VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo

Správcovia bytov žiadajú o predĺženie termínov vyúčtovania nákladov za teplo a teplú vodu

Asociácia rozpočítavateľov nákladov tepla a vody Slovensko chce posunúť májový termín o dva mesiace kvôli komplikáciám pri odpočtoch.

Správcovia bytov žiadajú o predĺženie termínov vyúčtovania nákladov za teplo a teplú vodu

Asociácia rozpočítavateľov nákladov tepla a vody Slovensko (ARTAV  Slovensko)  požiadala  Ministerstvo  hospodárstva  Slovenskej  republiky a Ministerstvo financií Slovenskej republiky o posunutie termínu pre správcov bytov, ktorí sú povinní predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov vyúčtovanie nákladov za teplo a teplú vodu z 31. mája na neskorší termín 31. júla.

“Vzhľadom na aktuálnu situáciu pandémie COVID 19 na Slovensku môžu nastať komplikácie pri samotných odpočtoch alebo pri výpadkoch pracovníkov, ktorí vykonávajú rozpočítavanie, a v dôsledku toho nebude možné vypracovať alebo doručiť rozpočítavanie tak, ako po minulé roky,” uvádza združenie.

Aktuálne platná legislatíva hovorí o tom, že rozpočítanie množstva dodaného tepla na vykurovanie a množstva tepla na prípravu teplej úžitkovej vody za zúčtovacie obdobie sa má vykonať najneskôr do 31. mája nasledujúceho kalendárneho roka.

Správca je tiež povinný najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok. Správa sa týka najmä finančného hospodárenia domu, informácií o  stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu.

Dôvody pre posun vyúčtovania

Zároveň je správca povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome. ARTAV Slovensko svoje požiadavky na MH SR a MF SR odôvodnilo nasledovne:

Prvým a základným predpokladom pre vykonanie rozpočítania nákladov za teplo v zmysle vyhlášky MH SR č. 240/2016 Z.z. aktuálneho roka, je vykonať odpočty z meračov tepla, teplej vody a pomerových rozdeľovačov vykurovacích  nákladov.

Približne 30 % meračov tepla a vody bytových domov, ktorých sa táto povinnosť týka, nie je vybavených možnosťou diaľkového odpočtu a je potrebné vykonať vizuálny odpočet so vstupom do bytov. V praxi sa však stáva, že niektorí vlastníci bytov odmietajú vstup odpočtára do bytu, a to aj napriek usmerneniu Úradu verejného zdravotníctva pri akých opatreniach je možné odpočty vykonať.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

SEVA: Rozvoj elektromobility závisí od firiem. Pomôže daňové zvýhodnenie

SEVA: Rozvoj elektromobility závisí od firiem. Pomôže daňové zvýhodnenie

Slovensko je na chvoste rebríčka v adopcii elektromobility. Bez podpory štátu bude predajnosť rásť pomaly.

Monitoring energetiky | 3. - 8. 4. 2024

Monitoring energetiky | 3. - 8. 4. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Monitoring energetiky | 26. 3. - 2. 4. 2024

Monitoring energetiky | 26. 3. - 2. 4. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.