VSDS
INNOGY
INNOGY

SZVT: Centrálne vykurovanie je v Európe moderné

(Tlačová správa Slovenského zväzu výrobcov tepla, 4.5.2016) Zahraniční experti potvrdili, že centrálne vykurovanie je moderný a preferovaný spôsob zásobovania európskych miest teplom a chladom.

SZVT: Centrálne vykurovanie je v Európe moderné

  • Aktuality |  11.05.2016 |  SZVT, redakcia

Podľa energetických expertov zo západnej Európy existuje zásadný rozdiel vo vnímaní výhod centrálneho zabezpečenia vykurovania miest medzi Slovenskom a západnou Európou spolu s ďalšími vyspelými krajinami. Zatiaľ čo vyspelé krajiny považujú centrálne vykurovanie za efektívnejšie a ekologickejšie, na Slovensku stále chýba komplexnejší pohľad.

Ako konštatoval ArtoNuorkivi, špecialista na oblasť energetiky z Fínska, všimol si zásadný rozdiel vo vnímaní centrálnych systémov zásobovania teplom na Slovensku a v krajinách západnej Európy.

Kým na Slovensku sú tieto systémy často považované za prežitok minulosti, či dokonca prekážku individuálnej slobody pri rozhodovaní sa v otázke vykurovania vlastných bytov, v západnej Európe je pohľad na ich úlohu podstatne komplexnejší.

Valérie Plainemaison, zástupca organizácie European Federation of Intelligent Energy Efficiency Services pripomenula, že európska stratégia HeatRoadmap 2050 predpokladá nárast podielu centrálneho vykurovania a chladenia na zásobovaní budov ako cestu k dosiahnutiu maximálnej energetickej efektívnosti, úsporám primárnych zdrojov energie, znižovaniu emisií CO2 a rýchlejšiemu využitiu obnoviteľných zdrojov energie.

Ako ich doplnil Jannie Hietaniemi, centrálne systémy zásobovania teplom a chladom sa tak v západnej Európe ako aj v USA, Kanade či dokonca v Číne rýchlo rozvíjajú uplatnením moderných a efektívnych technológií kombinovanej výroby elektriny a tepla, širokým využitím obnoviteľných zdrojov energie a technológií znižujúcim zaťaženie životného prostredia.

Práve problematika dopadu znečistenia ovzdušia v mestách na zdravie obyvateľov sa stáva v rýchlo sa rozvíjajúcich aglomeráciách kľúčovým dôvodom pre nahrádzanie individuálnych zdrojov tohto znečistenia centrálnym vykurovaním.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Sulík navrhol, že nahradí Krajčího. Prezradil, kto by ho mohol nahradiť v čele MH SR

Sulík navrhol, že nahradí Krajčího. Prezradil, kto by ho mohol nahradiť v čele MH SR

Minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík premiérovi navrhol, že prevezme rezort zdravotníctva a nahradí Marek Krajčího (OĽaNO).

Väčšina jadrovej energie v EÚ sa vyrába v jedinom štáte

Väčšina jadrovej energie v EÚ sa vyrába v jedinom štáte

Jadrové elektrárne vyrábajú zhruba štvrtinu všetkej elektriny v EÚ, hlási Eurostat.

Ropné rafinérie zatvárajú brány a čakajú na oživenie dopytu

Ropné rafinérie zatvárajú brány a čakajú na oživenie dopytu

Spoločnosti spracovávajúce ropu sú nútené prispôsobovať produkciu novým podmienkam. Zameriavajú sa aj na biopalivá.