VSE
VSE
Belimo 2

Dodávky elektriny pre domácností zlacnejú, ÚRSO ukázal ceny na rok 2021

Ceny za dodávku elektriny pre domácnosti a malé firmy sa znížia o 4,5 % až 9,3 %.

ÚRSO

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví / Foto: Energie-portal.sk

Po tom, ako Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) oznámil zníženie cien za dodávky plynu, prišli na rad aj dodávky elektriny. Aj v ich prípade pôjdu ceny od Nového roka nadol.

Vyplýva to z ukončených cenových konaní na dodávku elektrickej energie, o ktorých dnes informoval ÚRSO.

Elektrina na burze zlacnela

ÚRSO v ukončených cenových konaniach reagoval na vývoj ceny elektriny na svetových burzách. Tá výrazne klesla najmä po začiatku koronakrízy na jar tohto roka, pričom na dennom trhu sa opakovane prepadla aj do záporných hodnôt.

„Úradu sa podarilo v maximálne možnej miere premietnuť úsporu zo zníženia ceny elektriny, komodity, na svetových burzách, do zníženia ceny elektriny pre slovenských spotrebiteľov,“ povedal predseda ÚRSO A. Juris.

Znížené ceny za dodávku elektriny budú podľa cenových rozhodnutí plošne uplatnené od 1. januára 2021.

Ako sa zmení cena?

Nasledujúca tabuľka sumarizuje priemerné maximálne sadzby za dodávku elektriny pre domácnosti (D) a malé podniky (MP) podľa cenových rozhodnutí ÚRSO pre najväčších dodávateľov elektriny na Slovensku.

O celkovej koncovej cene elektriny sa však ešte rozhoduje. Cena za dodávku elektriny totiž tvorí len časť koncovej ceny, ktorú odberatelia vidia na svojich faktúrach.

Z finálnej ceny elektriny tvorí samotná komodita, silová komodita, približne jednu tretinu. Zvyšok pozostáva najmä z nákladov na distribúciu energie či tarify, ktorou sa financuje podpora obnoviteľných zdrojov a spaľovania slovenského uhlia. O skladbe koncovej ceny elektriny sa dozviete viac v tomto článku.

„Úrad momentálne skúma a preveruje ceny za distribúciu a prenos elektriny, tarifu za systémové služby, a tarifu za prevádzku systému, ktoré okrem spomínanej ceny za dodávku, tvoria celkovú koncovú cenu elektriny pre spotrebiteľa,“ uviedol A. Juris.

„Ide o veľký balík tém s množstvom premenných, ako napríklad výška podpory obnoviteľných zdrojov a kombinovanej výroby elektriny a tepla, náklady na výrobu elektriny z domáceho uhlia, čivývoj budúcoročnej spotreby elektriny a dopady koronakrízy. Tieto cenové konania úrad uzavrie v najbližších týždňoch,“ priblížil predseda ÚRSO.

ÚRSO zároveň odberateľom zároveň opätovne pripomína, že stanovuje maximálne ceny za dodávku elektriny. „Odberatelia môžu stále žiadať svojich dodávateľovo zľavu, prípadne zmeniť dodávateľa,“ uviedol regulátor.

Čo tvorí koncovú cenu elektriny?

Podľa posledných dostupných údajov ÚRSO za rok 2019 tvorí koncovú cenu elektriny pre domácnosti (bez DPH) tvorilo sedem rôznych zložiek. Viac ako 80 % ceny pritom tvorili tri najväčšie položky.

Silová elektrina, teda samotná komodita, sa na koncovej cene podieľala 36 %. Z priemernej ceny elektriny 128,73 eur/MWh to predstavovalo necelých 47 eur.

Druhou najväčšou položkou v koncovej cene elektriny bola distribúcia elektriny (bez strát). Náklady na distribúciu predstavovali 25 % koncovej ceny (32,51 eur/MWh).

Približne pätinu koncovej ceny elektriny tvorila tarifa za prevádzkovanie systému (TPS). Táto položka v minulom roku podľa rozhodnutia ÚRSO dosiahla 25,988 eur/MWh.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (2)

  1. František13.11.2020 (09:35)
    Moderná doba si vyžaduje moderné riešenia a iný pohľad na svet. Dnešné URSO je inštitúcia, ktorá sa neprispôsobila zmenám, ktoré by sa očakávali, jednoducho zaspali. Trh s komoditami medzi ktoré patrí aj plyn a elektrina by mali žiť vlastným životom a nie nariadeniami URSO. Aj tento prípad jasne poukázal na to, že cenu elektriny menia trhy a tak je to aj správne. Obrovská byrokracia, ktorá sa vždy rozpúta ohľadom zmien ceny, by mohla byť na URSO úplne inak využitá. Spoločnosť je už "dospelá" a dokáže sa sama riadiť, URSO by malo len kontrolovať "pravidlá hry". Vyššia konkurencia, flexibilné ceny, iné ceny počas dňa, každý mesiac iná cena. Aj takto by mohla vyzerať budúcnosť. Budúcnosť kde konkurencia rastie a zákazník získa. Dnes je motivácia veľmi malá jednak na zmenu dodávateľa alebo úsporu energie. Dúfajme, že 30 rokov to už bude o troška lepšie.
  2. menads@centrum.sk19.11.2020 (19:00)
    Súhlasím s vami, mohli by sa ceny viac uvoľnit, aby sme z toho mali niečo aj my, sám som zmenou dodávateľa prechádzal pred rokom a u slovakia energy sa mi zatiaľ dostali len niekoľko eurové zľavy, lepšie by bolo, keby sme si mohli viac vyberať, dúfam, ale asi som optimista a verím, že sa skoro podarí trh uvoľnit viac.:)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pokračuje prepad v spotrebe plynu, ukazujú dáta za prvý polrok 2024

Pokračuje prepad v spotrebe plynu, ukazujú dáta za prvý polrok 2024

Spotreba plynu v priemysle bývala o tretinu vyššia. Výrazne však klesla aj v domácnostiach.

Urýchli rozvoj sietí. Testujú nový typ supravodivého elektrického vedenia

Urýchli rozvoj sietí. Testujú nový typ supravodivého elektrického vedenia

Americký start-up vyvíja novú technológiu prenosových káblov, ktoré umožnia prepraviť viac elektriny pri nižšom napätí.

Zadotujú čerpacie stanice na vodík. Štát otvoril novú výzvu z Plánu obnovy

Zadotujú čerpacie stanice na vodík. Štát otvoril novú výzvu z Plánu obnovy

O dotácie sa môžu uchádzať podnikatelia.

X
X
X
X