Kapacity solárnych a veterných parkov majú niekoľkonásobne vzrásť, čo umožní výrobu vodíka za konkurencieschopnú cenu.
Španielsko patrí medzi lídrov v rozvoji obnoviteľných zdrojov energie spomedzi európskych krajín. Prírodné podmienky umožňujú inštalovanie najmä fotovoltických elektrární, produkujúcich relatívne lacnú elektrinu v rámci kontinentu. No potenciál má aj veterná energia.
Ako sa krajine darí inštalovať zelené zdroje a elektrifikovať jednotlivé odvetvia ekonomiky? Ako sa vyvíja znižovanie emisií skleníkových plynov a aké dôsledky môže mať plánované odstavenie atómových elektrární o pár rokov?
Odpovede aj na tieto otázky načrtáva komplexná štúdia poradenskej spoločnosti DNV, zameraná na aktuálny stav a možný budúci vývoj energetiky a ekonomiky krajiny. Podrobná analýza poskytuje obraz o tom, v akej fáze sa transformácia nachádza a v čom sú silné aj slabé stránky prechodu na zelenú energiu.
V článku sa dozviete aj:
- aké zdroje elektriny majú tvoriť základ španielskej energetiky,
- prečo sa Európa bude spoliehať na vodík z tejto krajiny,
- čo brzdí rýchlejšie tempo elektrifikácie,
- ako prebieha elektrifikácia budov a energeticky náročných priemyselných odvetví,
- prečo bude zemný plyn naďalej dôležitou súčasťou energetiky,
- ako chcú v Španielsku riešiť záporné ceny elektriny,
- v čom spočíva výhoda rôznych veterných elektrární,
- prečo má byť spoliehanie sa na elektrinu z vody rizikové,
- akú časť výroby elektriny pokrývajú jadrové elektrárne a ako má prebiehať ich odstavovanie,
- prečo je počet sieťových batériových úložísk zatiaľ minimálny a čo je predpokladom zvyšovania inštalácií,
- akým výzvam čelia prevádzkovatelia prenosových a distribučných sústav v Španielsku.
Plán: Energetika postavená na lacných OZE a vodíku
Španielska energetika sa historicky spoliehala na ropu a zemný plyn, pričom tieto dva nosiče predstavovali takmer tri štvrtiny primárnej energetickej ponuky. Začiatok tejto dekády a výraznejší rozvoj obnoviteľných zdrojov znížil dopad volatilnej ceny ropy na energetický sektor.
Ďalšie znižovanie používania uhlia, ale predovšetkým „odstavovanie jadra pri zachovaní stability dodávok elektriny však bude veľkou a často podceňovanou výzvou,“ nazdávajú sa analytici DNV. Aj z tohto dôvodu sa očakáva, že objem plynu pre výrobu elektriny zostane nezmenený prinajmenšom do začiatku budúcej dekády.
Ideálny scenár rozvoja solárnej a veternej energie do roku 2050 vychádza z predpokladu, že súčasné kapacity vzrastú niekoľkonásobne. Nárast pomôže elektrifikovať dopyt po energii, vrátane výroby zeleného vodíka. Najnižšie náklady na výrobu zelenej elektriny podporia nielen domácu ekonomiku, ale exportom, vrátane vodíka, aj európsku ekonomiku.
Podobne ako v iných krajinách, ani v Španielsku nenapreduje elektrifikácia energetického systému rýchlo a bezproblémovo. Nedostatočne rozvinutá sieťová infraštruktúra, vznikajúce úzke miesta v distribúcii a prenose elektriny, chýbajúca alebo nedostatočná kapacita cezhraničných prepojení, či zdĺhavý povoľovací proces brzdia aj tu dynamickejšie zvyšovanie podielu obnoviteľných zdrojov a elektriny v energetike.
V roku 2023 pochádzalo vyše 50 % elektriny z obnoviteľných zdrojov (vrátane vody), pričom bezemisná výroba elektriny tvorila 70 % (OZE+jadro).
Ambíciou Španielska je znížiť energetickú závislosť ekonomiky od dovozu energií zo 73 % v roku 2019 na 50 % do roku 2030. Aj to je dôvod, prečo dôležitú úlohu má zohrávať zelený, nie modrý vodík. Nízkoemisný vodík by znamenal pokračovanie závislosti na dovoze zemného plynu.
Graf č.1: Doterajší a očakávaný vývoj konečnej potreby energie podľa energetického nosiča
Aj napriek výraznému znižovaniu emisií CO2, ku ktorému dochádza zhruba od finančnej krízy v roku 2008 a najmä v dôsledku znižovaniu dopytu po elektrine, Španielsko nie je na ceste dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. Cieľ sa nesplní ani pre rok 2030, kedy energeticko-klimatický plán stanovuje cieľ poklesu o 32 %, no súčasné odhady ukazujú na pokles skleníkových plynov o 13 %.
Zostáva vám 80% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.