INNOGY
INNOGY
INNOGY

Stačia dva kroky, aby ste sa nestali obeťou nekalých praktík

Východoslovenská energetika, člen innogy, opäť upozorňuje zákazníkov na nekalé praktiky na trhu s elektrinou a zemným plynom a prináša odporúčania, ako predísť nepríjemným prekvapeniam

Stačia dva kroky, aby ste sa nestali obeťou nekalých praktík

Foto: Fotolia

Súčasné nekalé praktiky a zavádzajúce informácie

V ostatných dňoch spoločnosť zaznamenala nárast kontaktov zo strany svojich zákazníkov, ktorí sa cítili byť podvedení „Od zákazníkov vieme, že niektorí podomoví predajcovia tvrdia, že iba VSE bude od nového roka zvyšovať ceny. Alebo lákajú zákazníkov na zľavy, ktoré nemusia byť korektne vypočítané,“ upozorňuje vedúci úseku Retailoví zákazníci Marek Novotný.

VSE preto zákazníkom vysvetľuje:

  • Ceny komodít v ostatných mesiacoch na burze rástli a premietnu sa do budúcoročných koncových cien všetkých dodávateľov energií. Ceny sú regulované a podliehajú rozhodnutiu ÚRSO.
  • VSE ďalej odberateľom odporúča, aby sa u predajcov detailnejšie informovali na ponúkanú zľavu. Napríklad, ktoré položky zarátali do zľavy a či sa tieto týkajú výlučne dodávky elektriny a zemného plynu, alebo aj iných produktov. Tiež je dôležité získať vyjadrenie zľavy v eurách, nielen v percentách.

Koncová cena porastie, preto zákazníkom z radov domácností odporúčame venovať sa energetickej efektívnosti. Niekoľko jednoduchých zmien môže mať na šetrenie a znižovanie spotreby oveľa väčší dopad ako cena energií. Pritom nejde o obmedzovanie sa, vypínanie kúrenia a podobne. Spotrebu energie možno znižovať vhodnými opatreniami. VSE nemá v teréne podomových predajcov, zákazníci si však môžu dohodnúť stretnutie s innogy Expertom, ktorý im pripraví energetický plán domácnosti.

Tentoraz dochádza aj k porušeniu zákona

„Na základe výpovedí našich zákazníkov usudzujeme, že zo strany niektorých podomových predajcov dochádza k porušeniu zákona,“ zdôrazňuje M. Novotný.

  • Každý odberateľ má byť informovaný o možnosti odstúpenia od zmluvy, má mať k dispozícií príslušné tlačivá súvisiace s odstúpením a, samozrejme, samotnú zmluvu o združenej dodávke. Zákazníci však tvrdia, že zmluvu ani tlačivá s možnosťou odstúpenia od podomových predajcov nemajú k dispozícii, a tieto im neboli doručené ani po 14 dňoch od uzavretia zmluvy. Tak nemôžu využiť práve 14-dňovú lehotu na odstúpenie.
  • Uvedené má za následok nielen porušenie základných práv odberateľa, ale i porušenie zákona o energetike. Ak dodávateľ neinformuje odberateľa elektriny alebo plynu o práve na odstúpenie od zmluvy, odberateľ môže odstúpiť od zmluvy do

    a) 14 dní odo dňa dodatočného splnenia informačnej povinnosti o práve odstúpiť od zmluvy, ak dodávateľ dodatočne splnil svoju informačnú povinnosť, najneskôr však do 12 mesiacov odo dňa uzavretia zmluvy,

    b) 12 mesiacov a 14 dní odo dňa uzavretia zmluvy, ak dodávateľ neposkytol informáciu o práve odstúpiť od zmluvy ani dodatočne.

Dva kroky, ako sa nestať obeťou nekalých praktík

VSE všetkým odberateľom odporúča:

Zákazníkom odporúčame, aby nás v prípade akýchkoľvek pochybností kontaktovali na bezplatnej Linke bezpečného predaja 0800 123 532 a overili si poskytované informácie.

Na linku Bezpečného predaja môžu zákazníci volať aj v prípade, keď už zmluvu s novým dodávateľom podpísali a chcú to zmeniť.

  1. Overujte si poskytované informácie. Overte si, kto vás navštívil a overte si výhodnosť ponuky. Zistite, akú zľavu vám ponúka podomový predajca v eurách a aké nové výhodné produkty vám vie ponúknuť váš súčasný dodávateľ. Porovnajte si i ďalšie ponúkané služby a sami posúďte výhodnosť celkovej ponuky. A to všetko ešte pred podpisom zmluvy.
  2. Nepodpisujte zmluvy v časovej tiesni. Nechajte si čas na prečítanie zmluvy. Podomový predajca sa k vám môže neskôr vrátiť. Ak už aj zmluvu podpíšete, myslite na to, že od zmluvy môžete bez akýchkoľvek sankcií v 14 dňovej lehote odstúpiť, a to aj v prípade, keď vás o tom podomový predajca neinformuje.Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: EnergyCamp 2019

Pozvánka na konferenciu: EnergyCamp 2019

EnergyCamp 2019 je dvojdňová konferencia plná príkladov z praxe o príprave a realizácii energetických stavieb, implementácii IT a IoT technológií a skúseností z energetického manažmentu.

Dni teplárenstva a energetiky v Hradci Králové sú za dverami

Dni teplárenstva a energetiky v Hradci Králové sú za dverami

Energetika prežíva obdobie búrlivých zmien v legislatíve aj v technológiách, s ktorými sa bude musieť vyrovnať aj teplárenstvo.

Dimenzovanie fotovoltiky v budove umožňuje najlepšie hodinový výpočet potreby energie

Dimenzovanie fotovoltiky v budove umožňuje najlepšie hodinový výpočet potreby energie

Hodnotenie energetickej hospodárnosti budov vychádza z potreby energie podľa mesačnej a ročnej metódy. Tie však nezohľadňujú výrobu z fotovoltiky a vlastnú spotrebu v budove.