INNOGY
VSDS
INNOGY

Systémy CZT budú zvyšovať podiel OZE. A posilňovať postavenie v dodávkach tepla

Národný energetický a klimatický plán sa sústredí na dekarbonizáciu vykurovania. Centrálne vykurovanie pre nové a niektoré rekonštruované budovy bude povinné.

Systémy CZT budú zvyšovať podiel OZE. A posilňovať postavenie v dodávkach tepla

Foto: Fotolia

Nedávno schválený Integrovaný národný energetický a klimatický plán Slovenska na roky 2021 – 2030 kladie hlavný dôraz na opatrenia v sektore vykurovania. Ich realizátorom majú byť hlavne prevádzkovatelia systémov centralizovaného zásobovania teplom, ktorí musia zvyšovať podiel obnoviteľných zdrojov pri výrobe a dodávke tepla.

Prevádzkovatelia systémov CZT budú môcť zvyšovať podiel obnoviteľných zdrojov okrem zmeny vlastnej palivovej základne aj pripájaním iných dodávateľov tepla z OZE alebo samospotrebiteľov a komunít produkujúcich takúto energiu. Snaha teplárenských spločností o odmietnutie pripojenia dodávateľov a nakupovania tepla od nich z rôznych dôvodov sa nakoniec do plánu nedostala.

Tými dôvodmi mala byť chýbajúca kapacita systému, nespĺňanie technických parametrov na pripojenie a zabezpečenie spoľahlivého fungovania systému, či nadmerné zvýšenie nákladov na teplo pre koncových odberateľov v porovnaní s hlavnými dodávkami tepla.

Odpájanie a pripájanie k CZT

Veľkí výrobcovia tepla (teplárenské spoločnosti) si v nedávno schválenom pláne vybojovali prísnejšie podmienky pri práve na odpojenie koncových odberateľov zo systému diaľkového vykurovania. Pôvodný návrh hovoril o tejto možnosti, ak sa systém CZT do konca roka 2025 nestane účinným diaľkovým vykurovaním a chladením.

Odberateľ mal mať v takom prípade možnosť nainštalovať vlastné zariadenie na výrobu tepla z obnoviteľných zdrojov. Nové znenie už uvádza, že takéto odpojenie bude možné iba vtedy, ak bude zariadenie využívať výlučne už iba OZE.

Ďalším opatrením, ktoré má zvyšovať podiel OZE v odvetví vykurovania a chladenia budov je aj povinné pripájanie nových a rekonštruovaných budov k ekologickejším systémom CZT, ak sa takéto nachádzajú v danom mieste.

Proti zneniu opatrenia vystúpilo Združenie dodávateľov energií, ktoré v pripomienke namietalo, že v takomto prípade by bytové domy, nemocnice, administratívne budovy, či ďalšie objekty po rekonštrukcii museli napríklad zrušiť svoju nízkoemisnú kotolňu na zemný plyn a pripojiť sa k CZT. A to aj v prípadoch, ak majú inštalované moderné zariadenia, ktorých životnosť sa ešte nekončí.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Nové vedenie MH Manažment upratuje v štátnych teplárňach

Nové vedenie MH Manažment upratuje v štátnych teplárňach

Správca niekoľkých teplárenských podnikov zastavil viaceré nevýhodné zmluvy a projekty.

Česi spustili továreň na unikátne lítium-iónové batérie. Vyvinul ich českí vynálezca

Česi spustili továreň na unikátne lítium-iónové batérie. Vyvinul ich českí vynálezca

Kompletne robotizovanú výrobu financujú výlučne českí investori.

Väčšia kapacita, dlhšia životnosť, nižšia cena. Český Elon Musk vyvinul revolučnú batériu

Väčšia kapacita, dlhšia životnosť, nižšia cena. Český Elon Musk vyvinul revolučnú batériu

Popredný český vedec a odborník v nanotechnológiách Jan Procházka vynašiel batériu, ktorá môže zmeniť globálnu energetiku. Číňania do jeho firmy HE3DA investovali 1,5 miliardy korún a v Prahe už spustili skúšobnú výrobu.