INNOGY
VSDS
Belimo

Sulík: Podpora obnoviteľných zdrojov generuje nové a nové dlhy

Rezort hospodárstva pripravuje opatrenia, ktoré majú plošne znížiť ceny elektriny pre podnikateľov.

Richard Sulík

Richard Sulík / Foto: MH SR

Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) pripravuje plán, ktorý má viesť k plošnému zníženiu cien elektriny pre podnikateľov. Prejaviť by sa malo v nasledujúcich troch rokoch.

„Vypočuli sme dlhoročné výzvy našich podnikateľov a chystáme reformu cien elektriny. V rámci regiónu V4 museli za elektrinu platiť najviac, čo do značnej miery brzdilo ich konkurencieschopnosť v porovnaní s podnikateľmi zo susedných štátov,“ povedal minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Systém je podľa Sulíka neudržateľný

Za jeden z hlavných dôvodov vysokých cien elektriny minister Sulík považuje súčasný systém podpory obnoviteľných zdrojov energie (OZE), ktorý zaviedli a udržiavali predošlé vlády s účasťou Smeru-SD.

„Tieto dotácie sa v konečnom dôsledku preniesli na plecia všetkých odberateľov elektriny, resp. do ich účtov,“ vyhlásil R. Sulík. Takto vyplatené dotácie boli podľa neho následne umelo a neprofesionálne riadené zo strany bývalého vedenia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

„Výsledkom je finančne neudržateľný systém, ktorý generuje stále nové a nové dlhy a neúmerne finančne zaťažuje odberateľov elektriny,“ podotkol minister.

Rezort hospodárstva preto pripravuje legislatívne zmeny, ktoré majú prostredníctvom tzv. repoweringu umožniť rozloženie podpory v čase, čím by sa znížil tlak na koncové ceny elektriny v ročnej báze. Nižšie ceny elektriny pre podnikateľov si však MH SR sľubuje aj od ďalších krokov.

Uhoľné dotácie skončia

Podľa najnovšieho plánu, ktorý dnes ohlásil rezort hospodárstva, by mali ceny elektriny pre podnikateľov klesnúť nielen v aktuálnom roku, ako to už ohlásil ÚRSO, ale následne aj v rokoch 2022 a 2023.

Prvým krokom k zastabilizovaniu cien podľa MH SR bolo nedávne vyrovnanie historického dlhu za rok 2018. Rezort financií ho vyriešil jednorazovým transferom distribučným spoločnostiam v objeme 162 miliónov eur.

Ďalším krokom bude koniec tzv. uhoľných dotácií, s čím MH SR počíta v roku 2023. Ukončenie tejto podpory má odbremeniť tarifu za prevádzkovanie systému (TPS), ktorá je zahrnutá do koncovej ceny elektriny.

K budúcemu zníženiu cien má prispieť tiež spomínaná reforma podpory zelených zdrojov. Táto „cenová reforma,“ ako ju rezort hospodárstva označuje, má takisto znížiť finančný tlak na TPS.

Kým na uhoľné dotácie smeruje zhruba pätina prostriedkov získaných prostredníctvom tejto tarify (viac ako 100 miliónov eur ročne), takmer celý zvyšok ide na podporu OZE a kogenerácie (približne 500 miliónov eur ročne).

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. csuhaj@gmail.com06.01.2021 (20:56)
    Myslím si, že tak ako je nastavený celkový energetický mix, tak aj samotné jeho podmnožiny sú ekonomicky rôzne nastavené (jadro, uhlie, KVET a OZE). Pre obnoviteľné zdroje osobne predpokladám, že rok 2020 bol z hľadiska výroby vhodný najmä jemne nadpriemernou zrážkovou činnosťou (v porovnaní s 2019) vhodný pre výrobu z vody vo vodných elektrárňach. Tieto zdroje z hľadiska doplatkov nie sú (v priemerných cenových reláciach okolo100 EUR/ MWh výroby) tak drahé ako iné prednostné OZE zdroje. Teda vzhľadom na objem výroby z OZE nebudú doplatky a TPS tak vysoké ako v 2019.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Príspevky na tepelné čerpadlá, slnečné kolektory, fotovoltiku a kotly idú aj v roku 2021

Príspevky na tepelné čerpadlá, slnečné kolektory, fotovoltiku a kotly idú aj v roku 2021

Zelená domácnostiam II pokračuje v roku 2021 s navýšeným rozpočtom. Dodatočné financie pôjdu najmä na príspevky na tepelné čerpadlá.

Objem nutných investícií do distribučných sietí v EÚ sa odhaduje na 400 miliárd eur

Objem nutných investícií do distribučných sietí v EÚ sa odhaduje na 400 miliárd eur

Hlavným dôvodom potreby modernizácie elektrických sústav nie sú obnoviteľné zdroje, digitalizácia ani dekarbonizácia, ale niečo iné.

OKTE opäť ponúkne záruky pôvodu elektriny v aukcii. Tu sú vyvolávacie ceny

OKTE opäť ponúkne záruky pôvodu elektriny v aukcii. Tu sú vyvolávacie ceny

Aukcia záruk pôvodu elektriny prebehne už začiatkom februára. OKTE v nej chce vysúťažiť záruky pôvodu elektriny v objeme 721 GWh.