Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Systémy CZT budú zvyšovať podiel OZE. A posilňovať postavenie v dodávkach tepla

Národný energetický a klimatický plán sa sústredí na dekarbonizáciu vykurovania. Centrálne vykurovanie pre nové a niektoré rekonštruované budovy bude povinné.

Systémy CZT budú zvyšovať podiel OZE. A posilňovať postavenie v dodávkach tepla

Foto: Fotolia

Nedávno schválený Integrovaný národný energetický a klimatický plán Slovenska na roky 2021 – 2030 kladie hlavný dôraz na opatrenia v sektore vykurovania. Ich realizátorom majú byť hlavne prevádzkovatelia systémov centralizovaného zásobovania teplom, ktorí musia zvyšovať podiel obnoviteľných zdrojov pri výrobe a dodávke tepla.

Prevádzkovatelia systémov CZT budú môcť zvyšovať podiel obnoviteľných zdrojov okrem zmeny vlastnej palivovej základne aj pripájaním iných dodávateľov tepla z OZE alebo samospotrebiteľov a komunít produkujúcich takúto energiu. Snaha teplárenských spločností o odmietnutie pripojenia dodávateľov a nakupovania tepla od nich z rôznych dôvodov sa nakoniec do plánu nedostala.

Tými dôvodmi mala byť chýbajúca kapacita systému, nespĺňanie technických parametrov na pripojenie a zabezpečenie spoľahlivého fungovania systému, či nadmerné zvýšenie nákladov na teplo pre koncových odberateľov v porovnaní s hlavnými dodávkami tepla.

Odpájanie a pripájanie k CZT

Veľkí výrobcovia tepla (teplárenské spoločnosti) si v nedávno schválenom pláne vybojovali prísnejšie podmienky pri práve na odpojenie koncových odberateľov zo systému diaľkového vykurovania. Pôvodný návrh hovoril o tejto možnosti, ak sa systém CZT do konca roka 2025 nestane účinným diaľkovým vykurovaním a chladením.

Odberateľ mal mať v takom prípade možnosť nainštalovať vlastné zariadenie na výrobu tepla z obnoviteľných zdrojov. Nové znenie už uvádza, že takéto odpojenie bude možné iba vtedy, ak bude zariadenie využívať výlučne už iba OZE.

Ďalším opatrením, ktoré má zvyšovať podiel OZE v odvetví vykurovania a chladenia budov je aj povinné pripájanie nových a rekonštruovaných budov k ekologickejším systémom CZT, ak sa takéto nachádzajú v danom mieste.

Proti zneniu opatrenia vystúpilo Združenie dodávateľov energií, ktoré v pripomienke namietalo, že v takomto prípade by bytové domy, nemocnice, administratívne budovy, či ďalšie objekty po rekonštrukcii museli napríklad zrušiť svoju nízkoemisnú kotolňu na zemný plyn a pripojiť sa k CZT. A to aj v prípadoch, ak majú inštalované moderné zariadenia, ktorých životnosť sa ešte nekončí.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Domácnosti čaká rozpočítanie nákladov na teplo po novom. Vyúčtovanie dostanú do mája

Domácnosti čaká rozpočítanie nákladov na teplo po novom. Vyúčtovanie dostanú do mája

Rozdiely medzi bytmi sa môžu opäť mierne zväčšiť.

Nemali kam presmerovať export plynu. Gazprom uzavrel rok 2024 s rekordnou stratou

Nemali kam presmerovať export plynu. Gazprom uzavrel rok 2024 s rekordnou stratou

V červených číslach sa firma ocitla už v roku 2023.

SAPI: Ukončenie plošného dotovania plynu zvýši záujem o zelené zdroje

SAPI: Ukončenie plošného dotovania plynu zvýši záujem o zelené zdroje

Slovensko má veľké rezervy vo využívaní obnoviteľných zdrojov pri vykurovaní a chladení, upozorňuje Slovenská asociácia udržateľnej energetiky.

X
X
X
X