Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo 2

SPP: Sme najväčším dodávateľom energií na slovenskom trhu

V úvodnej fáze predaja elektrickej energie získal Slovenský plynárenský priemysel 19 tisíc zmlúv v segmentoch domácnosti a malých podnikateľov a organizácií (tzv. maloodberateľoch). Pre rok 2013 je SPP naďalej najväčším dodávateľom zemného plynu s celkovým podielom 66 %. Spoločnosť to uviedla dnes.

SPP: Sme najväčším dodávateľom energií na slovenskom trhu

Dreamstime.com

SPP vstúpil minulý rok i na trh s elektrinou. Od januára 2012 začal s predajom elektriny pre podnikateľov a od septembra rozšíril ponuku výhodnej elektriny aj na najpočetnejší segment domácností.

Trh s plynom v roku 2012 charakterizoval podľa SPP nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe, pretrvávajúci prebytok ponuky nad dopytom. Z hľadiska veľkosti (objemu celkovej spotreby) považuje firma slovenský trh s plynom za stabilný. Celková spotreba plynu v SR v uplynulom roku v porovnaní s rokom 2011 klesla o približne 4 %.

Z pohľadu celkového energetického trhu je zaujímavým trendom rozšírenie ponuky tradičných dodávateľov zemného plynu alebo elektriny na obe komodity. V roku 2012 pôsobilo na trhu s plynom 22 hráčov, v roku 2011 to bolo iba 19 spoločností, z toho 10 aj v segmente domácnosti. Ide o spoločnosti, ktoré reálne dodávali plyn.

Trhové podiely SPP v jednotlivých segmentoch

V segmente domácnosti, ktoré sú stále regulovaným trhom, očakáva SPP v roku 2013 podiel 79 %. Vstupom na trh s energiami tak má SPP v segmente domácnosti dnes zazmluvnených spolu takmer 1,3 milióna odberných miest na dodávku plynu alebo elektriny. V segmente firemných zákazníkov očakáva SPP tohtoročný podiel na trhu na úrovni 60 %.

Staronoví zákazníci

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Príspevky na tepelné čerpadlá, slnečné kolektory, fotovoltiku a kotly idú aj v roku 2021

Príspevky na tepelné čerpadlá, slnečné kolektory, fotovoltiku a kotly idú aj v roku 2021

Zelená domácnostiam II pokračuje v roku 2021 s navýšeným rozpočtom. Dodatočné financie pôjdu najmä na príspevky na tepelné čerpadlá.

Objem nutných investícií do distribučných sietí v EÚ sa odhaduje na 400 miliárd eur

Objem nutných investícií do distribučných sietí v EÚ sa odhaduje na 400 miliárd eur

Hlavným dôvodom potreby modernizácie elektrických sústav nie sú obnoviteľné zdroje, digitalizácia ani dekarbonizácia, ale niečo iné.

OKTE opäť ponúkne záruky pôvodu elektriny v aukcii. Tu sú vyvolávacie ceny

OKTE opäť ponúkne záruky pôvodu elektriny v aukcii. Tu sú vyvolávacie ceny

Aukcia záruk pôvodu elektriny prebehne už začiatkom februára. OKTE v nej chce vysúťažiť záruky pôvodu elektriny v objeme 721 GWh.