riešení preťaženia siete veľmi vysokého napätia. Prenosovka monitoruje zaťaženie v sústave a v prípade potreby dopytuje zníženie odberu čerpadiel o požadovanú úroveň v danej hodine. Viessmann platforma požiadavku zaregistruje a prispôsobí výkon tepelných čerpadiel v domácnostiach zapojených do programu.

Pre zachovanie tepelného komfortu domácností platforma zohľadňuje údaje z vykurovacieho systému, ako napríklad teplota zásobníka, alebo či a ako dlho už čerpadlo predtým bežalo.

 

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Akcionári ČEZ-u majú našliapnuté na rekordne najvyššie dividendy v histórii

Akcionári ČEZ-u majú našliapnuté na rekordne najvyššie dividendy v histórii

Prudko rastúce ceny komodít zvyšujú zisk energetickej skupiny, ale aj komplikujú nákup a predaj energií.

Monitoring energetiky | 1. - 7. 8. 2022

Monitoring energetiky | 1. - 7. 8. 2022

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Moody´s: Slovensko udržalo rating A2, výhľad sa zhoršil na negatívny

Moody´s: Slovensko udržalo rating A2, výhľad sa zhoršil na negatívny

Ratingová agentúra považuje nepredvídateľnú situáciu pri dodávkach plynu z Ruska za najväčšiu hrozbu pre slovenskú ekonomiku.