INNOGY
INNOGY
Belimo

Ministerstvo chce znížiť ročnú podporu pre zelené elektrárne, ide preto meniť zákon

Novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov má rezort hospodárstva predložiť do konca marca 2021.

Ministerstvo hospodárstva

Ministerstvo hospodárstva / Foto: Energie-portal.sk

Zákon č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysoko účinnej kombinovanej výroby tepla (VÚ KVET) čaká novelizácia.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) do 31. marca 2021 preloží novelu zákona, ktorá umožní zníženie ročného objemu finančných nákladov vynaložených na zúčtovanie podpory výroby elektriny z OZE a VÚ KVET.

Takúto úlohu uložila vláda rezortu hospodárstva na návrh ministra Richarda Sulíka. Celý materiál, v ktorom MH SR podáva predbežnú informáciu o svojom zámere si stiahnite cez odkaz v závere článku.

Podporovaným výrobcom umožnia repowering

„Dávame dokopy návrh, ktorý by nezaťažoval TPS v tom zmysle, že by výrazným spôsobom nevzrástol celkový objem doplatkov. Rozpracovaných je momentálne viacero schém,“ povedal v súvislosti s pripravovanou novelou štátny tajomník MH SR v rozhovore pre Energie-portal.sk.

„Pracujeme s tým, že v súčasnosti máme do sústavy pripojené zdroje, na ktorých prevádzku by sme sa do skončenia ich podpory mali poskladať sumou až 3,3 miliardy eur. Bolo by naozaj veľmi nešťastné, ak by nám tieto zdroje odrazu odpadli, aj vzhľadom k záväzkom, ktoré máme voči EÚ,“ doplnil K. Galek.

Legislatívnu úlohu, ktorú rezort dostal od vlády štátny tajomník chápe ako „povinnosť predložiť legislatívnu úpravu, ktorá umožní, aby sa efektívne znížili doplatky a tým aj tlak na TPS.“

Ministerstvo novelu pripravuje v súvislosti s tzv. repoweringom, ktorý ohlásil šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Mechanizmu má priniesť „rozloženie podpory v čase:“ podporovaní výrobcovia budú inkasovať podporu dlhšie, na ročnej báze však bude menej štedrá. Regulátor nateraz počíta s dvomi variantmi repoweringu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

  1. csuhaj@gmail.com06.01.2021 (21:09)
    Repowering je výborný nápad a môže nastaviť približne rovnakú cenovú politiku a zjednotiť všetky zdrojové platformy výroby elektriky na Slovensku. Zabezpečil by rovnaký nárast inštalácie zdrojov všetkých typov, čím by prispel k vyrovnanému vývoju energetického mixu. Nestalo by sa, že jeden typ zdroja by bol nadhodnotený a investormi preferovaný oproti inému ako tomu bolo v rokoch 2008-2010 inštaláciami solárnych zdrojov. Následkom aj tohto nárastu a tlaku na TPS trpia všetky OZE v energetickom mixe.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Príspevky na tepelné čerpadlá, slnečné kolektory, fotovoltiku a kotly idú aj v roku 2021

Príspevky na tepelné čerpadlá, slnečné kolektory, fotovoltiku a kotly idú aj v roku 2021

Zelená domácnostiam II pokračuje v roku 2021 s navýšeným rozpočtom. Dodatočné financie pôjdu najmä na príspevky na tepelné čerpadlá.

Objem nutných investícií do distribučných sietí v EÚ sa odhaduje na 400 miliárd eur

Objem nutných investícií do distribučných sietí v EÚ sa odhaduje na 400 miliárd eur

Hlavným dôvodom potreby modernizácie elektrických sústav nie sú obnoviteľné zdroje, digitalizácia ani dekarbonizácia, ale niečo iné.

OKTE opäť ponúkne záruky pôvodu elektriny v aukcii. Tu sú vyvolávacie ceny

OKTE opäť ponúkne záruky pôvodu elektriny v aukcii. Tu sú vyvolávacie ceny

Aukcia záruk pôvodu elektriny prebehne už začiatkom februára. OKTE v nej chce vysúťažiť záruky pôvodu elektriny v objeme 721 GWh.