INNOGY
VSDS
Belimo

Splyňovacie kotly na drevo spaľujú účinnejšie bez roštu

Malé zdroje tepla pri zníženom výkone produkujú viac emisií. Odobratím roštu sa znižujú a zvyšuje sa účinnosť spaľovania, uvádza štúdia vedcov zo Žilinskej univerzity.

Splyňovacie kotly na drevo spaľujú účinnejšie bez roštu

Malé zdroje tepla, z ktorých najčastejšie používanou kategóriou sú kotly, produkujú spaliny s obsahom emisií. Väčší počet takýchto vykurovacích zariadení dokáže vytvorenými emisiami prekonať aj veľkú priemyselnú továreň.

Množstvo vypúšťaných emisií závisí od mnohých faktorov. Nie je to iba prerozdelenie a intenzita spaľovacieho vzduchu, či teplota spalín v komíne. Dôležitý je aj tvar spaľovacej komory, veľkosť pahreby, umiestnenie paliva v komore, umiestnenie, rozloženie a teplota vstupujúcich vzduchov do procesu spaľovania. Taktiež tesnosť vykurovacieho zariadenia a teplota spaľovacej komory kotla.

Ak sa splyňovací kotol prevádzkuje pri zníženom výkone, množstvo emisných látok v spalinách stúpa. No existuje riešenie, ako aj pri tejto prevádzke obmedziť emisie. Spočíva v jednoduchej úprave konštrukcie zdroja tepla. Tým je odstránenie vodného roštu.

Vedci z Katedry energetickej techniky Strojníckej fakulty Žilinskej univerzity skúmali, aký vplyv má na proces horenia jednoduchá konštrukčná úprava zdroja tepla – odstránenie vodného roštu, počas prevádzky so zníženým výkonom.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Európsky trh s plynom môže významne ovplyvniť viacero nových iniciatív, dôležitá bude integrácia energetických systémov aj vodík, upozorňuje Komisia.

Elektromobily v EÚ lámu rekord, elektrický pohon má už každé desiate z nových áut

Elektromobily v EÚ lámu rekord, elektrický pohon má už každé desiate z nových áut

Nabíjanie elektromobilu v Nemecku je spojené s 10-krát väčším objemom emisií CO2 ako vo Francúzsku, ukázala najnovšia správa Komisie.

Tomáš Mareček: Slovensko-poľský plynovod nám sprístupní globálny trh s LNG

Tomáš Mareček: Slovensko-poľský plynovod nám sprístupní globálny trh s LNG

Plynovod medzi Slovenskom a Poľskom prinesie nové možnosti obchodovania so zemným plynom, tvrdí Tomáš Mareček, šéf slovenského prepravcu plynu eustream.