INNOGY
INNOGY
INNOGY

Štát podrazil nohy výrobcom zelenej energie

Odobratie podpory niektorým výrobcom OZE považuje SaS za nebezpečný precedens pre podnikateľské prostredie.

Štát podrazil nohy výrobcom zelenej energie

Foto: Fotolia

Rozhodnutie ústavného súdu v kauze odobratia podpory výrobcom elektriny označuje strana SaS za nebezpečný precedens pre podnikateľské prostredie.

Po G-komponente je to už druhý závažný prešľap Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý má dohru až na Ústavnom súde. Návrh na začatie konania podala skupina 40 opozičných poslancov NR SR ešte 13. júla 2015.

“V roku 2009 sa vláda Roberta Fica rozhodla podporiť výrobu elektriny z OZE a KVET, tak ako to od nás vyžaduje EÚ. Spôsob podpory však prispôsobili podmienkam vyhovujúcim záujmom strany SMER-SD, čo viedlo k výraznému zvýšeniu cien energií,” píše sa v stanovisku SaS ešte pred rozhodnutím Ústavného súdu.

„Obmedziť a aspoň čiastočne vrátiť pôvodný účel podpory OZE, teda zabezpečiť v rámci energetického mixu čistú, domácu elektrinu sa následne podarilo až vláde Ivety Radičovej na návrh strany SaS,“ hovorí Karol Galek, poslanec NRSR za stranu SaS.

Niektorí medzičasom stihli svoje elektrárne výhodne predať a profitovať z tohto rýchleho a prihraného biznisu. Pre nových majiteľov a tých, ktorí zotrvali, prišla v roku 2015 rana vo forme odobratia ročnej podpory kvôli nesplneniu oznamovacej povinnosti. Tá síce vyplývala zo zákona, no v minulosti jej nesplnenie nebolo nijako sankcionované.

  „Pre viacerých výrobcov bola táto sankcia likvidačná a okrem vplyvu na zamestnanosť naštrbila aj dôveru v štát, jeho stabilitu a vyslala negatívny signál pre podnikateľov aj v iných oblastiach,“ vysvetlil Karol Galek.

Dôsledkom zavedenia sankcie za nesplnenie oznamovacej povinnosti bolo odobratie podpory na rok 2015 viac než 1 100 a v tomto roku viac než 130 výrobcom.

„Uplatnenie tak prísnej sankcie za nesplnenie absurdnej administratívnej povinnosti považujem za zjavne neprimerané a preto je protiústavné. Zákony nemôžu byť zneužívané na šikanovanie podnikateľov, ani na účelové odčerpávanie finančných prostriedkov cez absurdné povinnosti a neprimerané sankcie za ne,“ upozorňuje Pavol Poláček z advokátskej kancelárie Poláček & Partners, ktorá zastupovala poslancov pred Ústavným súdom.

Právna istota je jednou z najdôležitejších podmienok pre stabilitu a zdravé podnikanie. Ak štát stanoví podmienky, nech sú akékoľvek, a podnikateľ sa im prispôsobí, je veľmi nepríjemné, možno až likvidačné, ak ich následne zmení,“ vysvetľuje Jana Kiššová,  poslankyňa a predsedníčka výboru NR SR pre hospodárske záležitosti.

 „Štát nemôže meniť pravidlá počas hry spôsobom, ktorý niekoho poškodzuje, možno až likviduje. Znižuje to dôveryhodnosť pre zahraničných investorov aj domácich podnikateľov a to vo všetkých oblastiach,“ dodáva poslankyňa.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 12. - 18. 5. 2019

Monitoring energetiky | 12. - 18. 5. 2019

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Bezpečnosť Mochoviec preverilo celoareálové havarijné cvičenie

Bezpečnosť Mochoviec preverilo celoareálové havarijné cvičenie

Cvičenie malo preukázať pripravenosť zamestnancov na havárie a preveriť väzby na plány ochrany obyvateľstva v 20-kilometrovom ochrannom pásme.

Skupina ČEZ medziročne zvýšila čistý zisk o 14 percent

Skupina ČEZ medziročne zvýšila čistý zisk o 14 percent

Pod zvýšenie zisku sa podpísal najmä rast realizačných cien vyrobenej elektriny a vyššia výroba v jadrových elektrárňach.