Malé zdroje tepla pri zníženom výkone produkujú viac emisií. Odobratím roštu sa znižujú a zvyšuje sa účinnosť spaľovania, uvádza štúdia vedcov zo Žilinskej univerzity.
Malé zdroje tepla, z ktorých najčastejšie používanou kategóriou sú kotly, produkujú spaliny s obsahom emisií. Väčší počet takýchto vykurovacích zariadení dokáže vytvorenými emisiami prekonať aj veľkú priemyselnú továreň.
Množstvo vypúšťaných emisií závisí od mnohých faktorov. Nie je to iba prerozdelenie a intenzita spaľovacieho vzduchu, či teplota spalín v komíne. Dôležitý je aj tvar spaľovacej komory, veľkosť pahreby, umiestnenie paliva v komore, umiestnenie, rozloženie a teplota vstupujúcich vzduchov do procesu spaľovania. Taktiež tesnosť vykurovacieho zariadenia a teplota spaľovacej komory kotla.
Ak sa splyňovací kotol prevádzkuje pri zníženom výkone, množstvo emisných látok v spalinách stúpa. No existuje riešenie, ako aj pri tejto prevádzke obmedziť emisie. Spočíva v jednoduchej úprave konštrukcie zdroja tepla. Tým je odstránenie vodného roštu.
Vedci z Katedry energetickej techniky Strojníckej fakulty Žilinskej univerzity skúmali, aký vplyv má na proces horenia jednoduchá konštrukčná úprava zdroja tepla – odstránenie vodného roštu, počas prevádzky so zníženým výkonom.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.