Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Štátny rozpočet na rok 2021

Ministerstvo financií predpokladá, že štátny rozpočet v roku 2021 dosiahne príjmy necelých 16 miliárd eur.

Štátny rozpočet na rok 2021

  • Téma |  22.10.2020 |  (rp)

Celkové príjmy štátneho rozpočtu na rok 2021 dosiahnu 15 815 000 000 eur a výdavky štátneho rozpočtu budú na úrovni 23 864 000 000 eur. Schodok štátneho rozpočtu na rok 2021 by tak mal dosiahnuť viac ako 8 049 000 000 eur.

V predkladacej správe k návrhu štátneho rozpočtu na rok 2021 to uvádza Ministerstvo financií SR.

Štátny rozpočet má v roku 2021 poskytnúť do rozpočtov obcí a do rozpočtov vyšších územných celkov dotácie v celkovej sume 1 642 000 000 eur. Z toho do rozpočtov obcí približne jednu miliardu eur a do rozpočtov vyšších územných celkov 600 miliónov eur.

Rezervy štátneho rozpočtu sa v roku 2021 rozpočtujú v celkovej sume 1 698 000 000 eur.

Samotný štátny rozpočet však zahŕňa iba časť celkových príjmov a výdavkov verejnej správy. Ako ukazuje nasledujúci graf, z daňových príjmov verejnej správy v roku 2021 potečie do štátneho rozpočtu necelá polovica. Zvyšok bude smerovať najmä Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní prostredníctvom odvodov.

Čo ovplyvní štátny rozpočet?

HDP má vzrásť o 5,5 %

Slovenská ekonomika klesne v roku 2020 pre koronakrízu podľa predpokladov rezortu financií o 6,7 %. Jej silný prepad v prvom polroku bol výsledkom slabého domáceho aj zahraničného dopytu. V roku 2021 sa bude hospodárstvo podľa odhadu ministerstva zotavovať a HDP stúpne o 5,5 %.

"Vyšší disponibilný príjem a rozpustenie úspor podporí spotrebu domácností. Oživenie zahraničného dopytu naopak zvýši export. Tvorbu investícií podporí na konci horizontu prognózy dočerpávanie EÚ fondov. Po znížení počtu pracovných miest v roku 2020 očakávame v roku 2021 rast zamestnanosti na úrovni 0,6 %," tvrdí MF SR.

V pokrízovom období by sa mala dynamika rastu miezd obnoviť a priemerná nominálna mzda v roku 2021 má dosiahnuť tempo 4,1 %. V ďalších rokoch bude zvyšovanie miezd pokračovať spolu so spevnením trhu práce a mzdy by mali vzrásť o 4 až 5 %.

Štátny rozpočet podporia spotrebné dane

Medzi hlavné riziká prognózy podľa MF SR patrí makroekonomický vývoj. Prognóza daňových príjmov verejnej správy je na rok 2021 v porovnaní so schváleným rozpočtom na roky 2020 až 2022 nižšia o viac ako dve miliardy eur.

Pokles je pri všetkých daniach a odvodoch, a to najmä vplyvom koronakrízy a jej dopadom na makroekonomický vývoj.

Najväčší výpadok štátneho rozpočtu má priniesť zrušenie osobitného odvodu vybraných finančných inštitúcií od polovice roka 2020. Naopak, najviac do rozpočtu podľa MF SR prispeje zvyšovanie spotrebných daní z tabakových výrobkov od roku 2021. V roku 2023 sa zavedie ročné zúčtovanie sociálnych odvodov, čo má taktiež zvýšiť príjmy.

"Na strane rizík v prípade ďalšej vlny pandémie sú hospodárske obmedzenia v domácej ekonomike, ako aj u našich obchodných partnerov. Po skúsenostiach z prvotného šírenia ochorenia COVID-19 by však vplyv na svetovú a domácu ekonomiku mohol byť miernejší vďaka cielenejším a šetrnejším opatreniam. Ak by si však situácia vyžiadala návrat k radikálnym obmedzeniam, slovenská ekonomika by sa v štvrtom kvartáli opäť dostala do recesie," uvádza MF SR.

Rizikový scenár celkovo predpokladá pokles HDP v roku 2020 o 8,4 % (vs. 6,7 %) a oživenie ekonomického rastu v roku 2021 na úrovni 4,3 % (vs. 5,5 %). Prípadná druhá vlna vynútených reštrikcií by tak znížila príjmy v roku 2021 o približne jednu miliardu eur nad rámec prognózy použitej pre prípravu rozpočtu.

Stiahnite si: Štátny rozpočet na rok 2021


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Koľko stoja tepelné čerpadlá? O tom, či sa tepelné čerpadlo oplatí, nerozhoduje len cena

Koľko stoja tepelné čerpadlá? O tom, či sa tepelné čerpadlo oplatí, nerozhoduje len cena

Energie-portal.sk medzi predajcami zisťoval, od čoho závisí cena tepelných čerpadiel a za akých podmienok bude tepelné čerpadlo pre vás výhodné riešenie. Ceny tepelných čerpadiel pre malé rodinné domy sa podľa nášho prieskumu pohybujú od 7000 eur.

Koľko stojí plynový kotol? Porovnanie ukazuje, že cena kotlov závisí od mnohých faktorov

Koľko stojí plynový kotol? Porovnanie ukazuje, že cena kotlov závisí od mnohých faktorov

Kondenzačný kotol na plyn môže byť výhodné riešenie pre vykurovanie vašich priestorov. Poradíme, kedy sa nový kotol oplatí, od čoho cena kotlov závisí a ako pri kúpe kotla ušetriť.

Koľko stojí nová elektrická prípojka pre rodinný dom alebo firmu?

Koľko stojí nová elektrická prípojka pre rodinný dom alebo firmu?

Aká je cena za pripojenie elektriny do distribučnej sústavy, čo všetko je nutné vybaviť a aké sú výhody elektrickej prípojky na kľúč?