Rozvojové projekty SPP počítajú aj s biometánom, SPP je tesne pred podpisom dohody s Brantnerom. V hľadáčiku spoločnosti je aj skvapalnený zemný plyn (LNG), M. Urban nevylučuje, že SPP postaví vlastný skvapaľňovač.
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) po šiestich stratových rokoch dosiahol zisk, a to na úrovni 6,6 mil. eur. Na spoločnej tlačovej besede o tom dnes informovali minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a predseda predstavenstva SPP Milan Urban.
Šéf SPP avizoval pozitívny hospodársky výsledok štátnych plynárov už v marci, teraz však s ministrom hospodárstva predstavili podrobnejšie čísla aj víziu SPP do budúcnosti.
Tržby štátneho podniku sa v minulom roku pohybovali na úrovni 1,2 miliardy eur, čo bolo mierne nad úrovňou predošlého roka 2019.
Na rozdiel od minulých rokov však SPP uzavrel vlaňajšok so ziskom. Kým v období 2014 - 2019 najväčší dodávateľ energií dosahoval prevádzkovú stratu na úrovniach okolo 100 mil. eur, vlani hospodáril so ziskom 6,6 mil. eur.
„Darí sa, a dúfam, že sa bude ďalšie roky ešte viac dariť,“ komentoval minister Sulík výsledky štátneho podniku, do ktorého čela rezort hospodárstva v júni 2020 nominoval M. Urbana.
„Plynárenstvo je veľmi dôležité, nevieme sa ho zbaviť, obzvlášť Slovensko nie. Budeme ho potrebovať. Aj keď rozumiem tomu, že nastupujú obnoviteľné zdroje a bude ich čoraz viac, ešte desiatky rokov budeme existenčne odkázaní na plynárenstvo,“ zdôraznil minister.
Šéf SPP Milan Urban a minister Richard Sulík | Foto: Energie-portal.sk
Milan Urban: Otočili sme trend
Predseda predstavenstva SPP je presvedčený, že zisk, ktorý štátni plynári dosiahli, nie je malý.
„Keď si pozrieme medziročnú zmenu, tak vidíme, že sa jedná o zmenu 110 miliónov eur. Je to historická zmena hospodárenia v SPP,“ povedal M. Urban. Ako pripomenul, v roku 2019 podnik zaznamenal stratu na úrovni 103 miliónov eur.
Foto: SPP
SPP sa podarilo aj navýšiť svoj trhový podiel na trhu s dodávkami plynu, a to z 53 % na 58 %.
„Podarilo sa otočiť trend nášho trhového podielu a strategicky by sme náš podiel udržiavali na úrovni 60 %,“ dodal Urban.
Foto: SPP
Pri dodávkach elektriny SPP podľa M. Urbana ovláda približne 6-percentný trhový podiel.
Koronakrízu SPP pocítil pri poklese spotreby plynu pri malých a stredných firmách. Tento pokles bol však podľa M. Urbana kompenzovaný zvýšenou spotrebou plynu veľkoodberu a domácností.
„Plynu sme dodali 30,6 terawatthodiny, čo je asi o 1,3 terawatthodiny viac ako rok predtým,“ konštatoval.
Šéf SPP Milan Urban a minister Richard Sulík | Foto: Energie-portal.sk
Zaujímajú sa o biometán aj LNG
Do budúcnosti SPP počíta s viacerými rozvojovými projektami. Jedným z nich je aj výroba bioplynu v spolupráci so spoločnosťou Brantner na báze suchej fermentácie bioodpadu.
„Spracovanie komunálneho odpadu a výroba bioplynu je na pôde SPP dlhodobo skúmaná,“ reagoval M. Urban na otázku Energie-porta.sk. „Sme veľmi tesne pred podpisom jedného z prvých zmluvných dokumentov s Brantnerom, ktorý hovorí o tom, že obe strany majú záujem o vybudovanie komplexov na spracovanie odpadu na troch miestach.“
Zostáva vám 37% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.