Ceny ihličnatého aj listnatého dreva klesli. Export dreva zo Slovenska smeroval najmä do okolitých štátov a do Číny.
Obhospodarovatelia slovenských lesov vlani vyťažili najmenej dreva od roku 2005, pričom speňaženie listnatého dreva oproti predošlému roku pokleslo na necelých 52 eur / m3, v prípade ihličnatého dreva na približne 40 eur / m3. To sa odrazilo aj na nižších tržbách a výnosoch lesného hospodárstva, ktoré medziročne poklesli o takmer 13 %.
Celková zásoba dreva v lesoch na Slovensku dosiahla svoj historický vrchol, ale v najbližších rokoch bude klesať. Dôvodom je najmä veková skladba lesných porastov, pričom ťažba dreva napriek vlaňajšiemu poklesu z dlhodobej perspektívy rastie.
Vyplýva to zo Správy o lesnom hospodárstve v SR za rok 2020, ktorú do medzirezortného pripomienkového konania predložilo ministerstvo pôdohospodárstva. Celý materiál si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.
V tomto texte sa dozviete:
- aké je druhové a vekové zloženie slovenských lesov,
- akú zásobu dreva lesy aktuálne poskytujú,
- ako sa v lesoch prejavuje klimatická zmeny,
- koľko a akého dreva sa vyťažilo v roku 2020,
- kam smeroval export dreva zo Slovenska a aký bol veľký,
- aké hospodárske výsledky dosiahlo lesohospodárstvo za rok 2020.
Zásoba dreva je na maxime
Celková výmera lesných pozemkov na Slovensku podľa správy agrorezortu v roku 2020 dosiahla 2,025 mil. hektárov (ha), z čoho lesy predstavovali zhruba 1,95 mil. ha.
V lesoch prevládajú listnaté dreviny so zastúpením 64 %. Najvyššie zastúpenie majú buk (35 %) a smrek (22 %), ďalej nasledujú dub letný a zimný (10 %) a borovica (7 %). Trendom je, že zastúpenie ihličnatých drevín sa znižuje, a to najmä v prípade smreku.
Celková zásoba dreva v slovenských lesoch v roku 2020 dosiahla 484,5 mil. m3 hrubiny bez kôry. „Zásoba ihličnatého dreva (194,8 mil. m3) sa v dôsledku častého poškodzovania najmä smrekových lesov znižuje. Naďalej pokračoval trend zvyšovania zásoby listnatého dreva (289,7 mil. m3),“ píše sa v správe.
„V súčasnosti sú v dôsledku aktuálneho vekového zloženia lesov v SR historicky najvyššie zásoby dreva. Ich objem však už kulminuje, predpokladá sa, že v nasledujúcich rokoch a desaťročiach sa budú zásoby dreva znižovať v dôsledku postupnej zmeny vekovej štruktúry a poklesu zastúpenia ihličnatých drevín, ktoré dosahujú vyššiu objemovú produkciu.“
V období uplynulých 15 až 20 rokov sú lesy podľa záverov správy, „vystavené nebývalej frekvencii a intenzite pôsobenia škodlivých činiteľov,“ pričom do značnej miery aj pod vplyvom klimatickej zmeny.
Prírastok bol vyšší ako ťažba
Ťažba dreva v minulom roku podľa údajov agrorezortu klesla v porovnaní s predošlým rokom 2019 o viac ako 18 % a dosiahla 7,51 mil. m3. Malo tak ísť o najnižší objem ťažby od roku 2005.
„Skutočná ťažba dreva bola oproti plánovanej ťažbe, stanovenej na základe súčasných ťažbových možností a naliehavosti obnovy lesných porastov, nižšia o 2,3 mil. m3,“ uvádza sa v materiáli.
V celkovom objeme vyťaženého dreva mierne prevládalo ihličnaté drevo (53,5 %) nad listnatým (46,5 %). Takmer polovica ťažby (3,53 mil. m3) pripadala na odstraňovanie následkov pôsobenia škodlivých činiteľov, napríklad lykožrútových kalamít či vetra.
„Vykonaná ťažba dreva bola nižšia ako celkový bežný prírastok (11,97 mil. m3), t. j. ako objem dreva, ktorý každoročne v lesoch prirastie,“ zhrnulo ministerstvo.
Celkové dodávky surového dreva v roku 2020 dosiahli výšku 7,45 mil. m3. V porovnaní s rokom 2019 sa v dôsledku nižšej ťažby znížili o 1,51 mil. m3.
Rezort hospodárstva však v správe zároveň konštatuje, že napriek poklesu v posledných rokoch ťažba dreva na Slovensku z dlhodobého pohľadu rastie.
„Hlavným faktorom zvýšených ťažbových možností a následne aj ťažby dreva je súčasná veková štruktúra lesov s normálnym až nadnormálnym plošným zastúpením 8. a vyšších vekových stupňov, t. j. 71 ročných a starších lesných porastov,“ konštatuje sa v správe. „Väčšina lesov v týchto vekových stupňoch dosiahla vek, v ktorom je vhodné začať s ich obnovou.“
Speňaženie dreva sa znížilo
Zostáva vám 19% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.