VSDS
INNOGY
INNOGY

Slovnaft vybudoval novú monitorovaciu stanicu na meranie kvality ovzdušia

Výsledky meraní sú verejnosti dostupné na webe SHMÚ.

monitorovacia stanica

Ilustračné foto: Slovnaft

Slovnaft nainštaloval novú monitorovaciu stanicu na meranie kvality ovzdušia v obci Rovinka neďaleko Bratislavy. Monitorovacia stanica nahradila staršie zariadenie, ktoré v obci meralo kvalitu ovzdušia od roku 1996.

Zariadenie má moderné analyzátory a oproti minulosti sa rozšíril rozsah meraní o tuhé znečisťujúce látky PM2,5, čo sú malé prachové častice alebo sadze.

Slovnaft vlani obnovil svoju monitorovaciu v Podunajských Biskupiciach a v budúcom roku plánuje zmodernizovať zariadenie vo Vlčom hrdle. Celkové investície na modernizáciu všetkých meracích staníc dosiahnu 600 000 eur.

Pribudli nové zariadenia

V Rovinke nainštaloval Slovnaft nový merací kontajner vrátane vybavenia. Jeho súčasťou sú imisné analyzátory na meranie ozónu (O3), oxidov dusíka (NO, NO2, NOx), oxidu siričitého (SO2), oxidu uhoľnatého (CO), metánu (CH4), nemetánových uhľovodíkov (NMHC), celkových uhľovodíkov (THC) a tuhých znečisťujúcich látok PM10 a PM2,5 v ovzduší.

Z pôvodného vybavenia sa zachoval len analyzátor B-T-X (benzén, toluén, xylén) bol vymenený v roku 2011 a jeho predpokladaná životnosť je do 15 rokov.

V zariadení je tiež generátor nulového vzduchu (slúži na kalibráciu analyzátorov), generátor vodíka (slúži pre analyzátory BTX a THC), senzor teploty a vlhkosti vzduchu a senzor tlaku vzduchu. Súčasťou monitorovacej stanice je aj nová informačná tabuľa.

Imisné limity sú stanovené podľa vyhlášky 244/2016 Z.z. o kvalite ovzdušia, prílohy č. 1, odseku B nasledovne:

Dodávateľom analyzátorov je spoločnosť HORIBA, ktorej techniku využívajú aj slovenské štátne inštitúcie a ďalšie priemyselné podniky. Po inštalácii nových meracích prístrojov sa uskutoční úplná kontrola monitorovacej stanice akreditovanou skupinou a laboratóriami. Výsledky kontroly by mali byť známe v auguste.

Následne vydá Národná energetická spoločnosť, ktorá je akreditovaným inšpekčným orgánom správu o úplnej oprávnenej inšpekcii zhody a o výsledkoch integrálnej oprávnenej kalibrácie a skúšky automatizovaného meracieho systému kvality ovzdušia, kde bude uvedené či meracie prístroje spoločnosti Slovnaft spĺňajú požiadavky na umiestnenie aj kvalitu meraní. Po tomto podá Slovnaft žiadosť na trvalú prevádzku monitorovacej stanice.

Dáta zverejňujú

Meracia stanica sleduje vplyv Slovnaftu, dopravy a ďalších znečisťovateľov na čistotu ovzdušia.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V Slovnafte simulovali haváriu. Pozrite si video z cvičenia

V Slovnafte simulovali haváriu. Pozrite si video z cvičenia

Simulované ohrozenie predstavoval sírovodíkový mrak. Hasiči Slovnaftu na cvičení spolupracovali s hasičmi Bratislavy.

Štát našiel kupca pre nevyužívané pozemky v priemyselnom parku Voderady

Štát našiel kupca pre nevyužívané pozemky v priemyselnom parku Voderady

Za pozemky, ktoré štát pôvodne pripravil pre Samsung, kupujúci zaplatil 2,1 mil. eur. Odkúpi ich spoločnosť, ktorá už na slovenskom trhu pôsobí.

Na Slovensku odštartoval medzinárodný program Young Energy Europe

Na Slovensku odštartoval medzinárodný program Young Energy Europe

Projekt financuje nemecké ministerstvo životného prostredia.