VSE
VSE
Belimo 2

Solárne panely dosiahnu vďaka tenkej plastovej vrstve dvojnásobnú efektívnosť

Aj keď v súčasnosti na trhu už existujú solárne panely s efektívnosťou viac než 40%, väčšinou sa na strechy domov inštalujú solárne panely s efektívnosťou do 20%. Dôvodom sú vysoké náklady. Vyriešiť by to mohol nový produkt švajčiarskeho start-upu. Pozrite si krátke video.

Solárne panely dosiahnu vďaka tenkej plastovej vrstve dvojnásobnú efektívnosť

Foto: Insolight/EPFL

Základom technológie, ktorú vyvinula švajčiarska spoločnosť, je tenká plastová vrstva inštalovaná na strešné solárne panely. Tenké opláštenie koncentruje slnečné lúče na veľmi malú plochu s mimoriadne výkonnými solárnymi bunkami.

Solárne panely s malým počtom výkonných buniek

Kým množstvo výskumníkov sa zameriava na zlepšovanie výkonu samotných solárnych buniek, iní sa usilujú nájsť spôsob, ako nasmerovať do solárnych buniek čo najviac svetla. Celková efektívnsoť je však stále závislá na výkonnosti solárnych buniek. 

Stratégia start-upu Insolight bola jednoduchá. Švajčiarski vývojári použili solárne bunky, ktoré sú už dnes dostupné na trhu a patria k tým najefektívnejším. Okrem toho, že dosahujú mimoriadne vysokú 42-percentnp efektívnosť, sú taktiež schopné využívať rôzne vlnové dĺžky slnečného svetla.

Tento typ buniek je však vôbec jedným z najdrahších, aké na trhu existujú – a tieto bunky sa dnes využívajú najmä v leteckom a priemysle a vo vesmírnych technológiách. Solárne panely Insolightu však potrebujú iba veľmi malý počet týchto nákladných buniek, vďaka čomu klesá celková cena.

Solárne panely sledujú pohyb slnka

Malé množstvo výkonných solárnych buniek by však ešte stale znamenalo malý objem vyprodukovanej energie. Švajčiarskemu startup-u sa však podarilo vyriešiť i tú otázku, ako nasmerovať dostatočné množstvo slnečných lúčov práve do týchto výkonných buniek. Slúži na to tenučká plastová hmota inštalovaná na solárne panely, ktorá obsahuje “bublinové šošovky”. Tie majú schopnosť nasmerovať slnečné lúče na konkrétnym bodom s vysokoefektívnymi solárnymi bunkami. Tieto body pritom na paneloch tvoria iba naozaj malé plôšky – ide doslova len o niekoľko milimitrov štvrocových.

“Funguje to ako sprcha: všetka voda vychádza von malým otvorom na batérií, bolo by predsa zbytočné prúdom vody pokrývať celú plochu sprchy,” hovorí Laurent Coulot, výkonný riaditeľ Insolight-u pre portál NewAtlas.com.

Plastová doska je pripevnená ku kovovému rámu, ktorý sa počas dňa pohybuje rádovo iba v milimetroch. Návdza ho pritom senzor, ktorý sníma aktuálnu polohu slnka. Výsledkom tejto jemnej technológie – ktorá sa na prvý pohľad nemôže postarať o zásadné zlepšenie – je, že solárne panely Insolight-u dokážu prijímať de facto 100% dostupných slnečných lúčov v priebehu celého dňa nezávisle od uhla, pod ktorým svetlo dopadá. To by malo byť veľkou výhodou predovšetkým v oblastiach s vysokou nadmorskou výškou.

Komponenty bežné pre dnešné solárne panely

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
solárne panely

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Fiat pozastavuje výrobu elektromobilu kvôli slabému záujmu

Fiat pozastavuje výrobu elektromobilu kvôli slabému záujmu

Automobilka čelí nedostatku objednávok pre mestské elektrické auto. Plány prehodnocujú aj ostatní výrobcovia.

Zelená podnikom získa 56 mil. eur z eurofondov. Firmy dostanú dotácie na OZE

Zelená podnikom získa 56 mil. eur z eurofondov. Firmy dostanú dotácie na OZE

Dlho očakávaný projekt od vlaňajška nabral sklz. Teraz sa pohol dopredu.

Batérie majú zvýšiť bezpečnosť energetického systému na Ukrajine

Batérie majú zvýšiť bezpečnosť energetického systému na Ukrajine

Najväčšia súkromná energetická skupina postaví distribuované batériové úložiská s celkovou kapacitou 200 MW.

X
X
X
X