INNOGY
VSDS
INNOGY

SPP: Cena ruského plynu je už pár rokov konkurencieschopná

Dohoda Gazpromu s EK posilňuje pozíciu ruskej spoločnosti na trhu s plynom v Európe. No bude musieť uvoľniť opätovný predaj a umožniť vyššiu prepojenosť trhov.

SPP: Cena ruského plynu je už pár rokov konkurencieschopná

Foto: Fotolia

Ruská spoločnosť Gazprom a Európska komisia pred pár dňami ukončili sedem rokov trvajúci spor, týkajúci sa silného postavenia dodávateľa plynu na európskom kontinente. Dohoda poskytuje subjektom nakupujúcim zemný plyn viac flexibility pri zabezpečovaní dovozu a o niečo silnejšie postavenie pri vyjednávaní o cene komodity.

O čom je dohoda

EK vyčítala Gazpromu, že porušuje protimonopolné pravidlá EÚ presadzovaním stratégie rozdelenia trhov s plynom v Bulharsku, Česku, Maďarsku, Estónsku, Litve, Lotyšsku, Poľsku a Slovensku. Táto stratégia mala zabezpečiť Gazpromu také podmienky, ktoré spoločnosti umožnili pýtať vyššie ceny za plyn na piatich trhoch- Bulharsku, Estónsku, Lotyšsku, Litve a Poľsku.   

Dosiahnutá dohoda má túto prax zrušiť a okrem toho tiež zabezpečiť, že Gazprom nebude zmluvne obmedzovať partnerov pri opätovnom predaji plynu. Ceny Gazpromu sa majú viac odvíjať aj od konkurencieschopnejších západoeurópskych trhov, najmä od LNG “hubov”.

Slovenska sa dohoda priamo netýka. “Viaceré opatrenia, uvedené v návrhu záväzkov zo strany spoločnosti Gazprom, respektíve tiež v predmetnom rozhodnutí Komisie, sa priamo nevzťahujú na Slovensko, alebo boli vo vzťahu k trhu s plynom na Slovensku už implementované v praxi,” potvrdil pre Energie-portal.sk hovorca spoločnosti SPP Ondrej Šebesta.

Všetko o plyne

Umožniť opätovný predaj plynu

Dohoda sa týka predovšetkým niektorých krajín východnej Európy, v ktorých bude Gazprom musieť odstrániť obmedzenia pri opätovnom predaji odobraného plynu cez hranice. Teda nakupujúce spoločnosti budú mať voľnejšie ruky napríklad vtedy, ak sa rozhodnú plyn ponúknuť záujemcom z iných krajín.

Gazprom bude musieť zmierniť kontrolu trhu a poskytnúť zákazníkom „efektívny nástroj na zabezpečenie toho, že cena, ktorú platia, je konkurenčná,“ uviedla M. Vestagerová. Ak ruský dodávateľ tieto záväzky poruší, Európska únia mu môže uložiť pokutu do výšky 10 percent globálneho obratu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Marcel Slávik narazil. Sulík podáva trestné oznámenie kvôli prieťahom pri EIA

Marcel Slávik narazil. Sulík podáva trestné oznámenie kvôli prieťahom pri EIA

Združenie domových samospráv sa podľa rezortu hospodárstva zapája do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) s nezmyselnými požiadavkami voči stavebníkom a investorom.

České teplárne investovali do znižovania emisií už miliardu eur

České teplárne investovali do znižovania emisií už miliardu eur

Ak domácnosť používa na vykurovanie nevyhovujúci kotol na uhlie či drevo, vyprodukuje viac než 100-násobok emisií oproti domácnostiam pripojeným na diaľkové kúrenie, upozorňujú teplári.

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Európsky trh s plynom môže významne ovplyvniť viacero nových iniciatív, dôležitá bude integrácia energetických systémov aj vodík, upozorňuje Komisia.