Využívanie tepelných čerpadiel umožní dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v sektore vykurovania a chladenia do roku 2050.
Príbeh elektriny zaznamenáva neustály pokles emisií CO2 ekv na vyrobenú kWh elektrickej energie. Na Slovensku sa už podľa Slovenských elektrární blížime ku hodnote 100 g, ktorá sa bude ďalej znižovať.
Vyrobené teplo tepelnými čerpadlami je tak v súčasnosti zaťažené len 35 g CO2 na kWh tepla. Existuje teda istota, že vykurovaním s tepelnými čerpadlami sa ciele uhlíkovej neutrality do roku 2050 vo vykurovaní a chladení dajú splniť.
Tepelné čerpadlá ako prvé
V záujme dosiahnutia čo najnižších emisií a čo najnižšej spotreby pohonnej energie popri využití obnoviteľnej energie pre potreby vykurovania, prípravy teplej vody a chladenia odporúčame v projektoch nových investícií a rekonštrukcií vždy posúdiť najskôr využitie tepelných čerpadiel so sálavým vykurovaním, chladením a len v prípade technických problémov alebo ekonomickej nevýhodnosti zvažovať iné riešenie.
Odporúčanie vyhodnotiť najskôr technológiu, ktorá efektívne chladí aj vykuruje, umožní investorom, projektantom postupovať najrýchlejšou, najefektívnejšou cestou a vyhnúť sa zbytočnému zdržaniu kombináciou iných viacerých technológií, ktoré nedosiahnu lepšie parametre.
Až následne v prípade potreby, záujmu investora je vhodné doplňovať iné technológie. Najbližšie k spolupráci s tepelnými čerpadlami je elektrina z OE.
SRI a SG ready
SRI je indikátor pripravenosti, prispôsobivosti budovy na inteligentné ovládanie, ktorý sa zvyšuje použitím tepelného čerpadla. Pojmom SG ready (Smart grid ready) sa označuje tepelné čerpadlo pripravené na odber nárazovej, lacnejšej elektriny, ktorá je závislá od fluktuácie elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energie.
Ak je lacnejšia elektrina k dispozícii kompresor sa môže pustiť a v zimných mesiacoch plniť nasledovné funkcie:
- posunutý ohrev TÚV a zmena z nastavenej hodnoty na maximálnu,
- ohrev elektrickým telesom na teplotu nad 60 oC ako ochranu pred legionelou,
- ohrev vody v akumulačnom zásobníku na vykurovanie,
- zvýšenie nastavenej teploty v miestnostiach.
Tým sa - i keď nie ideálne - maximalizuje využitie fotovoltickej, veternej elektriny v zime. V lete výroba FVE lepšie koreluje so spotrebou klimatizácie a jej využitie je lepšie ako v zime, popri možnosti ohrevu teplej vody či bazénov.
Tepelné čerpadlá a hodinová metóda
Pomer vyrobenej a spotrebovanej energie v budove sa počas roka mení. Najpresnejšie vie potreby a spotreby energií vyjadriť hodinová metóda, ktorá nielenže ich presnejšie vypočíta, ale tiež rozlíši, či ide o potrebu chladenia alebo vykurovania. (Bližšie v článku: Tepelné čerpadlá posúvajú budovy do kategórie A0).
Hodinová metóda je výhodnejšia aj na dimenzovanie fotovoltiky pre vlastnú spotrebu. Ak budova vyrobenú elektrinu nevie spotrebovať, pri nezabezpečenom odbere predimenzovanie výroby FVE môže byť pre investora nevýhodné.
Prečítajte si tiež:
Citlivosť výpočtu primárnej energie
PEF - primárny energetický faktor, R - tepelný odpor a SPF - sezónny výkonnostný súčiniteľ ovplyvňujú výpočet spotreby primárnej energie v budove na m2 za rok. Citlivosť na PEF, R, SPF pri zaradení bytového domu s TČ do triedy A0.
1. Prvý graf ukazuje spotrebu primárnej energie pri tepelnom odpore obálky budovy R=3, druhý pri R=4,4 a tretí pri R=6,5.
2. Z grafov je možné vidieť, že spotreba primárnej energie klesne:
- s rastúcim tepelným odporom,
- s rastúcim sezónnym výkonnostným súčiniteľom,
- s klesajúcim primárnym energetickým faktorom.
3. Pri rovnakom percentuálnom navýšení R a SPF alebo znížení PEF najväčší vplyv na spotrebu primárnej energie má SPF, potom R a nakoniec PEF.
V článku o výpočte potreby a spotreby energií v budove hodinovou metódou pri použití súčasnej hodnoty podľa vyhlášky PEF = 2,2 a R= 3, SPF=2,9 sa hodnotené budovy dostali všetky do energetickej triedy A0.
Obrázok zobrazuje citlivosť výpočtu primárnej energie v kWh na m2 za rok na parametre PEF, R, SPF a zaradenie budovy do energetickej triedy A0 na troch grafoch pri tepelnom odpore budovy R=3, R=4,4 a pri R=6,5. Zobrazený je posun budov do energetickej triedy A0 najvýznamnejšie pri vyššom SPF, potom pri vyššom R a nižšom PEF.
Obnoviteľné teplo odobrané z prostredia
Členenie je založené na sektoroch využitia tepelných čerpadiel. Najvýznamnejší rast na Slovensku je v sektore obyvateľstvo s TČ do 20 kW, ktorý je výrazne ovplyvnený dotáciami, nasledujú TČ inštalované v sektore služieb a v bytových domoch s výkonom nad 20 kW. Pokles v roku 2019 majú TČ inštalované v priemysle.
Obrázok znázorňuje prudký rast získanej obnoviteľnej energie najmä v roku 2018 , ktorý je spôsobený nielen dotáciami, ale tiež so zvyšujúcim sa počtom oznamujúcich firiem.
Dá sa predpokladať, že zmiernený rast v roku 2019 nastal okrem iného po ustálení počtu oznamovateľov a znížení dotácií. Najvýznamnejší rast je v sektore obyvateľstvo s TČ do 20 kW výrazne ovplyvnený dotáciami, nasledujú TČ inštalované v sektore služieb a v bytových domoch s výkonom nad 20 kW. Pokles v roku 2019 majú TČ inštalované v priemysle.
Zostáva vám 54% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.