Ceny za dodávku elektriny pre domácnosti a malé firmy sa znížia o 4,5 % až 9,3 %.
Po tom, ako Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) oznámil zníženie cien za dodávky plynu, prišli na rad aj dodávky elektriny. Aj v ich prípade pôjdu ceny od Nového roka nadol.
Vyplýva to z ukončených cenových konaní na dodávku elektrickej energie, o ktorých dnes informoval ÚRSO.
Elektrina na burze zlacnela
ÚRSO v ukončených cenových konaniach reagoval na vývoj ceny elektriny na svetových burzách. Tá výrazne klesla najmä po začiatku koronakrízy na jar tohto roka, pričom na dennom trhu sa opakovane prepadla aj do záporných hodnôt.
„Úradu sa podarilo v maximálne možnej miere premietnuť úsporu zo zníženia ceny elektriny, komodity, na svetových burzách, do zníženia ceny elektriny pre slovenských spotrebiteľov,“ povedal predseda ÚRSO A. Juris.
Znížené ceny za dodávku elektriny budú podľa cenových rozhodnutí plošne uplatnené od 1. januára 2021.
Ako sa zmení cena?
Nasledujúca tabuľka sumarizuje priemerné maximálne sadzby za dodávku elektriny pre domácnosti (D) a malé podniky (MP) podľa cenových rozhodnutí ÚRSO pre najväčších dodávateľov elektriny na Slovensku.

O celkovej koncovej cene elektriny sa však ešte rozhoduje. Cena za dodávku elektriny totiž tvorí len časť koncovej ceny, ktorú odberatelia vidia na svojich faktúrach.
Z finálnej ceny elektriny tvorí samotná komodita, silová komodita, približne jednu tretinu. Zvyšok pozostáva najmä z nákladov na distribúciu energie či tarify, ktorou sa financuje podpora obnoviteľných zdrojov a spaľovania slovenského uhlia. O skladbe koncovej ceny elektriny sa dozviete viac v tomto článku.
„Úrad momentálne skúma a preveruje ceny za distribúciu a prenos elektriny, tarifu za systémové služby, a tarifu za prevádzku systému, ktoré okrem spomínanej ceny za dodávku, tvoria celkovú koncovú cenu elektriny pre spotrebiteľa,“ uviedol A. Juris.
„Ide o veľký balík tém s množstvom premenných, ako napríklad výška podpory obnoviteľných zdrojov a kombinovanej výroby elektriny a tepla, náklady na výrobu elektriny z domáceho uhlia, čivývoj budúcoročnej spotreby elektriny a dopady koronakrízy. Tieto cenové konania úrad uzavrie v najbližších týždňoch,“ priblížil predseda ÚRSO.
ÚRSO zároveň odberateľom zároveň opätovne pripomína, že stanovuje maximálne ceny za dodávku elektriny. „Odberatelia môžu stále žiadať svojich dodávateľovo zľavu, prípadne zmeniť dodávateľa,“ uviedol regulátor.
Čo tvorí koncovú cenu elektriny?
Podľa posledných dostupných údajov ÚRSO za rok 2019 tvorí koncovú cenu elektriny pre domácnosti (bez DPH) tvorilo sedem rôznych zložiek. Viac ako 80 % ceny pritom tvorili tri najväčšie položky.
Silová elektrina, teda samotná komodita, sa na koncovej cene podieľala 36 %. Z priemernej ceny elektriny 128,73 eur/MWh to predstavovalo necelých 47 eur.
Druhou najväčšou položkou v koncovej cene elektriny bola distribúcia elektriny (bez strát). Náklady na distribúciu predstavovali 25 % koncovej ceny (32,51 eur/MWh).
Približne pätinu koncovej ceny elektriny tvorila tarifa za prevádzkovanie systému (TPS). Táto položka v minulom roku podľa rozhodnutia ÚRSO dosiahla 25,988 eur/MWh.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.